Zavrieť

Porady

Nárok na odstupné pri sťahovaní

Pracujem vo firme 1,5 roka, momentálne firma kupila nové priestory ale vzdialené asi 30 km od môjho bydliska a sťahuje sa. Mne nevyhovuje dochádzať do nových priestorov. V prípade že ukončíme prac. pomer mám nárok na odstupné? Čo v prípade ak odmietnem dochádzať do nových priestorov, z akej strany sa ukončí pracovný pomer z mojej či zamestnávateľovej?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    nejika
    Pracujem vo firme 1,5 roka, momentálne firma kupila nové priestory ale vzdialené asi 30 km od môjho bydliska a sťahuje sa. Mne nevyhovuje dochádzať do nových priestorov. V prípade že ukončíme prac. pomer mám nárok na odstupné? Čo v prípade ak odmietnem dochádzať do nových priestorov, z akej strany sa ukončí pracovný pomer z mojej či zamestnávateľovej?
    Na Tvoje otázky zatiaľ nie je možné odpovedať. Príspevok s otázkami obsahuje veľmi veľa "neznámych".
    V prvom rade by mala od zamestnávateľa byť nejaká iniciatíva. Napríklad, mal by Ťa osloviť návrhom zmeny podmienok dojednaných v pracovnej zmluve.
    Urobil niečo také zamestnávateľ?

    nejika je offline (nepripojený) nejika

    nejika
    ahoj,
    nie práveže nič nikomu nepovedal ani o podmienkach ani zmene ani nič, berie to ako samozrejmosť že tam všetci budeme dochádzať

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    nejika
    ahoj,
    nie práveže nič nikomu nepovedal ani o podmienkach ani zmene ani nič, berie to ako samozrejmosť že tam všetci budeme dochádzať
    Povinnou súčasťou pracovnej zmluvy aj dojednané miesto výkonu práce. Pozri si do pracovnej zmluvy, čo tam máš uvedené. Ak tam je uvedené pracovisko firmy v obci X a zamestnávateľ teraz chce, aby si pracovala na pracovisku firmy v obci Y, mal by sa s Tebou o tomto dohodnúť. Ak budú súhlasiť obe strany, podpíšete dodatok k pracovnej zmluve a pokračujete ďalej.

    Ak zamestnávateľ predpokladá, že všetci automaticky začnú dochádzať namiesto obce X do obce Y a Tebe to nevyhovuje, je na Tebe, aby si sa ozvala.
    Existuje jedno slovenské príslovie o prisviedčaní mlčaním a ďalšie o nemom dieťati, ktorému ani vlastná matka nerouzmie.
    Najprv sa treba spýtať a podľa odpovede sa treba potom rozhodnúť o ďalšom postupe.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    §76 ZP

    (1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

    Podotykam, ze moze ale nemusi, musi len v tomto pripade:

    (2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    dana9
    Daska
    §76 ZP

    (1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

    Podotykam, ze moze ale nemusi, musi len v tomto pripade:

    (2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.
    súhlasím, + upresnim , že takejto dohode musí predchádzať výpoveď zo strany zamestnávateľa.
    Naposledy upravil dana9 : 18.12.06 at 06:41 Dôvod: preklep

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    dana9
    súhlasím, + upresnim , že takejto dohode musí predchádzať výpoveď zo strany zamestnávateľa.
    Ano, vsak to definuje § 63 ods. 1 pism a-c

    Nárok na odstupné pri sťahovaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.