Zavrieť

Porady

Je splátkový kalendár na leasing zároveň aj faktúra?

Je splátkový kalendár na leasing auta N1 (splátky 4 roky) zároveň aj faktúrou pre účely DPH? (v záhlaví mám uvedené Splátkový kalendár - faktúra pre DPH). Nemala by mi leasingová spoločnosť poslať po úhrade daňový doklad keď mám nárok na odpočet? Ak by som takýto doklad aj uznala, čo v prípade posunu dátumov úhrad? Napríklad zaplatím o pár dní skôr čo sa mi pravidelne stáva, a to potom s úhradou preskočím do iného mesiaca? Som mesačným platcom DPH. Doteraz som faktúry dostávala, ale na nové auto to vraj už neplatí.
Súčasťou leasingu je aj havarijná poistka, zákonná poista aj CARLIFE, bez DPH.

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Áno ... splátkový kalendár môže byť faktúrou podľa § 71 ods. 3 ZDPH:

    (3) Za faktúru sa považuje aj

    a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2 ...


    Ak obsahuje údaje podľa § 71 ods. 2 ZDPH:

    (2) Faktúra musí obsahovať

    a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
    b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
    c) poradové číslo faktúry,
    d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
    e) dátum vyhotovenia faktúry,
    f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
    g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
    h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
    i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Modranka
    Nemala by mi leasingová spoločnosť poslať po úhrade daňový doklad keď mám nárok na odpočet?
    Nie. Úhrada nemá vplvyv na možnosť daň odpočítať.
    Modranka
    Ak by som takýto doklad aj uznala, čo v prípade posunu dátumov úhrad?
    Nič. Právo na odpočítanie dane máte v závislosti od dátumu dodania služby podľa splátkového kalendára a nie podľa ich úhrady. Právo daň odpočítať Vám vznikne z dôvodu vzniku daňovej povinnosti u prenajímateľa v závislosti od ostatných podmienok Vašej činnosti (použitie automobilu v súvislosti s podnikaním, na zdaňovanú činnosť atď. bližšie podmienky §§49-51 ZDPH).
    Modranka
    Som mesačným platcom DPH. Doteraz som faktúry dostávala, ale na nové auto to vraj už neplatí.
    Ak ste mesačným platiteľom a nájomná zmluva trvá, plníte podmienky pre odpočítanie dane, máte splátkový kalendár s náležitosťami podľa § 71 ods. 2 ZDPH, máte možnosť uplatniť právo na odpočítanie dane v zdaňovacom období podľa § 51 ods. 2, okrem iného aj v čase splatnosti (dodania služby) každej jednotlivej splátky.
    Modranka
    Súčasťou leasingu je aj havarijná poistka, zákonná poista aj CARLIFE, bez DPH.
    Do základu dane uvediete položky, ktoré do neho vstupujú.

    Modranka je offline (nepripojený) Modranka

    Modranka
    Ďakujem veľmi, veľmi pekne za odpoveď. Bála som sa, že mi takýto doklad môže kontrola vyhodiť. Asi som si priveľmi zvykla na to, že na každý výdavok (náklad) musím mať presný doklad, pekne s pečiatkou a podpisom. Ešte raz ďakujem.

    Modranka je offline (nepripojený) Modranka

    Modranka
    Ešte ma predsa len napadla jedna otázka: Je leasing na auto nájmom? Veď v technickom preukaze som zapísana ja (teda podnikateľka, auto mám firemné).

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Modranka
    Ešte ma predsa len napadla jedna otázka: Je leasing na auto nájmom? Veď v technickom preukaze som zapísana ja (teda podnikateľka, auto mám firemné).
    Leasing nie je nájom. V TP možes byť zapísaná, ale iba ako držiteľka auta, majiteľom je leasingová spoločnosť.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Modranka
    Ešte ma predsa len napadla jedna otázka: Je leasing na auto nájmom? Veď v technickom preukaze som zapísana ja (teda podnikateľka, auto mám firemné).
    Finančný lízing je nájomný vzťah, ktorý je charakteristický oddelením právneho a ekonomického vlastníctva prenajatej veci. Tento nájomný vzťah končí prevodom právneho vlastníctva k predmetu prenájmu.

    mimusa je offline (nepripojený) mimusa

    mimusa
    Pocas roku 2009 sme splacali vozik na leasing, mali sme splatkovy kalendar, ale vznikli situacie, ked sme mali napr.zaplatit 2.5.2009 ale zaplatili sme 30.4.2009. Datum dodania bol vlastne 2.5.2009 ale platba bola vykonana skor. Kedy by mal byt datum dodania sluzby ?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    mimusa Pozri príspevok
    Pocas roku 2009 sme splacali vozik na leasing, mali sme splatkovy kalendar, ale vznikli situacie, ked sme mali napr.zaplatit 2.5.2009 ale zaplatili sme 30.4.2009. Datum dodania bol vlastne 2.5.2009 ale platba bola vykonana skor. Kedy by mal byt datum dodania sluzby ?
    Dátum dodania vyplýva z podkladov k finančnému prenájmu, spravidla je obsiahnutý v splátkovom kalendári. Vo Vašom prípade, ak nemáte osobitné faktúry k vopred prijatým platbám (Váš prípad nemusel byť spojený so vznikom povinnosti vyhotovenia osobitnej faktúry), nemôžete tento dátum meniť. Ak dodávateľovi finančných služieb bola platba pripísaná na účet v mesiaci máj, daňová povinnosť vznikla v máji. A k tomu máte splátkový kalendár, nakoľko daňová povinnosti z titulu prijatia platby aj dodania opakovanej služby vznikla v jednom mesiaci.

    tinasab je offline (nepripojený) tinasab

    tinasab
    Ahojte,

    Kedze momentalne si neviem rady s opakovanymi
    dodaniami vo firme, kde pracujem (a som v tejto oblasti novacik), rada
    by som Vas poprosila o pomoc.

    Mam na starosti uctovanie prijatych faktur (splatkovych kalendarov, zmluv) za najmy, ktore nasim
    zamestnancom poskytuju ci uz pravnicke osoby registrovane
    pre DPH alebo fyzicke osoby neregeistrovane pre DPH

    - platime najomne vopred kvartalne teda priklad za 01-03/2011 platba v 12/2010
    - je napr. ok ak v 2010 prenajimatel vystavoval zalohovu fa, fa o
    prijatej platbe este v 12/2010 a my by sme si uplatnili danovy odpocet
    v 03/2011? Vraj je v poriadku posuvat
    danovy odpocet ale iba v ramci roka-je to pravda?

    Dalsi zaujimavy pripad - opakovane dodanie sluzby prenajmu kvartalne -
    jeden kvartal trval od 11,12/2010 do 01/2011 - za tento bola zaslana
    platba prenajimatelovi v plnej sume v 10/2010. Prenajimatel vystavil
    fa o prijatej platbe, kde rozpisal 19% DPH a zuctovaciu fa rozdelil
    na fa s 19% za 11,12/10 (davalo dokopy nulu) a zaroven zuctovaciu fa
    za 01/2011 s rozpisanou 19%DPH za prijatu platbu a dofakturoval nam 1%
    DPH za 01/2011 - je to spravne?

    Dalsie prakticke otazky:
    Fyzicke osoby neregistrovane pre DPH- musia vystavovat aj slatkove
    kalendare alebo postaci zmluva?

    Pravnicke osoby registrovane pre DPH - musia vystavovat splatkove
    kalendare alebo staci zmluva, kde sa uvadza kedy sa vyzaduje platba za
    dany kvartal a zaroven tam budu identifikacne udaje najomcu a
    prenajimatela? - niektori prenajimatelia maju tendenciu zasielat aj
    faktury, niektori sa odvolavaju na to, ze zmluva je postacujucim
    dokladom, - tak som zmetena co vlastne treba
    A ak su potrebne splatkove kalendare, aky sa uvazda datum dodania ak sa platba vyzaduje vopred?

    hlavne ma zaujima, ci moze dat danovy urad teraz pokutu za to, ze
    sme si danovy odpocet uplatnovali vtedy ked sme uctovali naklady –
    teda posledne dni kvartalov
    Vela otazok naraz, no fakt budem rada ak si niekto najde cas na odpoved. Velmi mi to pomoze, kedze nechcem prijimat nespravne vystavene doklady

    Pekny den.

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Dobrý deň.Dostala sa mi do rúk "Zmluva o poskytnutí stroja..." Je tu uvedená celková suma + splátkový kalendár. Je uvedené, že poskytovateľ je leasingový nájomca nejakej LZ č....s leasingovou spoločnosťou Tatra leasing zo dňa ..... na základe kt. má stroj v užívaní. V splátkovom kalendári máme 7 splátok z ktorých je 1.,3.,4.,5., rovnaká a splátky 2,3 a 7 zas iné. Mám to účtovať na účet 474 ? Poradíte mi?
    Uvedené sú splátky 1-7 , dátum splátky, suma bez dph + 20%DPH. Ako leasing sa mi to nezdá ale ako to potom účtovať.
    Naposledy upravil kira : 13.04.11 at 13:06

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    kira Pozri príspevok
    Dobrý deň.Dostala sa mi do rúk "Zmluva o poskytnutí stroja..." Je tu uvedená celková suma + splátkový kalendár. Je uvedené, že poskytovateľ je leasingový nájomca nejakej LZ č....s leasingovou spoločnosťou Tatra leasing zo dňa ..... na základe kt. má stroj v užívaní. V splátkovom kalendári máme 7 splátok z ktorých je 1.,3.,4.,5., rovnaká a splátky 2,3 a 7 zas iné. Mám to účtovať na účet 474 ? Poradíte mi?
    Uvedené sú splátky 1-7 , dátum splátky, suma bez dph + 20%DPH. Ako leasing sa mi to nezdá ale ako to potom účtovať.
    Nestretli ste sa s takýmto niečím? Účtovať to ako službu 518xxx na základe splátkového kalendára a po splatení zaradiť do majetku? Aký máte na to názor?
    Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    najskôr si musíš ujasniť, či to je alebo nie je leasing.

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    KEJKA Pozri príspevok
    najskôr si musíš ujasniť, či to je alebo nie je leasing.
    Podľa mňa to nieje leasing, ale v zmluve majú uvedené" poskytovateľ je leasingový nájomca nejakej LZ č....s leasingovou spoločnosťou Tatra leasing zo dňa ..... na základe kt. má stroj v užívaní."
    Aj podľa toho usudzujem, že nie, lebo nemám vyčíslenú istinu+úrok+DPH, ale len celkovú sumu s DPH a 7 splátok rozpísaných na základ +DPH. Ja som sa s takouto zmluvou ešte nestretla. Akoby to bola spoločnosť, ktorá ponúka odobraté a nesplatené leasingy. Ak by to bolo takto, mám to účtovať na 518xxx s tým, že to po zaplatení zaradím? Nieje to naše, teda odpisy na to nemôžem robiť. Ale som z toho jeleň

    Ale zase sa odvolávajú na LZ č.xxx a teraz fakt neviem či nie sme pokračovateľmi leasingu. Prečo ale niesú splátky rovnomrné. Asi tam zajtra zavolám ako to je, takto z toho niesom príliš múdra
    Naposledy upravil kira : 13.04.11 at 17:06

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Dobry den, chcela by som sa opytat ako uctujete leasing v JU teda narok na odpocet DPH pri platcovi DPH ak mate v ruke splatkový kalendár. Ako to účtujete, aby ste DPH dostali na odpočet mesačne, naúčtujete to každý mesiac cez interný doklad? Dakujem

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Každý mesiac do knihy daňových dokladov DPH , interný doklad netreba, dokladom na odpočet DPH je splátkový kalendár.

    MonikaHN je offline (nepripojený) MonikaHN

    MonikaHN
    Dobrý deň, kúpila som auto na leasing, okrem PZP a havarijného poistenia som ho poistila aj poistením EURO GAP a to na celú hodnotu auta a na celé obdobie leasingu, v mojom prípade 36 mesiacov. Toto poistenie EURO GAP je vo výške 450 EUR za celé obdobie leasingu a bolo zaplatené jednorázovo v deň prevzatia auta.
    Chcem sa opýtať či môžem toto poistenie dať do nákladov svojej firmy ako VOZD, a ak áno, môžem tak urobiť v deň úhrady tohto poistenia, teda 18.5.2011, kedy som ho zaplatila?
    Za všetky odpovede ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.