Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra v SKK - úhrada na EURO účet

Môjmu klientovi uhradila česká spoločnosť zálohu, ktorá bola vyfakturovaná v SKK na EURO účet a keď účtujem prijatú zálohu, tak suma je momentálne samozrejme nižšia ako fakturovaná čiastka. Pri vyúčtovacej faktúre, ktorá je vystavená zase v SKK, sme odpočítali zálohovú platbu vo výške zodpovedajúcej prijatej platbe (teda prepočítaná kurzom NBS v deň prijatia platby na účet). Českej spoločnosti sa to nepáči a ich účtovníčka tvrdí, že to sú kurzové rozdiely. Ale môj názor je ten, že účtujem zálohu prijatú a nie sumu zálohovej faktúry a teda mi nemôže tu vzniknúť kurzový rozdiel. A najmä, ak je faktúra vystavená v SKK.
Prosím, skúste sa na tento problém pozrieť a povedzte mi svoj názor. Nerada by som tvrdila niečo, čo nie je správne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Ja by som sa asi tiež priklonila skôr ku kurzovým rozdielom, on v podstate zaplatil tú zálohu tak ako bola vyfakturovaná a práve preto, že platil Eurami vznikol kurzový rozdiel. Keby ju neplatil v Eurách, tak ju zaplatí celú.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bea
    Môjmu klientovi uhradila česká spoločnosť zálohu, ktorá bola vyfakturovaná v SKK na EURO účet a keď účtujem prijatú zálohu, tak suma je momentálne samozrejme nižšia ako fakturovaná čiastka. Pri vyúčtovacej faktúre, ktorá je vystavená zase v SKK, sme odpočítali zálohovú platbu vo výške zodpovedajúcej prijatej platbe (teda prepočítaná kurzom NBS v deň prijatia platby na účet). Českej spoločnosti sa to nepáči a ich účtovníčka tvrdí, že to sú kurzové rozdiely. Ale môj názor je ten, že účtujem zálohu prijatú a nie sumu zálohovej faktúry a teda mi nemôže tu vzniknúť kurzový rozdiel. A najmä, ak je faktúra vystavená v SKK.
    Prosím, skúste sa na tento problém pozrieť a povedzte mi svoj názor. Nerada by som tvrdila niečo, čo nie je správne.
    Ja tiež by som sa prikláňal k tomu,že ten rozdiel je kurzová strata, nakoľko odberateľ tú úhradu realizoval na základe vystavenej zálohovej faktúry. V tom rozdiely ešte môžu byť aj poplatky banke.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    smith
    Ja tiež by som sa prikláňal k tomu,že ten rozdiel je kurzová strata, nakoľko odberateľ tú úhradu realizoval na základe vystavenej zálohovej faktúry - ale na tej faktúre bolo uvedené iné číslo účtu, oni omylom uhradili na EURO účet. V tom rozdiely ešte môžu byť aj poplatky banke.
    Poplatky banke sme brali do úvahy a sú započítané do prijatej platby. No musím si to ešte dobre premyslieť. Takto nie našim zavinením ale prichádzame o dosť vysoké sumy. Práve, aby k tomu nedochádzalo, uvádza klient pre úhrady účet SKK a nie EURO. Preto sa mi to nepáči, aby sme my znášali tieto rozdiely, ktoré vznikli vlastne kvôli chybe odberateľa.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ľuba
    Ja by som sa asi tiež priklonila skôr ku kurzovým rozdielom, on v podstate zaplatil tú zálohu tak ako bola vyfakturovaná a práve preto, že platil Eurami vznikol kurzový rozdiel. Keby ju neplatil v Eurách, tak ju zaplatí celú.
    On platil v SKK, neposielal EURO, ale poslal ich na nesprávny účet - teda na EURO účet. Na zálohovej faktúre bolo uvedené správne číslo účtu - teda pre SKK.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bea
    On platil v SKK, neposielal EURO, ale poslal ich na nesprávny účet - teda na EURO účet. Na zálohovej faktúre bolo uvedené správne číslo účtu - teda pre SKK.
    Z tvojej strany to chápem, ale keď to pozrieš z ich strany, oni majú zálohovú faktúru uhradenú v celkovej sume, preto nesúhlasia aby ste na ostrej fa uvádzali a brali do úvahy zálohu vo výške ktorá vám nabehla. Ich to nebude trápiť.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ešte sa k tomu vrátim z hľadiska faktúry k prijatej platbe. Ide totiž o službu a ak by sme vyúčtovaciu faktúru vystavili v ďalšom období, tak by bolo treba k tej prijatej platbe vystaviť faktúru. Tam by som ale musela uviesť sumu, ktorú som prijala a nie tú, ktorá bola na zálohovej faktúre?

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Tak ako písal Smith, keď sa na to pozrieš zo strany odberateľa, oni zaplatili tú Tvoju pôvodnú sumu, takže aj DPH by som uplatňovala z pôvodnej sumy.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Vrátim sa k mojej pôvodnej otázke. Teraz už mám vysledok. Odberateľ uznal, že urobil chybu pri úhrade zálohy, nakoľko úhradou na nesprávny účet vlastne porušil obchodné podmienky a môjho klienta dosť poškodil (išlo o rozdiel viac ako 200 tis.). Veď práve preto, aby klient dostal sumu, ktorú chcel, bolo dohodnuté plnenie v SKK a na účet SKK. Teda z môjho hľadiska to všetko dopadlo dobre.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Prosím aj mne budete vedieť poradiť? V minulom roku som vystavila zálohovú faktúru na cca 750,- Sk do zahraničia. Tento rok mi zákazník sumu vyplatil ale v eurách, uviedla som aj 22,- EUR v prípade, že by boli s platbou problémy. Takže túto sumu zaplatil nejakým šekom a mne namiesto 22 EUR prišlo na účet 19 EUR a 3 EUR bolo vypísaných ako poplatok za platbu, takže mi to banka vlastne strhla. Výsledný výpis z účtu je v hodnote cca 650,- Sk. Takže ako si to mám teraz zaúčtovať? Som z toho fakt jeleň. Vlastne som prišla o 100,- Sk. A normálnu faktúru mám teraz vystaviť na akú hodnotu a ako to vyrovnať v účtovníctve? Viete niekto poradiť prosím?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Jennys
    Prosím aj mne budete vedieť poradiť? V minulom roku som vystavila zálohovú faktúru na cca 750,- Sk do zahraničia. Tento rok mi zákazník sumu vyplatil ale v eurách, uviedla som aj 22,- EUR v prípade, že by boli s platbou problémy. Takže túto sumu zaplatil nejakým šekom a mne namiesto 22 EUR prišlo na účet 19 EUR a 3 EUR bolo vypísaných ako poplatok za platbu, takže mi to banka vlastne strhla. Výsledný výpis z účtu je v hodnote cca 650,- Sk. Takže ako si to mám teraz zaúčtovať? Som z toho fakt jeleň. Vlastne som prišla o 100,- Sk. A normálnu faktúru mám teraz vystaviť na akú hodnotu a ako to vyrovnať v účtovníctve? Viete niekto poradiť prosím?
    Bavíme sa o sumách cca.
    Tvoja cena je 750 Sk (=22eur). Z bankového výpisu zaúčtuješ:
    prijatá úhrada zál.fa 750 Sk 221/324
    bank.poplatok 100 Sk 568/221.
    Ostrú faktúru vystavíš na 750 Sk. Banka ti bude súhlasiť (650 Sk) a ten rozdiel dostaneš do nákladov.
    Ale z údajov na výpise musí byť vidieť, že odoslané bolo 22 eur a 3 eur sú výlohy banky - asi zahraničnej.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    ďakujem pekne, ale ja nie som platcom DPH, a teraz pozerám, že som zle zaradila príspevok, no chytila som sa danej témy, ktorá bola podobná. Takže v takomto prípade to ako zaúčtovať?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Jennys
    ďakujem pekne, ale ja nie som platcom DPH, a teraz pozerám, že som zle zaradila príspevok, no chytila som sa danej témy, ktorá bola podobná. Takže v takomto prípade to ako zaúčtovať?
    veď to nemá nič spoločné s dph

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    tak potom som sa pomýlila, chcela som napísať že robím v jednoduchom účtovníctve a nie podvojnom

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    liba2
    Bavíme sa o sumách cca.
    Tvoja cena je 750 Sk (=22eur). Z bankového výpisu zaúčtuješ:
    prijatá úhrada zál.fa 750 Sk 221/324
    bank.poplatok 100 Sk 568/221.
    Ostrú faktúru vystavíš na 750 Sk. Banka ti bude súhlasiť (650 Sk) a ten rozdiel dostaneš do nákladov.
    Ale z údajov na výpise musí byť vidieť, že odoslané bolo 22 eur a 3 eur sú výlohy banky - asi zahraničnej.
    Nie som doborník na JU, ale urobila by som 2 zápisy v peň. denníku:
    - úhrada FA - príjem v plnej výške
    - bankový poplatok - výdaj.
    Ale pozor, musí byť splnené to čo som vyznačila hore.

    katka je offline (nepripojený) katka

    katka
    smith Pozri príspevok
    Ja tiež by som sa prikláňal k tomu,že ten rozdiel je kurzová strata, nakoľko odberateľ tú úhradu realizoval na základe vystavenej zálohovej faktúry. V tom rozdiely ešte môžu byť aj poplatky banke.
    Podľa mňa sa zálohová faktúra neúčtuje.Účtuje sa až prijatá platba na účte v banke 221/324 a potom až pri párovaní ostrej faktúry s prijatou platbou vzniká kurzový rozdiel.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.