Zavrieť

Porady

Kedy budem naozajstný EURópan?

Vynechajme populisticke uvahu o tom, co kde stoji a ako sa kde zije...

Ja len neviem, ako mam vlastne smerovat firmu aby sme sa platmi priblizovali do nasej EURopskej unie, lebo vsak jeden den si chceme byt rovni aj s rovnejsimi. Mate niekto typy a namety na to, ako by asi mala vyzerat ekonomika a smerovanie firmy a rast miezd, nech uz sme konecne tam? Mam z toho hokej ako sa tam dostaneme, ked tam tak velmi chceme a pri tom musime brat ohlady na nas domaci trh... Pomozete mi pochopit?
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Alebo platiť len bankovkami a všade dávať okrúhle dišká.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Tak takým európanom ešte niesom
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
rosemary
Tak takým európanom ešte niesom
Neboj, nie si sama. Mnohí ani takým Slovákom.
0 0
botev botev

botev je offline (nepripojený) botev

ja sa tiez chystam kupit mesec. vyplatu nastastie nedostavam, iba uhradu faktur ;-) a to vylucne na ucet, takze nejaka visa sa do mesca hodit bude.
sa velmi tesim ked bude vub-ecka premontovavat bankomanty na mincomaty )))
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
misomiso
Vsimol som si, ze sa tu objavuju aj nejake fotky ako priloha. (napr. fotky vianoc. stromcekov). Poradi niekto ako to sem zavesit?

Mohol by som vam sem hodit tri - styri fotky z Tokia, ktore v casopisoch bezne nenajdete.
V téme " Ak sa cítiš zle " je to viackrát opísané. Skús nájsť.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
rosemary
Ja mám horší problém. Som alergická na nikel a euromince ho obsahujú, takže budem musieť chodiť v rukaviciach.
rosemary a načo sú Ti mince,keď máš alergiu. Dúfam,že budeš mať samé papierové tie ani mne nespôsobujú alergiu.
0 0
Katrinchen Katrinchen

Katrinchen je offline (nepripojený) Katrinchen

Neviem, kam sa to vlastne chceme dostat - euromince skodia zdraviu a eurobankovky su na tom podobne. To uz viackrat bolo na nemeckych spravach, ze obsahuju nieco, na co ludia reaguju alergicky.

Nehovoriac o tom, ze tie nase mince a bankovky su pekne. A na euracovych bankovkach sa vtedajsie clenske staty aj tak nevedeli dohodnut, lebo kazdy chcel mat obrazok z vlastneho statu a clenov bolo viac ako bankoviek.

A viete ako nakoniec dopadlo? Nejaky Rakusan, po strasne dlhych dohadovackach, navrhol dat na bankovky neexistujuce mosty v roznych architektonickych styloch, aby to boli "neutralne" nikomu nepatriace obrazky. Cize tie mosty ani neskusajte hladat niekde.

Nuz, pekna Europa, kde najvacsim problemom je, dohodnut sa na niecom.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

MišoMišo, kde zmizol Tvoj príspevok o Japonsku?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Katrinchen
.....Nuz, pekna Europa, kde najvacsim problemom je, dohodnut sa na niecom.
Tá Europa je ako veľká rodina, hlavne ten starší a silnejší súrodenec vždy robí "ramená"... Vypadá to tak, že sme najmladší súrodenci, takže sa nám ujde občas pohlavok a umravnenie
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Manual
Tá Europa je ako veľká rodina, hlavne ten starší a silnejší súrodenec vždy robí "ramená"... Vypadá to tak, že sme najmladší súrodenci, takže sa nám ujde občas pohlavok a umravnenie
Ano, treba to vidiet realne. Ale aj tak z nas zacinaju byt na zapade nervozni.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Marína
MišoMišo, kde zmizol Tvoj príspevok o Japonsku?
Vymazany. Usudil som, ze to tu nema co hladat. Portal je casto na hranici kolapsu (ako napr. dnes poobede) a my tu vedieme rozne babske reci, navyse s fotografickymi prilohami. Tak som to dal prec.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

misomiso
Ano, treba to vidiet realne. Ale aj tak z nas zacinaju byt na zapade nervozni.
Myslíš že by Nemci, Francúzi, Angličania atď ...mali pociťovať nervozitu z 5 mil. národa a jeho HDP ... že ich nejak ohrozí ?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ešteže som si to stihla prečítať. Bol to zaujímavý príspevok.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Manual
Myslíš že by Nemci, Francúzi, Angličania atď ...mali pociťovať nervozitu z 5 mil. národa a jeho HDP ... že ich nejak ohrozí ?
No - ako ktori. Napriklad ti, ktori pracuju v automobilovom priemysle to uz pocituju (niektori su uz par tyzdnov na ulici). A potom to zacinaju pocitovat mozno aj ludia, ktori sa napr. v Anglicku doteraz zivili jednoduchsimi a prilezitostnymi pracami, napr. v sluzbach, casnici a pod, pretoze je tam teraz cele Slovenko ale hlavne Polsko a.t.d.

Ja som to "MY" nemyslel celkom iba na Slovensko, ale na celu V4 a vlastne od dnes uz pomaly aj na Rumunsko a Bulharsko.

Ak sa ale vratime k povodnej otazke, Bryan sa pytal nieco v tom zmysle, kedy sa bude dat ekonomika (pripadne ceny a platy) nastavit na uroven zapadnej EU. No - my sme to napriklad uz spravili. Sme skoro cisty exporter, nase vyrobky predavame cca 5 - 10% lacnejsie ako tie "made in Germany", ale importeri si to dorovnali vyssim markupom, takze pre koncoveho zakaznika napr. v Nemecku sme lacnejsi iba o nejake 2 - 3 % alebo vobec nie. Aby sme mohli za tejto situacie konkurovat, nase vyrobky musia byt minimalne tej kvality ako Nemecke, alebo lepsie. Naozaj nie je jednoduche zo Slovenska konkurovat firmam, ktore su uz 250 rokov na svetovom trhu a maju prakticky neobmedzeny rozpocet na marketingove aktivity a reklamu. Nepopieram, ze sa nam to dari iba vdaka tomu, ze su tu sikovni ludia a ze na slovensku je priemerny plat mensi ako 500 EUR. Ak tieto platy u nas rychlo porastu, mame 2 moznosti:

1, zavriet kram, prepustim ludi, ja sa prihlasim na urad prace, nech sa stat stara hladat mi robotu.

2, presunut vyrobu do Ciny, co uz davno spravili vsetci Nemci v nasej branzi, ale poznam uz aj Slovakov, ktori vyrabaju v Cine. Tam je mesacny plat so vsetkymi odvodmi a poistkami rovnych 100 USD, co je nejakych 2,700 Sk.
0 0