Zavrieť

Porady

Účtovanie vnútropodnikových faktúr

Pomôžte mi, prosím. Účtujem v podvojnom účtovníctve v PO založenej mestom. Naša organizácia hospodári v rámci hlavnej /HČ/ a vedľajšej /VČ/ činnosti. Výkony medzi HČ a VČ riešime vnútropodnikovou fakturáciou. Napr. VČ vystaví pre HČ faktúru za opravu vodovodu v hodnote 1335,- Sk.
Takto účtujem v rámci VČ:
395/AE MD 622/AE Dal Sk 1 121,80 /suma bez DPH/
395/AE MD 343/AE Dal Sk 213,20 /hodnota DPH zo základu/
V rámci HČ účtujem nasledovne:
51./AE MD 395/AE Dal Sk 1 335,- /spolu s DPH/
V ročnom merítku výkony medzi HČ a VČ predstavujú miliónové hodnoty, preto by som chcela vedieť, či účtujem správne. Hlavne sa jedná o účty
622-Aktivácia vnútropodnikových služieb a
51. -Služby. V zmysle postupov účt.pre PO na účtoch 51. by sa mali účtovať iba za externé služby. Tento postup účtovania mi poradil audítor a daňový poradca, avšak hlavný kontrolór mesta s tým nesúhlasí.
Poznamenávam, že na účtoch 599 a 699 nemôžem účtovať, nakoľko by sa strany nevyrovnali /rozdiel by bol stála DPH/. Účty 599 a 699 používam iba v rámci jednotlivých hosp.stredísk hlavnej činnosti resp. vedľajšej činnosti, ale medzi HČ a VČ nie. Z takých istých dôvodov nemôžem používať ani účt.skupiny 7 a 8. Ja som doposiaľ inú vhodnejšiu účtovnú skupinu ako 51 na prevedené služby medzi hlavnou a vedľajšou činnosťou nenašla. Hlavný kontrolór dal dotaz aj na MF SR ale konkrétne na otázku nedostal odpoveď. Ešte považujem za potrebné poznamenať, že naša organizácia je mesačným plátcom DPH a v zmysle interných smerníc organizácie VČ pri svojej činnosti tak na vstupe ako aj na výstupe uplatňuje 19% DPH, kým hlavná činnosť iba pomernú časť, nakoľko za svoje výkony v 90% obdrží príspevok od mesta.
Som z toho zúfalá, že nenájdem nikde odpoveď na moju otázku, preto sa obraciam na Vás s prosbou o pomoc. Vám všetkým, ktorí prispievate na otázky v rámci Porady Vám vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Účtovanie vnútropodnikových faktúr

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.