Zavrieť

Porady

Živnosť,s.r.o., DPH a účtovníctvo

Zdravím Vás poraďáci,najprv sa musím poďakovať za všetky vaše príspevky ktorými tu prispievate, robíte naozaj skvelú prácu.
A teraz k veci. Pripravujem si plán na založenie farmy, ale samozrejme ako väčšina začínajúcich podnikateľov mám, teda skôr nemám určité vedomosti.
1. Neviem, či sa mi skôr oplatí založiť si živnosť, kde sú finančné nároky minimálne, alebo s.r.o., kde je potrebný kapitál na základné imanie, ale ide mi skôr o to, že v prípade akýchkoľvek nepredvídaných strát a výdavkov /s ktorými samozrejme musím rátať/ prichádza na rad ručenie celým svojím majetkom v prípade živnosti a ručenie iba firemným majetkom v prípade s.r.o.
2. Z dôvodu nízkych, ba až minimálnych počiatočných ziskov a obratu by bolo asi nerozumné byť platcom DPH , preto by som sa rád opýtal či je možné byť s.r.o. a zároveň nebyť platcom DPH, tu si nie som istý.
3. O účtovníctve viem len veľmi málo a preto by som sa rád opýtal, čo ovplyvňuje spôsob vedenia účtovníctva /teda či je potrebné viesť jednoduché alebo podvojné/ a aké sú medzi oboma spôsobmi rozdiely.

Verím, že tu nájdem pomoc ako už nejeden začínajúci, za čo vám vopred veľmi ďakujem. Nechcem vás oberať o čas, preto aj stručné odpovede veľmi pomôžu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    5trick
    Zdravím Vás poraďáci,najprv sa musím poďakovať za všetky vaše príspevky ktorými tu prispievate, robíte naozaj skvelú prácu.
    A teraz k veci. Pripravujem si plán na založenie farmy, ale samozrejme ako väčšina začínajúcich podnikateľov mám, teda skôr nemám určité vedomosti.
    1. Neviem, či sa mi skôr oplatí založiť si živnosť, kde sú finančné nároky minimálne, alebo s.r.o., kde je potrebný kapitál na základné imanie, ale ide mi skôr o to, že v prípade akýchkoľvek nepredvídaných strát a výdavkov /s ktorými samozrejme musím rátať/ prichádza na rad ručenie celým svojím majetkom v prípade živnosti a ručenie iba firemným majetkom v prípade s.r.o.
    2. Z dôvodu nízkych, ba až minimálnych počiatočných ziskov a obratu by bolo asi nerozumné byť platcom DPH , preto by som sa rád opýtal či je možné byť s.r.o. a zároveň nebyť platcom DPH, tu si nie som istý.
    3. O účtovníctve viem len veľmi málo a preto by som sa rád opýtal, čo ovplyvňuje spôsob vedenia účtovníctva /teda či je potrebné viesť jednoduché alebo podvojné/ a aké sú medzi oboma spôsobmi rozdiely.

    Verím, že tu nájdem pomoc ako už nejeden začínajúci, za čo vám vopred veľmi ďakujem. Nechcem vás oberať o čas, preto aj stručné odpovede veľmi pomôžu.
    K bodu č. 2 - môžeš mať založenú s.r.o. a nemusíš byť platiteľom DPH.
    K bodu č. 3 - v prípade s.r.o. sa vedie podvojné účtovníctvo a pri živnosti to môže byť aj jednoduché ale aj podvojné účtovníctvo.

    5trick je offline (nepripojený) 5trick

    5trick
    Ďakujem za príspevok Miška, pomohol. Podľa čoho si však pri živnosti vyberiem medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom ?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Na nedeľné čítanie:
    tých tém je tu viac, napr.
    http://www.porada.sk/t17366-co-vsetk...t=jednoduch%E9

    alebo: [SEARCH]jednoduché[/SEARCH] [SEARCH]podvojné[/SEARCH]

    Príjemnú zábavu

    5trick je offline (nepripojený) 5trick

    5trick
    Tak idem do toho, je to síce krížom krážom prelinkované, ale myslím že sa to bude dať zvládnuť...naozaj nedeľná čítacia idilka ... vďaka

    5trick je offline (nepripojený) 5trick

    5trick
    ...a štúdium je vlastne práca.A práca šľachtí ... ale od roboty aj kone dochnú ...
    Takže česť práci a rukám pokoj ....

    ale to má už ďaleko od pôvodnej témy, however, niekomu možno aj táto rada padne vhod

    PEES ďakujem všetkým zúčastneným

    fimka je offline (nepripojený) fimka

    fimka
    Dobrý deň všetkým, chcela by som si prihriať polievočku ...ale zároveň určite Vaša odpoveď pomôže nielen 5trick-ovi.
    Ak sa zaregistruje v OR sro, kde všade, na ktorých "obchodných dokumentoch" bude musieť údaje o registrácii v zmysle §3a Obchodného zákonníka používať? Vie niekto poradiť, kde nájdem bližšie info o tom, čo sa považuje za obchodné listy resp. "obchodné dokumenty" v zmysle §3a Obch.zákonníka? Vďaka.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    5trick
    Ďakujem za príspevok Miška, pomohol. Podľa čoho si však pri živnosti vyberiem medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom ?
    Jednoducho sa sám rozhodneš , pre niektoré z nich ,nie je to ničím podmienené - zatiaľ.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    fimka
    Dobrý deň všetkým, chcela by som si prihriať polievočku ...ale zároveň určite Vaša odpoveď pomôže nielen 5trick-ovi.
    Ak sa zaregistruje v OR sro, kde všade, na ktorých "obchodných dokumentoch" bude musieť údaje o registrácii v zmysle §3a Obchodného zákonníka používať? Vie niekto poradiť, kde nájdem bližšie info o tom, čo sa považuje za obchodné listy resp. "obchodné dokumenty" v zmysle §3a Obch.zákonníka? Vďaka.
    fimka ,skús pozrieť sem.ak nič nenájdeš, ozvi sa.
    Pozri hlavne: Najčastejšie otázky....... ale aj iné sa Ti možno zíde.
    pg=r1&htm=http://www.justice.gov.sk/or/or.htm

    fimka je offline (nepripojený) fimka

    fimka
    Žiaľ, nič. Tam je reč len o dokumentoch a iných veciach okolo zápisu do OR.
    Nerieši to ale môj problém - keď už som zaregistrovaná sro, kde všade mám údaje o svojej registrácii v OR uvádzať - na fa, na dokladoch z ERP, na listoch štátnej správe, na VPD a PPD - alebo kde vlastne?

    fimka je offline (nepripojený) fimka

    fimka
    Veď o to mi ide, čo sa k o n k r é t n e skrýva pod "obchodnými dokumentami". Samotné znenie paragrafu poznám. Ale nič to, dík. Možno sa nedopátram ani na tomto fóre. Za skúšku nič nedám.

    A všetkým krásne Vianoce!!!!!

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    fimka
    Žiaľ, nič. Tam je reč len o dokumentoch a iných veciach okolo zápisu do OR.
    Nerieši to ale môj problém - keď už som zaregistrovaná sro, kde všade mám údaje o svojej registrácii v OR uvádzať - na fa,áno na dokladoch z ERP áno, na listoch štátnej správe, áno na VPD a PPD ak máš na nich pečiatku,ktorá tieto údaje obsahuje tak už nevypisuješ - alebo kde vlastne?objednávky - áno
    Ale v podstate si si dala odpoveď Ty sama.

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    [Nerieši to ale môj problém - keď už som zaregistrovaná sro, kde všade mám údaje o svojej registrácii v OR uvádzať - na fa, na dokladoch z ERP, na listoch štátnej správe, na VPD a PPD - alebo kde vlastne?[/QUOTE]

    Údaje o registrácii dávam na všetky dokumenty ktoré používam vo firme a hlavne ktoré z firmy odchádzajú von.

    t.j. obchodné zmluvy, objednávky, vystavené faktúry, firemný " hlavičkový
    papier" mám urobený tak, že sú tam uvedené všetky požadované údaje vrátane zápisu do registra, údaj je na dokladoch z RP, interné účtovné doklady a pod.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.