Zavrieť

Porady

Platca DPH - pre mna chyba

Ahoj
som zacinajuca podnikatelka a urobila som chybu, ze som sa zaregistrovala ako platca DPH, co pre moje podnikanie nie je vhodne.
Nikto mi nevedel poradit ( alebo nechcel ), ked som to zistila, bolo uz neskoro.
Podla zakona mozem po roku podnikania poziadat o zrusenie registracie, ale zasa mi kazdy radi nieco ine.
Poradte mi prosim, ako sa budem musiet vysporiadat s vratenim DPH?
Ze mozem odmietnut vratenie DPH, pokial som platcom, lebo ked prestanem byt platcom aj tak to vratene DPH musim vratit a co s DPH. ktore platim zo ziskov?
Je smutne, ze ani uctovnicky to nevedia, ako je to v skutocnosti, na danovom urade vam neporadia a kvalitne uctovnicky su nezastihnutelne pre pracovne vytazenie.
Srdecna vdaka za kazdu mudru radu Mada
Vlastnim internetovu citaren - nakupujem len na zaciatku podnikania, potom len CD media, diskety a nejake mensie zasoby doplnkovych ponuk, mozno neskor zainvestujem na dokupenie pocitacov, ak sa firma rozbehne
Naposledy upravil mada : 15.12.04 at 11:49
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Nevýhodné to je iba ak nakupeš od neplátcu DPH a predávaš ďalej neplátcovi.Inak napíš bližšie o čo ide.

    Anairda je offline (nepripojený) Anairda

    Anairda
    Tiež si myslím, že byť v tomto prípade platcom nie je zlé. Takisto mám net-ko a každú chvíľu dokupujem náhradné komponenty do PC. Jasné, že záleží aj na tom, aké máš tržby.

    mada je offline (nepripojený) mada

    mada
    Otvorila som pred 3 tyzdnami, trzby su zatial slabe, lepsie povedane este nemam svoju klientelu, je to skusobna prevadzka, zatial sa firma rozbieha, doplnuje sluzby a snazi sa o rozsirovanie informacie o svojej existencii.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Tiež si myslím, že pre malého podnikateľa nemá DPH veľkú výhodu. Možno teraz na začiatku, keď zariaďuješ prevádzku, budeš mať i mejaké nadmerné odpočty, ale, keď sa zabehneš, budeš stále iba platiť a platiť a platiť.

    mada je offline (nepripojený) mada

    mada
    Co ma teda caka po zruseni registracie DPH - ake vysporiadanie s danovym uradom?
    Nevie mi niekto dat informacie?

    Suhlasim s predoslym nazorom od baranovicovej
    Naposledy upravil mada : 15.12.04 at 17:04

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    A nakupuješ od neplátcu DPH?Iba vtedy je to pre teba nevýhodné.Ak chceš poradiť treba nejaké vstupné údaje

    mada je offline (nepripojený) mada

    mada
    co to znamena? som zacinajuca podnikatelka - pre resolu
    Naposledy upravil mada : 15.12.04 at 19:16

    resola je offline (nepripojený) resola

    resola
    Pokiaľ maš počítače ,auto alebo akykoľvek majetok zaradený do majetku firmy
    t.j. majetok s obstaravacou cenou nad 30.000,- Sk a si z toho majetku odpočítala DPH
    to znamená , že pri zrušení registrácie musíš DPH vrátiť z neodpisaného majetku .
    Príklad :
    auto obstr.cena 200.000,- zaradené do majetku 5/2004 účtovný odpis pre rok 2004 je: 200.000,- : 4= 50.000,- t.j. ročný odpis daňový
    50.000,- :12 = zaokr. 4167,- mesačný odpis účtovný
    4167 X 8 = 33.336,- t.j. účtovný odpis pre rok 2004

    pokiaľ zrušíš regist.DPH 05/2004 zostatková cena majetku je
    200.000 - odpis rok 04 t.j. 33.336 - odpis rok 05 / 5x4167=20835/ = 145.829,- Sk

    t.j. zo sumy 145.829.- Sk musíš odviesť DPH t.j. 27.707,50 Sk
    To je všetko za predpokladu že si si odpočítala DPH na vstupe.
    Mimochodom z osobného auta DPH odpočítať nemôžeš.

    mada je offline (nepripojený) mada

    mada
    pre resolu - konecne niekto, kto radi k veci - srdecna vdaka
    ale, nakupila som viac veci, ani jedna vsak samostatne nemala hodnotu nad 30.000sk, myslim, ze sa to v uctovnictve posudzuje ako kratkodoby hmotny majetok a neposudzuje sa ako DHM
    DPH som podala na DU, mali by mi vratit, lebo zisky su zatial male a to som chcela vediet, ako je to s platenim DPH v takomto pripade pri zruseni registracie - sory, mala som hned formulovat takto otazku
    Naposledy upravil mada : 16.12.04 at 10:25

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    To resola: myslím si, že tam treba počítať iba s daňovými odpismi, ale to si ešte pozriem.
    Je fajn, keďže si všetko nakúpila do 30.000,- Sk, ich účtovná hodnota je budúci rok je nulová. Teda tento rok si si uplatnila odpočet a na budúci rok to nezdaníš, keďže majú nulovú hodnotu. Takže čo môžeš, nakúp ešte tento rok.
    Ak predávaš neplatiteľom, je lepšie byť tiež neplatiteľom - si jednoducho lacnejšia o daň zo svojej pridanej hodnoty.

    maja je offline (nepripojený) maja

    maja
    Ešte jedna pripomienka, pri odhlásení z DPH pred vyúčtovaním z DU príde daňová kontrola.

    mada je offline (nepripojený) mada

    mada
    maja, kludne moze, nerobim ziadne nekale veci ( aspon dufam ), lebo neznalost neospravedlnuje, ale s nasimi uradnikmi je to velmi, velmi, prevelmi tazke.
    Musim sa vela ucit a patrat ako Holmes, aby som neurobila chybu.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Kontrola moze a nemusi prist. Mala som dvoch zivnostnikov, ktory koncili s DPH este v auguste, a neprisli. Teraz koncia so zivnostou a dufam, ze to dopadne ako s DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.