Zavrieť

Porady

Kedy vzniká nárok na získanie stravných lístkov?

Prosim, poradte mi. Osobne som presvedceny, ze zamestnavatel je povinny zabezpecit stravovanie od casu, kedy vznikol medzi nami pracovny pomer (den nastupu do prace). U nas sa to realizuje cez stravne listky, kedze sa mozeme stravovat len v restauracii.
Situacia bola nasledujuca: Do prace som nastupil 1.11. ale stravne listky som dostal az 1.12. akoze za mesiac november. Je to podla vas v poriadku? Co v pripade, ak by sa pracovny pomer skoncil napr. 28.2. - znamena to, ze v marci mi daju listky za februar? A to si mam akoze pamatat, ked v marci mozem byt uz za morom?
Existuje na to nejaka pravna norma alebo vyhlaska, ktora upresnuje, kedy sa maju vyplacat stravne listky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    emiero
    Prosim, poradte mi. Osobne som presvedceny, ze zamestnavatel je povinny zabezpecit stravovanie od casu, kedy vznikol medzi nami pracovny pomer (den nastupu do prace). U nas sa to realizuje cez stravne listky, kedze sa mozeme stravovat len v restauracii.
    Situacia bola nasledujuca: Do prace som nastupil 1.11. ale stravne listky som dostal az 1.12. akoze za mesiac november. Je to podla vas v poriadku? Co v pripade, ak by sa pracovny pomer skoncil napr. 28.2. - znamena to, ze v marci mi daju listky za februar? A to si mam akoze pamatat, ked v marci mozem byt uz za morom?
    Existuje na to nejaka pravna norma alebo vyhlaska, ktora upresnuje, kedy sa maju vyplacat stravne listky?
    Spôsob vydávania stravných lístkov ktorý spomýnaš je bežný vo firmách Praktizujú to z jediného dôvodu, a to na začiatku novembra nikto nevie na koľko stravných lístkov budeš mať nárok, nakoľko to je odvodené podľa odpracovaných dní. A môže sa stať, že budeš na PN alebo dovolenka, a na tieto dni ti neprislúcha str.lístok. A v rámci zúčtovania miezd vedia koľko máš odrobených dní.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    U nás dávame stravné lístky dopredu a ked má niekto v tom mesiaci PN alebo dovolenku tak mu to stiahnem pri budúcom vydávaní lístkov.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Nutricia
    U nás dávame stravné lístky dopredu a ked má niekto v tom mesiaci PN alebo dovolenku tak mu to stiahnem pri budúcom vydávaní lístkov.
    Takto by to malo fungovať podľa predpisov. Len väčšina firiem nechce tú evidenciu viesť tak podrobne a "náročne".

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Nutricia
    U nás dávame stravné lístky dopredu a ked má niekto v tom mesiaci PN alebo dovolenku tak mu to stiahnem pri budúcom vydávaní lístkov.
    Aj my to tak robíme. A keď náhodou odíde tak lístky buď vráti alebo doplatí sumu do plnej výšky lístku.

    emiero je offline (nepripojený) emiero

    emiero
    smith
    Takto by to malo fungovať podľa predpisov. Len väčšina firiem nechce tú evidenciu viesť tak podrobne a "náročne".
    Dakujem za odpoved. A existuje niekde v zakonniku prace napisane, ze mi narok na stravne prislucha od prveho dna?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    emiero
    Dakujem za odpoved. A existuje niekde v zakonniku prace napisane, ze mi narok na stravne prislucha od prveho dna?
    § 152 ZP:

    "(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

    (2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla."

    Vyplýva to z tohto paragrafu. Nie je tam napísané, že by Ti strava patrila až po odpacovaní napr. 1 mesiaca, ale podľa toho Ti patrí za každý odpracovaný deň.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Len doplním Chobot prípadom z praxe:
    Mali sme klienta, ktorý stravenky poskytoval spätne. Pri kontrole z IP s tým mali veľký problém, lebo zamestnávateľ nedodržal zákon a nezabezpečil stravovanie (kedže v čase keď sa stravoval, ešte nemal poskytnutý lístok). Následne mali problém aj s DÚ, ktorí tvrdili, že keďže stravovanie nebolo zabezpečené v zmysle zákona, je to nedaňový náklad.

    Kedy vzniká nárok na získanie stravných lístkov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.