Zavrieť

Porady

Účtovanie v JÚ

Som živnostník a účtujem v JÚ, mohol by mi niekto poradiť či je určené do akej výšky možem mať príjem, aby som nemusel prejsť na podvojné účtovníctvo ?
a moja druhá otázka by sa týkala fa za Orange, ak mi príde fa v 12/06 a bude na nej vykázané obdobie od 19.12.2006 do 20.01.2007 v peňažnom denníku ako správne zaúčtovať - som štvrťročným plátcom DPH. ďakujem !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    arpad
    Som živnostník a účtujem v JÚ, mohol by mi niekto poradiť či je určené do akej výšky možem mať príjem, aby som nemusel prejsť na podvojné účtovníctvo ?
    Vedenie PÚ nie je obmedzené, resp. určené výškou príjmu. Každá právnická osoba, resp. FO zapísaná v obchodnom registri je povinná viesť PÚ.V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať podnikateľ- FO nezapísaná v OR.


    arpad
    a moja druhá otázka by sa týkala fa za Orange, ak mi príde fa v 12/06 a bude na nej vykázané obdobie od 19.12.2006 do 20.01.2007 v peňažnom denníku ako správne zaúčtovať - som štvrťročným plátcom DPH. ďakujem !
    Čo sa týka dane z príjmu, zapíše sa do denníka v deň úhrady faktúry.V JÚ sa faktúra za telefón časovo nerozlišuje.

    Do evidencie DPH a nárok na odpočet sa uplatní, ak máš faktúru k dispozícii , podľa dátumu dodania služby.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    arpad
    Som živnostník a účtujem v JÚ, mohol by mi niekto poradiť či je určené do akej výšky možem mať príjem, aby som nemusel prejsť na podvojné účtovníctvo ?
    a moja druhá otázka by sa týkala fa za Orange, ak mi príde fa v 12/06 a bude na nej vykázané obdobie od 19.12.2006 do 20.01.2007 v peňažnom denníku ako správne zaúčtovať - som štvrťročným plátcom DPH. ďakujem !
    Obrat nie je dôvodom na účtovanie v podvojnom účtovníctve. Povinnosť účtovať v PU majú právnické osoby.
    V JU sa uvedená fa z Orange zaúčtuje tak isto ako počas roka. Do výdavkov ide v deň úhrady.

    mgm je offline (nepripojený) mgm

    živnostník mgm
    arpad
    ... a moja druhá otázka by sa týkala fa za Orange, ak mi príde fa v 12/06 a bude na nej vykázané obdobie od 19.12.2006 do 20.01.2007 v peňažnom denníku ako správne zaúčtovať - som štvrťročným plátcom DPH. ďakujem !
    Do záväzkov túto fa zaevidujem v r. 2007 a do peň. denníka v deň úhrady /tiež v r. 2007/.
    DPH - I.Q.2007, lebo fa Ti príde až po 20.1.2007 - deň dodania služby

    Opravujem a ospravedlňujem sa. Asi som zle pochopila otázku.
    Do záväzkov fa zaevidujem v r. 2006, do peňaž. denníka v deň úhrady, DPH IV.Q.2006
    Naposledy upravil mgm : 16.12.06 at 18:26 Dôvod: oprava príspevku

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Podľa mna čo sa týka zaúčtovania fa od Orange, ak je paušál od 19.12.2006.-do 20.1.2007 /kedže sa platí paušál mesiac vopred tak faktúra ti musí dojsť este v decembri 2006/ dávaš ju do záväzkov v roku 2006 a na základe zápisu do záväzkov si uplatníš aj dph. na konci roka ti giguruje ako neuhradený záväzok, ak to uhradíš v r.2007 tak odpíšeš úhradu záväzku /neviem v akom programe účtuješ, ale pozor aby ti neuplatnilo 2x uplatnenie dph aj v r.2006 aj v r.2007./
    MGM POZOR!!!dátum dodania služby je 2-3 dni od kedy začína paušál, v tomto prípade je začiatok paušálu od 19.12.2006 tak fa dojde ešte v r.2006 a nie 2007!!!

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    katarina.j
    Podľa mna čo sa týka zaúčtovania fa od Orange, ak je paušál od 19.12.2006.-do 20.1.2007 /kedže sa platí paušál mesiac vopred tak faktúra ti musí dojsť este v decembri 2006/ dávaš ju do záväzkov v roku 2006 a na základe zápisu do záväzkov si uplatníš aj dph. na konci roka ti giguruje ako neuhradený záväzok, ak to uhradíš v r.2007 tak odpíšeš úhradu záväzku /neviem v akom programe účtuješ, ale pozor aby ti neuplatnilo 2x uplatnenie dph aj v r.2006 aj v r.2007./
    MGM POZOR!!!dátum dodania služby je 2-3 dni od kedy začína paušál, v tomto prípade je začiatok paušálu od 19.12.2006 tak fa dojde ešte v r.2006 a nie 2007!!!
    Ja mám tiež fa. za obdobie od 10.11.2006-9.12.2006. Na fa.je uvedený deň dodania služby 13.11.2006, dátum vyhotovenia fa. je 13.11.2006. Na odpočet DPH mám nárok dňom vyhotovenia faktúry /13.11.2006/. Treba si všímať deň dodania služby a deň vyhotovenia fa. Iný je Slovak Telekom, kde uvádzajú dátum dodania služby napr. 30.11.2006 a fa.vystavia 3.12. Tam si uplatním DPH v 11/2006.
    Naposledy upravil tinaM : 16.12.06 at 06:21

    Ajka 2 je offline (nepripojený) Ajka 2

    Som niečo ako začínajúci účtovník ...viac Ajka 2
    Súhlasím s Katarínou, až na ten dátum pre DPH.Tým je vždy psledný deň zúčtovacieho obdobia, ktorý je presne uvedený na Fa ako "koniec zúčtovacieho obdobia" aj keď sa líši od uvedeného dátumu dodania.V T-mobile je presne ten istý dátum(koniec zúčt.obdobia) aj v kolonke deň dodania služby.Myslím že by sme sa všetci mali riadiť tým istým zákonom v ktorom sa hovorí že dňom dodania služby pri dlhšom časovom trvaní je posledný deň dodania služby.Ak sa namýlim.
    Naposledy upravil Ajka 2 : 16.12.06 at 07:46

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ajka 2
    Myslím že by sme sa všetci mali riadiť tým istým zákonom v ktorom sa hovorí že dňom dodania služby pri dlhšom časovom trvaní je posledný deň dodania služby. Ak sa nemýlim.
    Nemýlite sa v tom, že všetci sa jedným zákonom riadiť snažíme. Až na to, že zákon má viac ustanovení, paragrafov a odsekov. Opakovane poskytované služby elektronických komunikačných sietí a elektronických komunikačných služieb osobami, ktoré majú na to povolenie podľa zákona č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách spadajú pod § 19 ods. 3 tretia veta. Služba sa považuje za dodanú najneskôr v deň vyhotovenia faktúry. Týka sa to prípadu pravidelnej mesačnej fakturácie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.