Zavrieť

Porady

Kedy budem naozajstný EURópan?

Vynechajme populisticke uvahu o tom, co kde stoji a ako sa kde zije...

Ja len neviem, ako mam vlastne smerovat firmu aby sme sa platmi priblizovali do nasej EURopskej unie, lebo vsak jeden den si chceme byt rovni aj s rovnejsimi. Mate niekto typy a namety na to, ako by asi mala vyzerat ekonomika a smerovanie firmy a rast miezd, nech uz sme konecne tam? Mam z toho hokej ako sa tam dostaneme, ked tam tak velmi chceme a pri tom musime brat ohlady na nas domaci trh... Pomozete mi pochopit?
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ak budes vediet svoju produkciu realizovat za europske ceny, mozes dat svojim zamestnancom aj europske platy. Vsetko je to (podla mna) o tom, ze by sme mali vediet vyrobit lacno a predat draho.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

durisovad
Ak budes vediet svoju produkciu realizovat za europske ceny, mozes dat svojim zamestnancom aj europske platy. Vsetko je to (podla mna) o tom, ze by sme mali vediet vyrobit lacno a predat draho.
No také jednoduché to nie je, napr zamestnanci musia mať aj európsku produktivitu a aj počet predaných kusov musí byť zodpovedajúci
0 0
bryan bryan

bryan je offline (nepripojený) bryan

Robime fakt dost vela, miestami je namaha vacsia ako v DE, a urcite vacsia ako v Spanielsku Myslim si, ze narast cien a platov je nevyhnutny. Len ten tlak zastupcov spotrebitelov je taky, ze pri prechode na EUR by sme mali zachovat ceny a nezneuzit to na zdrazovanie. Zas po nas chcu aby sme nerobili nieco, co pred nami urobili skoro vsetci ... tzv nemecke TEUERO
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Ty si zlatý. A videl toto svet? Myslieť po slovensky a mať sa po európsky?
Alebo vieš čo? Poradím Ti. Skús ako v EÚ zohnať investície rizikového kapitálu. A šup s nimi do reklamy, marketingu, preškolenia pracovníkov a uvidíš o rok o dva.......
0 0
bryan bryan

bryan je offline (nepripojený) bryan

Danila
Ty si zlatý. A videl toto svet? Myslieť po slovensky a mať sa po európsky?
Alebo vieš čo? Poradím Ti. Skús ako v EÚ zohnať investície rizikového kapitálu. A šup s nimi do reklamy, marketingu, preškolenia pracovníkov a uvidíš o rok o dva.......
"Myslieť po slovensky a mať sa po európsky?" - Inverzne to funguje, nie?


Kapitalu nerozumiem.
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Neviem, či ste nad tým rozmýšľali, ale keď na Slovensku príjmeme euro, budem si musieť kúpiť tzv. pompadúrku. Ak dnes nadávame na drobné, tak keď príjmeme euro, papierové bankovky budú pre nás takmer luxus. Ibaže by niekto vymyslel ešte aj papierové centy. Veď si len skúste niektoré ceny prehodiť na eurá. A smiechu sa nezdržíte.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
evuša
Neviem, či ste nad tým rozmýšľali, ale keď na Slovensku príjmeme euro, budem si musieť kúpiť tzv. pompadúrku. Ak dnes nadávame na drobné, tak keď príjmeme euro, papierové bankovky budú pre nás takmer luxus. Ibaže by niekto vymyslel ešte aj papierové centy. Veď si len skúste niektoré ceny prehodiť na eurá. A smiechu sa nezdržíte.
Pozri občas do Pandorfu. Tam to až tak pesimisticky nevyzerá. Keď je teraz, bude aj potom. Ak bude.Ale že vraj ano.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

ano ja uz som rozmyslal. teraz som si este kupil krasnu kozenu penazenku, dufam ze mi do 2009 vydrzi. a mam uz zalusk na kozeny mesec, ktory potom za tu penazenku vymenim, vratim sa do stredoveku, to bude romantika
0 0
fimka fimka

fimka je offline (nepripojený) fimka

Mesec potrebovat urcite budete - ale iba na vyplaty. O ceny sa prislusní postarajú, o to strach nemám, a tam vam nebude staciť ani aktovka.....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

bryan
Robime fakt dost vela, miestami je namaha vacsia ako v DE, a urcite vacsia ako v Spanielsku Myslim si, ze narast cien a platov je nevyhnutny. Len ten tlak zastupcov spotrebitelov je taky, ze pri prechode na EUR by sme mali zachovat ceny a nezneuzit to na zdrazovanie. Zas po nas chcu aby sme nerobili nieco, co pred nami urobili skoro vsetci ... tzv nemecke TEUERO
Kam sa vsetci ponahlate? Snad ste si tiez vsimli, ze tzv. "ekonomicky zazrak" sa objavuje vzdy v urcitych uzavretych cykoch. Zapadna Europa si ho uzila od 2. svet vojny doteraz. Uz im to konci, napr. nemecko sa ponara do stale vacsich problemov a ludia to tam zacinaju poriadne citit. Skrtia tam zdravotnictvo a socialnu sferu, vyroba sa presuva k nam. Napr. VW zatvara pobocky v Spanielsku (Seat) a Belgicku ale obmedzuje vyrobu aj v nemecku a namiesto toho investuje k nam ale aj dalej na vychod.

My teraz zaciname prezivat zlate obdobie ekonomickeho boomu. Prichadzaju k nam investicie a ekonomika zaciana rast. To bohuzial nebude trvat vecne. Koniec tohto zlateho obdobia pride o to skor, o co skor sa u nas vysplhaju platy na europsku uroven. Potom nas budu nicit vsetci, co budu vediet vyrabat lacnejsie. Zoznam tychto krajin zacne pravdepodobne Rumunskom a Ukrajinou a skonci pri Cine a Indii.

Akosi vsetci mate stale ako ideal zivotnu uroven v EU. Ale skuste si v EU kupit napr. ram na okuliare (okolo 400 EUR) alebo hoci zaplatit poistku na auto. Samozrejme niektore tovary su v absolutnom vyjadreni 1:1, teda pre nich lacnejsie. Ale stale zostava vela veci, ktore tam stoja ovela viac penazi - predovsetkym sluzby. Ak sa niekto tesi na takyto stav, zazije potom nieco podobne, ako ked sa napriklad niekto z Dolneho Kubina alebo Popradu prestahuje do "vytuzenej" Bratislavy. Mozno mal v DK plat 12 tis, alebo v PP 14, a v Bratislave ho caka krasnych 25 tis. Ale v DK nepotreboval auto, aby sa dostal do roboty, a ak ho aj mal, parkoval zadarmo. v PP parkoval tiez zadarmo, iba v centre mesta za mozno 30SK/hod. V BA parkuje za 60 - 80/hod, a to musi este pol hodiny kruzit alebo sa posuvat v zapche, kym sa dostane do podzemnej garaze. Ak sa da ostrihat, nezaplati 60, ale 200. Nakoniec zisti, ze sa mu znizila zivotna uroven.

Preco sa pre niekolkymi rokmi celkom stratilo Japonsko z rebrickov ekonomickeho rastu? Teraz sa prepadava stale dole a straca konkurencnu schopnost. Ten ich ekonomicky zazrak neprisiel zadarmo, bol vykupeny tym, ze cele dve geberacie ludi boli ochotne pracovat skoro zadarmo, 7 dni v tyzdni od rana do vecera. Toto vynieslo ekonomiku Japonska do takych vysok, ze sa odrazu dalsie generacia narodila do blahobytu. Nechapu, preco by mali makat, ked si mozu uzivat. Odvtedy ide Japonsko dole a to aj napriek snaham vlady zvratit to roznymi reformami. Chodil som tam pravidelne raz za 1 - 2 roky, krasne som mohol tento vyvoj sledovat, bolo to uplne ocividne a nadherne citatelne.

My sme teraz na zaciatku, zacinaju nam zavidiet aj staty zapadnej EU, ja by som bol za to, aby sme si toto "vyvrcholenie" co najdlhsie vychutnavali a neponahlali sa dalej.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
misomiso, pozorne som si prečítala všetko od A do Z. Ale ja osobne mám pocit, že nie každý má dôvod prežívať "vyvrcholenie" takto ponímané čo najdlhšie. A ešte si ho aj vychutnávať. Je to možno pol na pol. A jednej polke aj keď sa nelení, stále sa nezelení. Niektorým sa síce zelení aj keď sú leniví. Nazreli sme aj do Európy, aj do Bratislavy aj do Dolného Kubína. A môže sa stať, že tým pridlhým čakaním sa mnohí ani k "vyvrcholeniu" nepriblížia.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nie som si isty, ci chapem, o com presne pises. Pises dost basnicky, to ale prosim neber ako kritiku.

Ak tomu ale rozumiem dobre - ide asi o to, ze na svete (alebo na Slovensku) nie je spravodlivost. Ze jedni viac pracuju a druhi sa dokazu mat dobre aj bez prace. No tu nezostava len s Tebou suhlasit. naozaj spoliehat a cakat na nejaku absolutnu spravodlivost tu na zemi by asi bolo naivne. Ale ak pises o tych, ktorym sa zeleni, hoci nic nerobia - asi pises o ludoch, ktori nepodnikaju poctivym sposobom (jemne povedane) Nuz im ich peniaze nezavidim a vobec by som s nimi nemenil. Samozrejme najdu sa aj taki, ktori maju smolu a musia cakat na vysledky svojej tvrdej prace dlhsie ako mozno ini. Ale ak niekto chce a systematicky pracuje, vysledok sa vzdy dostavi. Potom ide len o to, aby sme nemali "velke oci" a aby sme sa nechceli mat v zivote iba ako postavy z americkych sladkych filmov.

Hovori sa vela teraz o tom, ako tieto filmy kazia ludom schopnost realne sa pozerat napr. na ludske telo a tym aj znemoznuju ludom byt stastni (so svojim telom alebo s tym, ako vyzera partner/ka) Jednoducho - inymi slovami v tychto filmoch su vyberane krasky 90 - 60 - 90 navyse super nalicene a ohodene. Potom mnohi muzi stracaju zaujem o "normalne" zeny, ktore su priridzene vacsinou rovnako krasne, iba mnohi muzi to uz nedokazu vnimat (samozrejme plati aj opacne). Ja si ale myslim, ze nieco podobne plati aj v ekonomickej oblasti. 95% postav z tychto filmov (ale aj casopisov) je nielen krasnych a zdravych, ale predovsetkym bohatych. My to potom vnimame ako nieco normalne a nie kazdy ma moznost ist zit do USA, aby zistil, ze i oni maju najroznejsie problemy - vratane ekonomickych.

Ja som mal to stastie, ze som vela cestoval po celom svete. Ako dieta som sa tiez domnievel, ze tu zijeme v chudobe a tesil som sa kedy sa to zmeni. Neskor som zistil, ze ak sa na to pozerame globalne, zivotna uroven Slovenska je iba minimalne nizsia od najvyspelejsich krajin, no neporovnate vysoka od krajin tretieho sveta. A co je pre mna najdolezitejsie - ideme spravnym smerom. Nedavno som tu mal na navsteve ludi z roznych krajin (Svedsko Kanada) a nechceli verit, boli uplne uneseni. Napriklad ten Sved nikdy vo Svedsku nevidel take nakupne centra (ked uz sme pri tom konzume) ako v Bratislave. Ja som bol nedavno v Strasbourgu a nepodarilo sa mi najst v celom meste jedinu internetovu kaviaren - skratka 100 rokov za opicami. V Parizi to bolo podobne. Samozrejme mnohe veci zasa mozeme zavidiet my im. Ale ide o to, aby sme si zobrali to, co je inde dobre ak je to mozne. Navyse je to vsetkov nasich rukach. Kazdy si v podstate menezuje svoj zivot sam. Dufam, ze som Vas svojim prispevkom velmi nenastval :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mňa si svojim príspevkom veľmi potešil.
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Aj keby sme dobehli EU ešte stále to neurobí človeka šťastným, možno naopak, pretože v tej honbe sa nezastaví pred ničím a zabudne na čo tu vlastne je.

Ja môžem poradiť len jedno: prestať sa porovnávať. Ak sa bude človek neustále porovnávať a na základe toho sa cítiť šťastným a nešťastným, tak spokojnosť nenájde nikdy. Mne osobne sa napríklad nepáči, že sa v niektorých veciach približujeme Európe, USA atď. Napríklad mám rád reklamu, pretože má svoj informačný význam, ale v honbe za EŠTE väčšími ziskami sa mi zdali tieto sviatky celkom dosť pokazené, resp. mi z nich dobrý dojem kazili neustále tlačenky o produktoch atď. zo strany firiem. Len dúfam že sa cez tento "boom" dostaneme aj k normálnemu pohľadu na sviatky ako Vianoce.

Ďalším pohľadom na vec je záťaž planéty. Tak ako píše misomiso, globálne sa bude blahobyt postupne prerozdeľovať, pretože sú to jasné ekonomické zákonitosti. Len dúfam, že sa spoločnosť rýchlo preorientuje na ekologickejšie energie, pretože nie sme ďaleko od veľkých katastrof kde to bude chcieť za nás poriešiť príroda. Ak by sme boli všetci "Európania" alebo "Američania" tak by táto planéta rýchlo skolabovala.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
misomiso, možno môj štýl je pre Teba básnický. Tvoj pre mňa vedátorský. Na tom svet ani nestojí, ani nepadá. Tiež som nepresedela život na prípecku so založenými rukami. Nie som svetobežec, a nemienim ani vykresľovať mapu, po ktorej som prešla nielen prstom. Ale mojimi očami a skúsenosťami som prišla k iným záverom. Pochopila som však, že sú menej populárne, a Tvoje v presile.
Šťastý to človek. Ja ti to želám a Tvoj názor Ti neberiem. To že dáš môjmu korektúry vôbec neznamená, že ja ho budem meniť. Vyslovil si názor, ja tiež. Snáď sa tu nebudeme presviedčať navzájom o opaku.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Aj keby básnicky, aj keby vedátorsky ...

Porada je hlavne o názoroch, ktoré sa povedia. Niekedy sú vyslovené osobne, niekedy vôbec. Niekedy je osobitosť podčiarknutá nickom, a nemyslená osobne. Tak ako názory sú rôzne, aj pochopenie slov toho druhého. Môj dojem (a názor) je, že v tejto debate vôbec nejde o to.

Pekná diskusia.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Danila
misomiso, možno môj štýl je pre Teba básnický. Tvoj pre mňa vedátorský. Na tom svet ani nestojí, ani nepadá. Tiež som nepresedela život na prípecku so založenými rukami. Nie som svetobežec, a nemienim ani vykresľovať mapu, po ktorej som prešla nielen prstom. Ale mojimi očami a skúsenosťami som prišla k iným záverom. Pochopila som však, že sú menej populárne, a Tvoje v presile.
Šťastý to človek. Ja ti to želám a Tvoj názor Ti neberiem. To že dáš môjmu korektúry vôbec neznamená, že ja ho budem meniť. Vyslovil si názor, ja tiež. Snáď sa tu nebudeme presviedčať navzájom o opaku.
Prepac, naozaj som to nemyslel osobne, jednoducho som nadviazal na debatu a Tvoj prispevok bol posledny. Nerobim si patent na rozuma a nechcem Ti menit nazory. Ale - ked uz sme pri tom - zmenit nazor zasa nie je nijaka hanba. Ja osobne som v zivote na niektore veci menil nazor aj viackrat, jednoducho pod vplyvom istych informacii som sam pred sebou uznal, ze som sa asi mylil. A nikdy som to nelutoval. To je nieco celkom ine, ako napr. ucelove obracanie kabata v politike. Jednoducho je to prirodzeny vyvoj.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
To, že kto kedy sa stane skutočným europanom je - podľa mňa - vnútorná hodnota. Ja som sa vždy cítil byť europanom. A to aj za starých čias z pred ´89.

Nikto, nikdy nemôže brať človeku vnútornú slobodu. A to, že tá naša Zeme je v zlom stave, môže každy z nás. Zmeny prídu len vtedy keď si uvedomíme, že zmena musí začať v zmýšlaní každého jedného človeka. A to zmýšlanie nemá nič spoločné so životnou úrovňou.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
misomiso
Prepac, naozaj som to nemyslel osobne, jednoducho som nadviazal na debatu a Tvoj prispevok bol posledny. Nerobim si patent na rozuma a nechcem Ti menit nazory. Ale - ked uz sme pri tom - zmenit nazor zasa nie je nijaka hanba. Ja osobne som v zivote na niektore veci menil nazor aj viackrat, jednoducho pod vplyvom istych informacii som sam pred sebou uznal, ze som sa asi mylil. A nikdy som to nelutoval. To je nieco celkom ine, ako napr. ucelove obracanie kabata v politike. Jednoducho je to prirodzeny vyvoj.
Mne sa skutočne nemusíš ospravedlňovať. Vôbec nemáš za čo. Dokonca Ti verejne udeľujem bodík, ktorých si získal celkom pekný počet. A vieš za čo? Moje názory síce meniť nebudem, s mojím vývojom som spokojná, aj keď zďaleka nemám 90-60-90 neľutujem. Bodík máš za to, že si ma upozornil, kde všade nenájdem internetovú kaviareň. Lebo ja v zahraničí mojím priateľom prezentujem chválu Porady, ako môjho prechodného pobytu, u nich doma a na ich mašinkách. A ešte mi dovolia pozdraviť moje CCCC, kedy to najviac potrebujem. Ani som nevedela, že sme ich až taký kusisko predstihli. Takže bodík a vďaka za môj širší euórpsky rozhľad.
A ver mi, že to nebolo ironicky. A dúfam, ani básnicky. Veď ako veľmi som sa snažila vyhnúť veršíku.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ja mám horší problém. Som alergická na nikel a euromince ho obsahujú, takže budem musieť chodiť v rukaviciach.
0 0
Načítať ďalšie