Zavrieť

Porady

Usmernenie k lízingu od 1.1.2005

Na základe tejto porady som si našla Usmernenie k lízingu, ktoré platí od 1.1.2005 a nejako tomu účtovaniu nerozumiem. Nepreštudoval si to tiež niekto, aby mi vedel zodpovedať na otázky? Jedná sa o účtovanie u nájomcu. V bode c) sa píše, že podľa zákona o DzP sa nájomné z finančného prenájmu zahŕňa do základu dane rovnomerne počas doby prenájmu, ale v príklade účtovania som si vôbec nevšimla, aby nejaká úprava základu dane na konci roka bola. Takže tomu nerozumiem. Podobne vôbec nerozumiem ako dospeli k výpočtu odloženej DzP. Taktiež neviem, prečo sú odpisy nazvané daňové, keď sú rátané na 36 mesiacov. Ja to beriem, že ak daňové, tak podľa zákona o DzP a tam sú 4 roky. Chcela by som tento príklad použiť pre žiakov, ale sama mu nejako nerozumiem. Poradíte niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Na začiatky roka chceli aby sme úroky z leasingu rovnomerne prepočítavali,lebo istina stúpa a úroky počas leasingu klesajú.Zákonodarci chceli aby sme tieto úroky rovnomerne rozpočítavali.napr.úroky za 36 mesiacov máš 60 000:36=1666,70.Nebralo sa do úvahy úrok ktorý si mala na splátkach leasingu.
    Teraz to už neplatí! Úroky učtuješ tak ako máš na splátkach leasingu. Kto má povinnosť auditu účtuje o odloženej dani.O odloženej dani by sa účtovalo keby Ti vznikol rozdiel medzi účtovaním rovnomerného úroku a úroku,ktorý máš na splátkach.
    Prečo daňové? Lebo účtovné odpisy robíš podľa opotrebenia majetku,ale daňové robíš podľa zákona o DP. ÚO sa môžu rovnať DO,ale sa aj nemusia rovnať DO.DO musíš urobiť obstarávacia cena: počet mesiacov leasingu.Napr.Leasing máš na 36 mesiacov tak obstarávaci cenu : 36 mesiacov,poprípade 48 mesiacov.Ak kúpiš auto na leasing v 09/2004 do daňovych odpisov ide len za 4 mesiace.
    Príklad.
    účtovný odpis som si vyrátala podľa najazdených km t.j.10 000 x 4mesiace =40 000
    ale daňové odpisy robím: Obstarávacia cena je 180 000,-
    počet mesiacov leasingu: 36 mesiacov
    Daňové odpisy 5000,-mesačne
    Keďže som auto zaradila do používania 09/2004,tak potom 4*5000 = 20 000
    V daň.priznaní upravím daň.základ o 20 000
    Pri leasingu nepostupuješ podľa 1 odpisovej skupiny- 4 roky.
    Pri leasingu sa ide podľa par. 26 ods.8
    Dúfam,že si to pochopila.Ozvi sa zajtra ak si nepochopila.
    Naposledy upravil Luna : 14.12.04 at 14:26

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Luna, ďakujem za ochotu odpovedať. Dnes už sa tomu nejako nemôžem venovať, lebo mi končí pracovná doba , ale zajtra sa určite prihlásim. Nerada študentom vysvetľujem niečo, čomu veľmi nerozumiem. Takže zatiaľ dík a príjemný zvyšok večera.

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Luna, vrátim sa ešte k tým úrokom, znamená to, že ten úrok, ktorý v daný mesiac zaplatím je môj daňový výdavok, to znamená, že žiadne prepočty mesiacmi už nerobím a riadim sa len podľa toho čo zaplatím?

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Včera som si zavolala na pomoc auditorku,lebo ja som mala urobené tiež prepočty,potom som čítala usmernenie DR,že to netreba robiť.Do výdavkov nám ide úrok taký ako je na splátkach za leasing.
    Ona mi odpovedala logickou otázkov:Robíte prepočet úrokov ,keď si zoberete úver?
    Oni ako komora auditorov sa ozvali ,že je to blbosť a výsledok je taký že PREPOčET ÚROKOV NEROBíME.

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Veľmi dobrá správa lebo ja už mám tento rok 4 leasing a prepočty som robila a zdalo sa mi to tiež trošku blbé. Takže díky moc

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Luna prosím Vás, mohli by ste napísať kde ste to usmernenie DR našli ohľadne tých úrokov. Modľa môjho vedomia sa musia časovo rozlíšiť.
    Srdečne ďakujem.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    V príspevku sa píše o usmernení k lízingu od 1.1.2005, že sa úroky neprepočítavajú.
    Ako píše LUNA, že PREPOČET ÚROKOV UŽ NEROBIA myslí sa tým už aj rok 2004 ?
    Ďakujem za odpoveď

    Usmernenie k lízingu od 1.1.2005

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.