Zavrieť

Porady

predaj domu, čo ďalej?

Neporadil by mi niekto, čo robiť v prípade, ak predám dom, ktorý som nadobudol do vlastníctva pred 5 rokami? Nie som podnikateľ, som obyčajný občan, len neviem, či mám podávať nejaké daňové priznanie........
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    ak ste mali v dome trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, je príjem z predaja takéhoto domu od dane oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 (ak teda nebol zahrnutý v obchodnom majetku)
    ak nie tak je oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. b) :Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    Takže aj keby ste tam nemali trvalý pobyt, tak máte nehnuteľnosť aspoň 5 rokov a príjem z predaja takejto nehnuteľnosti je teda od dane oslobodený.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností zákon č. 554/2003 v § 18 hovorí: "Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004." Čiže od roku 2005 sa daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti neplatí - nevzniká žiadna daňová povinnosť v tomto smere napriek tomu, že zákon č. 554/2003 nebol zrušený.

    predaj domu, čo ďalej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.