Zavrieť

Porady

SZČO - PN - príjmy počas trvania PN

Prešla som príspevky týkajúce sa mojich otázok, ale nie som si istá či som našla odpoveď na všetko. Potrebovala by som poradiť v prípade:

SZČO podniká v oblasti poisťovníctva. Od 8.2.2006 do 9.11.2006 bola na PN a ide žiadať o invalidný dôchodok.

1. Mala nárok na PN, keď jej v priebehu uvedených mesiacov nabiehal príjem zo zmlúv ?
2. Ak nemala nárok na PN, tak potom prečo musela platiť odvody /v období mimo PN platila dosť vysokú čiastku mesačne/.
3. Má odvádzať preddavky na ZP ? /Pokiaľ viem tak áno, a v ročnom zúčtovaní si uplatní preplatok/
4. Ak má príjmy zo zmlúv a zároveň výdaje na činnosť, môže si ich uplatniť ak bola na PN ? /telefón, PHM,stravné/ Ja si myslím, že buď je na PN, alebo pracuje. Uzná daň. úrad výdavky v období PN?

Mimo tohto príkladu: Ako má postupovať SZČO ak ide napr. na operáciu a je na PN 2-3 mesiace. Kôli tomu neodovzdá živnosť, pretože ak má v rámci činnosti klientelu, vie prácu dobehnúť /ide o účtovnícke práce/. Môže si účtovať za obdobie PN príjmy a výdaje?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    1. Na PN nárok má tieto príjmy sú plynúce z obdobia pred PN
    3. Áno
    4. Môže mať výdavky na telefón to by podľa obhájila PHM určite nie ak nemá
    zamestnanca alebo vychádzky počas PN stravné tiež určite nie. Obhájiteľné
    výdavky by mohli byť ešte na nájom a také pri ktorých nemusí porušiť
    liečebný režim.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Odporúčala by som nezabudnúť podať Ročné zúčtovanie do zdrav.poisť.- kde by mal vzniknúť preplatok, ale nespoliehať sa na to že skutočne preplatok bude, lebo záleží aj na tom, aké bude mať danové priznanie za rok 2006, ak robí v poisťovníctve tak mu chodia mesačné provízie /môže ísť o vyššiu alebo nižšiu sumu- to rátaš podľa Základu dane/.čo sa týka obhájenia výdavkov, tak na to pozor! uznala by som nanajvýš telefon, lebo aj cez telefon sa daju robiť obchody, stravné+cestovné určite nie, ani PHM, lebo aj ked má určené vychádzky, tak tie sú určené bezprostredne na vychádzky a nie na zariadovanie si obchodov-poistiek, bud je PN a je chorý alebo je zdravý a môže makať/. V prvej otázke sa pýtaš, či má nárok na PN? len nechápem, to akože nedostával zo soc.poisť. vyplatenie PN mesačne? asi nepredložil príjmy za rok 2005.

    SZČO - PN - príjmy počas trvania PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.