Zavrieť

Porady

príspevok za opatrovanie

Prosím, nemáte niekto skúsenosti s vybavovaním príspevku za opatrovanie?
V zákone sa píše, že sa poskytne, ak opatrovateľ nemá príjem vyšší ako 2-násobok živ. minima. Prvá úradníčka povie, že stačí byť dlhodobo OČR, druhá povie, že treba mať skrátený úväzok na 1 hod denne a tretia povie, že nesmie byť vôbec uzatvorený prac.pomer a treba dať výpoveď alebo neplatené voľno. Tak potom z čoho môže byť podľa zákona ten limitovaný príjem? Lebo vraj SZČO to nepriznajú...

Aj v iných veciach by som mala rada jasno, na čo vôbec má alebo nemá nárok osoba zdravotne ťažko postihnutá a ako na to...
Môžete aj ako súkromnú správu.
Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Heni, ja mám s príspevkom za opatrovanie dosť veľké skúsenosti, je neskutočné ako dlho to trvá a ako povýšenecky sa k Tebe správajú, kým vôbec niečo vybaviš. Fakt je ten, že príjem nemôžeš mať žiadny, dokonca tento rok sa kráti už aj v súvislosti s poberaním starobného dôchodku. Zákon o soc. pomoci niekde mám, ak chceš môžeme podebatiť v súkromných správach. Ja som vybavovala (pre mamu, ktorá opatruje otca) v Blave na štvorke a pri doručovaní každého nového papiera, upravovaní výšky, resp. vyplácaní sú nejaké problémy, ktoré si tá úradníčka vymyslí. Lebo to, čo píše zákon, nie je pre ňu postačujúce a "ja nie som kompetentná jej určovaň ako to má ona vybaviť".

    ajkariky je offline (nepripojený) ajkariky

    ajkariky
    Ahoj Heni ja som SZČO poberám opatrovateľský príspevok za moju sestru od apríla 2006 trvalo to dosť dlho ale od podania žiadosti po schválenie mi všetky mesiace doplatili naraz, takže môžeš byť aj živnostníčka ale nesmieš mať príjem presahujúci 9960,-sk mesačne odvody do zdravotnej poisťovne musíš odvádzať ale do soc. od l.8.2006platípoistenie na dôchodkové poistenie štát. Maj sa ak som pomohla .ajkariky.

    zannyka je offline (nepripojený) zannyka

    zannyka
    ahoj. chcela by som sa opýtať, či mi neviete poradiť.Môj otec je opatrovníkom svojej dcéri, ktorá mám dawnov syndróm. Lenže mal infarkt myokardu a uznali ho na 75% invalidným. vyšiel vraj nejaký nový zákon kde mu prestali platiť sociálne odvody. Neinformovali ho o tom. Dozvedel sa to až teraz keď si dal žiadosť na invalidný dôchodok. chýba mu 15 dní a nevieme stým nič urobiť, lebo vraj sa to nedá spätne doplatiť. Neviete mi nejako poradiť ako a čo by som mala urobiť. Ďakujem

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    ajkariky Pozri príspevok
    Ahoj Heni ja som SZČO poberám opatrovateľský príspevok za moju sestru od apríla 2006 trvalo to dosť dlho ale od podania žiadosti po schválenie mi všetky mesiace doplatili naraz, takže môžeš byť aj živnostníčka ale nesmieš mať príjem presahujúci 9960,-sk mesačne odvody do zdravotnej poisťovne musíš odvádzať ale do soc. od l.8.2006platípoistenie na dôchodkové poistenie štát. Maj sa ak som pomohla .ajkariky.
    Aké odvody do zdravotnej poisťovne,máš na mysli ako dobrovolný platca? lebo pri opatrovateľskom predsa platí odvody za opatrovníka štát. Môžeš prosím ťa napísať konkrétne?

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    [WIKI]pre -zannyka [/WIKI=]

    minulý týždeň vysiela markíza po obede v nedeľu práve takýto podobný prípad, žiaľ všetci zainteresovaní od ministerstva po úradníčky potvrdili,že nemá nárok na nič, napriek tomu že im súd uznal ich nárok.
    Záver bol taký, aby napísali na ministerstvo zdravotníctva, kde sa ich žiadosť individuálne prešetrí a niečo sa urobí, a takmer s istotou im povedali, že to prejde. želám veľa trpezlivosti a dobré vybavenie

    janka66 je offline (nepripojený) janka66

    janka66
    Ahojte
    chcela by som sa ohladom tejto temy opytat ci mi vie niekto poradit, ci aj ako studentka mozem robit opatrovatelku ockovi vzhladom na to ze som v 5 rocniku a uz sa pripravujem len na statnice.......teda vyucbu uz nemam.
    Dakujem a vsetkym ktori maju taketo problemy drzim palce

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Možno poradíte v tomto aj mne. V práci máme zamestnankyňu, ktorá sa stará o dieťatko s ťažkým zdravotným postihnutím. Keďže vieme že do práce už nenastúpi , ukončujeme s ňou pracovný pomer. Presne povedané ona ho ukončuje s nami a to dohodou. Ibaže vieme akú má životnú situáciu, prakticky mi ju nemáme kde zamestnať, ani keby mohla nastúpiť, takže by sme ju mohli prepustiť z organizačných dôvodov a s odstupným. Nerada by som jej však spôsobila problémy s opatrovateľským príspevkom. Malo by vyplatené odstupné nejaký vplyv na jeho poberanie?

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    Opatrovník sa stal invalidným a preto nemôže poberať príspevok za opatrovanie a štát za neho prestal platiť odvody do poisťovne!

    1. V platnom zákone č. 195/1998 o sociálnej pomoci Z.z v znení neskorších predpisov a § 64a ods. 4 (príspevok za opatrovanie) je okrem iného napísané - citujem:
    "Za fyzickú osobu schopnú vykonávať celodenné, osobné a riadne opatrovanie sa nepovažuje osoba, ktorá pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % v porovnaní so zdravou osobou."
    A z toho vyplýva, že osoba plne invalidná nemôže vykonávať opatrovanie!
    Osoba čiastočne invalidná môže vykonávať opatrovanie za podmienok uvedených v § 64 ods. 9 (príspevok sa kráti o 50% jeho dôchodku)

    Odvody by si mohol doplatiť ako dobrovoťný plátca poistného - to jemôj názor!
    Dana 22

    bigboi je offline (nepripojený) bigboi

    bigboi
    som absolvent VS, zijem s rodicmi, bratom a babkou, ktora ma parkinsona, alzhaimera. nedokaze sa sama pohybovat, ani najest..ani na wc. chcel by som sa opytat, ci a v akom rozsahu je mozne dostat prispevok na opatrovanie takejto osoby. som momentalne na urade prace a hladam si aktivne pracu.
    vdaka

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    bigboi Pozri príspevok
    som absolvent VS, zijem s rodicmi, bratom a babkou, ktora ma parkinsona, alzhaimera. nedokaze sa sama pohybovat, ani najest..ani na wc. chcel by som sa opytat, ci a v akom rozsahu je mozne dostat prispevok na opatrovanie takejto osoby. som momentalne na urade prace a hladam si aktivne pracu.
    vdaka
    Mohol by si aj ty - skús pozrieť
    http://www.porada.sk/t181758-prispev...ok+opatrovanie
    http://www.porada.sk/t53270-otazka-o...ok+opatrovanie
    http://www.porada.sk/t180565-prispev...ok+opatrovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.