Zavrieť

Porady

Vianočny kapor

Keďže dnes k nám priviezli kaprov, čo tak milí priateľa poradiť si navzájom, ako ho usmrtiť, ošúpať, "zodrať z kože", ako naporcovať a pod. Poradíme si ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Kolenčík
    Keďže dnes k nám priviezli kaprov, čo tak milí priateľa poradiť si navzájom, ako ho usmrtiť, ošúpať, "zodrať z kože", ako naporcovať a pod. Poradíme si ?
    A ty nemáš doma zabíjača kaprov? Tak popros suseda, alebo príď, toto dokážem aj ja, lebo kapor nevydáva "krik" ako sliepka!

    Keď už bude po smrti, odrež mu hlavu, vypitvaj, lebo by ti čudne chutil, zober si utierku a pridŕžaj si kapra tak, aby si kliešťami mohol stiahnuť kožu, Šupinky si odlož a všetkým členom rodiny pobaľ do lepiacej pásky po 3 kúsky a strč im to peňaženiek, aby sa ich držali korunky po celý budúci rok.
    Potom mäsko riadne vyumývaj, narež si podkovičky, najskôr ho aspoň zo
    3 hodinky okúp vo vandlíku s vodou. Potom opäť vyumývaj, posoľ a naporcuj do nádobiek do mraziaka, lebo do štedrého dňa je ešte ďaleko.
    Večer pred Štedrým dňom ho vyber z mraziaka, daj ho opäť kúpať, tentoraz do mliečka,do ktorého popučíš zopár strúčikov cesnaku. Ráno ho vyberieš
    z kúpeľa, už by mal byť voňavý, a aby mal ešte správnu pleť, tak si ho dobre polej čerstvo vytlačenými citrónmi. Ja na 3 kaprov spotrebujem cca 1 kg citrónov. Nechám ho v tomto kúpeli ešte asi 3 hodiny za občasného prevracania. Nechaj na mriežke odkvapkať a potom vysušíš papierovými utierkami a obalíš klasicky v trojobale, do strúhanky odporúčam pridať asi
    5 dag olúpaných a pomletých mandlí.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    A to nevieš také ľahké . Ja ho vždy vyberiem z vane, vložím do handry prenesiem do kuchyne a jednou presne mierenou doprostred čela. Chudák až od údivu zalapá po dychu. Ja potom urežem hlavu a odložím na bok. Venujem sa zbytku. Pomaly na plocho nožom narežem zozadu a rukou vykuchám vnútorrnosti. Treba dávať pozor pri rezaní aby sa žlč neprepichla. Potom vyrežem brušné plutvy, spodnú chvostovú a odrežem chvost. Nejako podoberiem kožu a opäť s pomocou handry ju stianem najprv z jednej a potom z druhej strany smerom ku chrbtovej plutve, ktorú jemne obrežem a oddelím. zostatok nakrájam na podkovičky a potom klasický trojobal, vysmažiť a zjesť. Samozrejme zužitkujem aj hlavu: vybrať oči, žiabre a poriadne vyumývať, vložiť do hrnca aj s očistenými vnútornosťami a chvostovou časťou, cesnak cibuľa, bobkový list, celé korenie, paprika mletá červená, soľ a mňam polievka za cca 25 minút hotová. Zbieram hlavy po susedoch, tak zo 4-5. Tak.

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    Ja robievam kapra a la môj ocko:
    pripraviť si na pásiky nakrájanú slaninu, soľ, čierne korenie, červenú papriku
    citrón, cibuľu nakrájanú na koliečka (2 veľké), huby (sterilizované, v sladkokyslom náleve) - cca 3 dl pohár,
    olej, trochu vody na podliatie,

    vypitvaného kapra prešpikujeme slaninou, potrieme citrónovou šťavou, osolíme, zvnútra aj zvonka potrieme mletým čiernym korením a mletou červenou paprikou, vložíme do pekáča.
    Vnútro kapra naplníme hubami a cibuľou (koľko sa zmestí), ostatné navrstvíme na rybu, nálev z húb tiež nalejeme do pekáča, pridáme trochu oleja - asi 0,5 dl a asi 1 dl vody, pekáč uzavrieme alobalom a dáme piecť na takú 1,5 hod pri 180°C

    asi po polhodinke pečenia to začne nádherne rozváňať po celom byte
    a slinky mi tečú už teraz keď toto píšem

    Ale priznávam, že zabitého a vyčisteného kapra mi buď ocino prinesie, alebo ho u nás zabije a pitve(za mojej neprítomnosti)
    lebo keby som ho mala ja zabiť, tak to by vo vani plával aj do budúcich Vianoc
    Naposledy upravil Ivana Š : 17.12.06 at 21:50

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Odniekadiaľ som to stiahla.

    Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

    Miriam.x
    Moja svokra robí kapra na vianoce úplne iným spôsobom. Najskôr mi to bolo divné (klasika je klasika), ale odkedy som ho ochutnala máme ho aj my každý rok. Zabitého a vypitvaného kapra naplní ryžovou plnkou (ryža, rôzne druhy orechov, hrozienka) zatvorí a dá upiecť. Je to fakt super. Kapor zostane šťavnatý a spolu s tou plnkou je to perfektné.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    To je tak téma veď ja už nepracujem na ničom len myslím na krásu Vianoc a ako sa zídeme.
    No čo sa týka kapra tak už aspoň 3 roky robím klasiku t.j. šalát s majonézou a vypražaný len na Silvesta, lebo to sú deti väčšinou preč z domu ale na Štedrý večer chcú na prírodno. Minulého roku som ale robila podľa receptu Anety Pariškovej, to je nejaký francúzky recept. Kapor je plnený špenátom mrkvou a pórom a zabalený v lístkovom ceste do tvaru ryby. Z okrajov cesta sa tvarujú šupinky, chvost sa nareže a aj hlava je s očami z olív.Polievaný je syrovou omáčkou z Nivy a k tomu sú opekané zemiaky a zeleninová obloha. Presne ho tu nemám ale ak niekto chce tak zajtra môžem napísať aj presne. Bol krásny a veľmi dobrý.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Tak OK, zajtra ho tu dám. Treba sa trošku pohrať, ale stojí to za námahu. Veď čo neurobíme pre svojich najbližších?

    camelfly je offline (nepripojený) camelfly

    camelfly
    Marína
    Odniekadiaľ som to stiahla.
    tak to je uz riadny navod aj so super obrazkami ako vykostovat,
    dakujem hodi sa

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Tak pripájam všetkým čo majú radi zmenu recept na Vianočnú rybku podľa Anety Parížkovej:
    Lístkové cesto /500g/
    kapor, alebo losos /200g na osobu/
    šafrán
    mrkva 3 ks
    pór 1 ks
    špenát /najlepsšie čerstvý - lístky/
    maslo
    citrón
    vajce
    Lúčina syr /150g/
    soľ, č. korenie
    2 dl ryb. vývaru
    asi 1 až 1,5 dl bieleho vína
    sladká smotana
    niva /asi 10-15 dkg/
    ementál /strúhaný asi 10 dkg/
    kôpor, alebo sekaný petržlen - maličko.

    Postup:
    Rybu si pripravíme podľa Vlastičky alebo Maríny, čiže už pripravenú rybu namáčanú v mlieku osušíme. Pokrájame pór na kolieska, mrkvu na pásiky škrabkou, t.j.tenučké pásiky. Orestujeme to na masle, osolíme a dáme trošku šafránu. Lístkové cesto rozváľkame, navrstvíme orestovanú zmes,/ak dávame polovicu ryby, ak celú tak dáme zmes do rybky/, nie po okraj a na túto zmes dáme rybku. Pokvapkáme citrónom, posolíme, okereníme ju. Po rybe pozdĺž nakladieme pásiky syra Lúčina. Celé prekryjeme špenátom. Lístkové cesto prekryjeme cez rybu a spojíme žltkom. Zvyšnú časť lístkového cesta poodkrajujeme. Malinkým pohárikom /ja som robila vrchnákom z pera - čínskeho/ povykrajujeme z tejto zvyšnej časti kolieska, ktoré prstom trošku zatlačíme a dávame na rybu jednu vedľa druhej a v ďalšiom rade konce prekryjeme. Takto tvarujeme šupinky. Potrieme žĺtkom a posypeme sezamom. Chvost narežeme nožíkom a hlavu trošku upravíme do tvaru a dáme očká napr. z černíc, brusníc, olív alebo z čierneho celého korenia. Celú potrieme žltkom a dáme piecť.
    Omáčku si pripravíme prevarením ryb. vývaru/ak nemáte vývar, tak stačí voda a trošku korenia na ryby/ a vínka/biele-suché/, ktoré necháme zovrieť,
    aby sa alkohol odparil, pridáme smotanu, nivu a ementál a keď zhustne, t.j. asi na 2/3 sa vyvarí dáme najemno nasekaný kôpor /ak ho nemáme moc v láske tak trošku petržlenu/. Na zjemnenie po vypnutí možno dať plátok surového masla.

    Prílohou sú varené alebo opečené zemiaky. Servírujeme takúto nádhernú lahôdku, teda krásne upečenú rybku na listoch zeleného šalátu, obložíme čerstvou zeleninou ako paradjky a farebná paprika a kúsky citróna. Po rozrezaní je veľmi pekne farebná. Takže už stačí len popriať dobrú chuť k takto netradične upravenej rybe a nech sa Vám vydarí.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    willma Pozri príspevok
    A to nevieš také ľahké . Ja ho vždy vyberiem z vane, vložím do handry prenesiem do kuchyne a jednou presne mierenou doprostred čela. Chudák až od údivu zalapá po dychu. Ja potom urežem hlavu a odložím na bok. Venujem sa zbytku. Pomaly na plocho nožom narežem zozadu a rukou vykuchám vnútorrnosti. Treba dávať pozor pri rezaní aby sa žlč neprepichla. Potom vyrežem brušné plutvy, spodnú chvostovú a odrežem chvost. Nejako podoberiem kožu a opäť s pomocou handry ju stianem najprv z jednej a potom z druhej strany smerom ku chrbtovej plutve, ktorú jemne obrežem a oddelím. zostatok nakrájam na podkovičky a potom klasický trojobal, vysmažiť a zjesť. Samozrejme zužitkujem aj hlavu: vybrať oči, žiabre a poriadne vyumývať, vložiť do hrnca aj s očistenými vnútornosťami a chvostovou časťou, cesnak cibuľa, bobkový list, celé korenie, paprika mletá červená, soľ a mňam polievka za cca 25 minút hotová. Zbieram hlavy po susedoch, tak zo 4-5. Tak.
    Takto isto som postupovala aj ja, ale len raz v živote, keď mi kapor vo vani začal o štvrtej ráno plávať štýlom ležmo . Keďže som bola doma sama s trojročným chlapcom, musela som sa do toho pustiť sama. Podotýkam, že najprv som do seba pre odvahu hodila poldecáčik. Inak mi chvalabohu kapra nosí ocko už 21 rokov -vypitvaného, naporcovaného.

    trisestri je offline (nepripojený) trisestri

    trisestri
    A kapor sa vo vaní neutopí? Pred rokmi som poznál jedného experta,čo zabijal kapra tak že mu puškou odstrelil hlavu,dalšia expertka ho pred pečením zabudla vypitvat.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    Existuje niekoľko spôsobov, ako zabiť rybu. Je potrebný dobrý nôž, ktorý bude potrebný aj na čistenie rýb. Ak chcete zabiť rybu vpichnite nôž do jej mozgu, ktorý sa nachádza len pár centimetrov ďalej od jej očí, a odstrániť ho až po poslednom zastavení svalových kŕčov. V prípade potreby stečenia z krvi je potrebné vpichnúť nôž priamo pod škrelu a prerezať tepnu, ktorá sa nachádza v krku v dôsledku čoho ryba rýchlo stečie z krvi. Ak nestečie, nedôjde k znehodnoteniu mäsa, ryba má krvi málo.

    Ďalšia metóda - použiť "paličku" (niekde ju volajú kňaz). Predstavuje ju rukoväť dĺžky približne 30 cm na špičke je olovo alebo mosadz. Rybu uderíme hneď nad očami.

    Odstránime vnútornosti, aby sa zabránilo šíreniu hnilobných baktérií v brušnej dutine. Najlepší spôsob, ako vypitvať rybu - je rez cez brucho od ritného otvoru dopredu, potom jemne odstránime vnútornosti v brušnej dutine.

    Vypitvanú rybu opláchnite vo vode a vyčistite pri chrbtici. Ostrým nožom, prerazte dieru v tenkej membrána v zadnej časti brucha, môže tam byť krv, vyberte ju s nechtom alebo špicatým nožom a znovu opláchnite.

    Ak nebudete rybu hneď spracovávať, aby sa zabránilo akejkoľvek strate kvality. je nutné potrieť vnútro brušnej dutiny so soľou a vínnym octom, aby sa zabránilo šíreniu baktérií. Soľ je ľahko prenášať a skladovať, ale má tú nevýhodu, že ťahá z ryby tekutinu, čo robí rybu pomerne suchú a trochu bez chuti. Vínny ocot, na druhej strane, má anti-bakteriálny efekt bez straty chuti ryby.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.