Zavrieť

Porady

Moznost zrusenia poistnej zmluvy do 2.mesiacov??

Ahojte.
Pocul som ze je nejaky paragraf, ktory umoznuje zrusit akukolvek poistnu zmluvu bez udania dovodu do 2 mesiacov od zacatia jej platnosti.
Neviete nahodou kde ho hladat ? /obciansky zakonnik/ ??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nandrolon
    Ahojte.
    Pocul som ze je nejaky paragraf, ktory umoznuje zrusit akukolvek poistnu zmluvu bez udania dovodu do 2 mesiacov od zacatia jej platnosti.
    Neviete nahodou kde ho hladat ? /obciansky zakonnik/ ??
    Je aj nie je to tak. Občiansky zákonník § 800 ods. 2 umožňuje dohodnúť medzi zmluvnými stranami možnosť vypovedať poistnú zmluvu do 2 mesiacov od uzatvorenia s 8-dennou výpovednou lehotou. Presne to znie:

    "2) Možno tiež dohodnúť, že poistenie môže vypovedať každý z účastníkov do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy. Výpovedná lehota je osemdenná; jej uplynutím poistenie zanikne."

    Takže nie je to automaticky zo zákona. Treba si pozrieť Všeobecné poistné podmienky, či to je možné. Ak to tam uvedené nie je, tak sa to nedá uplatniť.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Nandrolon
    Ahojte.
    Pocul som ze je nejaky paragraf, ktory umoznuje zrusit akukolvek poistnu zmluvu bez udania dovodu do 2 mesiacov od zacatia jej platnosti.
    Neviete nahodou kde ho hladat ? /obciansky zakonnik/ ??


    Ja som to tak zrušila a napísala som dve vety, že zruším poistnú zmluvu zo dňa blablabla podľa obč. zákonníka podľa § 358 -/ten paragraf obsahuje to, že zruším do 2 mesiacov od vzniku/ a podľa § 359 - / tam zas je napísané, že nie je zaplatená positná čiastka/. a v pohode mi to zrušili, jedine som musela zaplatiť od vzniku do zániku nejakú malú čiastku. jednalo sa o živ. poistku.
    takže kludne tak napíš. podpis a dátum a jeto.:p

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    ide mi o zrusenie povinneho zmluvneho poistenia mot. voz. uzatvoreneho v novembri so zaciatkom platnosti od 1.1.07... pretoze mi bolo ponuknute ovela vyhodnejsie...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Barbara
    Ja som to tak zrušila a napísala som dve vety, že zruším poistnú zmluvu zo dňa blablabla podľa obč. zákonníka podľa § 358 -/ten paragraf obsahuje to, že zruším do 2 mesiacov od vzniku/ a podľa § 359 - / tam zas je napísané, že nie je zaplatená positná čiastka/. a v pohode mi to zrušili, jedine som musela zaplatiť od vzniku do zániku nejakú malú čiastku. jednalo sa o živ. poistku.
    takže kludne tak napíš. podpis a dátum a jeto.:p
    § 358 a nasl. platili do 31. 12. 1991. Od 1.1.1992 boli tieto ustanovenia presunuté do 15. hlavy - poistné zmluvy. Teraz sú to § 800 a 801. Ale v ostatnom máš pravdu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nandrolon
    ide mi o zrusenie povinneho zmluvneho poistenia mot. voz. uzatvoreneho v novembri so zaciatkom platnosti od 1.1.07... pretoze mi bolo ponuknute ovela vyhodnejsie...
    Musíš pozrieť v positných podmienkach časť Začiatok a zánik poistenia. Ja som si to teraz pozeral (mám poistenie pod krídlami leva) a tam tá možnosť je. Iná poisťovňa to môže ale nemusí mať.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    ak to tam bude, staci to normalne poslat doporucene poistovni? nerad by som sa s tymi pipkami isiel natahovat...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nandrolon
    ak to tam bude, staci to normalne poslat doporucene poistovni? nerad by som sa s tymi pipkami isiel natahovat...
    Áno, ale daj pozor na termíny, musí to byť doručené tak, aby to bolo do 2 meisacov od uzavretia PZ vrátane tej výpovednej doby 8 dní. Teda ak si uzavrel poistenie 2. 11. 2006, tak najneskôr do 22. 12. 2006 2.1.2007 to musia mať v poisťovni. Najlepšie je to doručiť osobne, vieš presný deň doručenia. Poštou to môže trvať pár dní a keď prešvihneš termín, tak je zle, poistku nezrušia.
    Naposledy upravil Chobot : 18.12.06 at 15:05

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    inac mne jeden hovoril ze je to 2 mesiace odo dňa začiatku poistenia, ale to sa mi zda dost nepravdepodobne, teda do konca februara 2007 /kedze poistenie mi zacina dnom 01.01.07/

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nandrolon
    inac mne jeden hovoril ze je to 2 mesiace odo dňa začiatku poistenia, ale to sa mi zda dost nepravdepodobne, teda do konca februara 2007 /kedze poistenie mi zacina dnom 01.01.07/
    Nie je to tak. Zákon jednoznačne hovorí "do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy" a pozeral som aj VPP, aj tam je uvedené, že do 2 mesiacov od uzavretia PZ. A poistná zmluva je uzaretá podpísaním oboch zmluvných strán.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Chobot
    Áno, ale daj pozor na termíny, musí to byť doručené tak, aby to bolo do 2 meisacov od uzavretia PZ vrátane tej výpovednej doby 8 dní. Teda ak si uzavrel poistenie 2. 11. 2006, tak najneskôr do 22. 12. 2006 to musia mať v poisťovni. Najlepšie je to doručiť osobne, vieš presný deň doručenia. Poštou to môže trvať pár dní a keď prešvihneš termín, tak je zle, poistku nezrušia.
    Poistenie ma vždy tak trocha viac zaujímalo a preto sledujem aj reakcie na otázky z tejto oblasti. Odpovede od Chobot považujem z môjho hľadiska za odborne a zrozumiteľne napísané. V tomto prípade však jemne nemôžem súhlasiť a to s tou časťou odpovede kde je napísané " do dvoch mesiacov od uzavretia zmluvy vrátane výpovednej doby 8 dní"
    1. výpoveď sa musí dať do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy
    2. koniec lehoty pripadne na deň, ktorý sa zhoduje s dňom, na ktorý pripadá udalosť od ktorej sa lehota začína (t.j. odo dňa uzavretia poistnej zmluvy) napr. ak sa poistná zmluva uzavrela 30.10.2006 so začatím poistenia 1.11.2006, dvojmesačná výpovedná lehota začala plynúť od 30.10.2006 a skončí sa 30.12.2006
    3.v posledný deň lehoty, teda 30.12.2006 musí byť výpoveď doručená druhému účastníkovi (nestačí podanie na pošte)
    4.osemdenná výpovedná lehota začína od nasledujúceho dňa po doručení výpovede. Ak sa výpoveď doručí v posledný deň dvojmesačnej lehoty, poistenie sa tak predlžuje o osem dní a zanikne až po ich uplynutí. Ak teda došlo k uzavretiu poistnej zmluvy 30.10.2006 a 30.12.2006 bola výpoveď poisťovateľovi doručená poistenie skončí uplynutím dňa 7.1.2007. Do 7.1.2007 treba zaplatiť poistné a v prípade poistnej udalosti je poisťovateľ povinný plniť.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    rada
    Poistenie ma vždy tak trocha viac zaujímalo a preto sledujem aj reakcie na otázky z tejto oblasti. Odpovede od Chobot považujem z môjho hľadiska za odborne a zrozumiteľne napísané. V tomto prípade však jemne nemôžem súhlasiť a to s tou časťou odpovede kde je napísané " do dvoch mesiacov od uzavretia zmluvy vrátane výpovednej doby 8 dní"
    1. výpoveď sa musí dať do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy
    2. koniec lehoty pripadne na deň, ktorý sa zhoduje s dňom, na ktorý pripadá udalosť od ktorej sa lehota začína (t.j. odo dňa uzavretia poistnej zmluvy) napr. ak sa poistná zmluva uzavrela 30.10.2006 so začatím poistenia 1.11.2006, dvojmesačná výpovedná lehota začala plynúť od 30.10.2006 a skončí sa 30.12.2006
    3.v posledný deň lehoty, teda 30.12.2006 musí byť výpoveď doručená druhému účastníkovi (nestačí podanie na pošte)
    4.osemdenná výpovedná lehota začína od nasledujúceho dňa po doručení výpovede. Ak sa výpoveď doručí v posledný deň dvojmesačnej lehoty, poistenie sa tak predlžuje o osem dní a zanikne až po ich uplynutí. Ak teda došlo k uzavretiu poistnej zmluvy 30.10.2006 a 30.12.2006 bola výpoveď poisťovateľovi doručená poistenie skončí uplynutím dňa 7.1.2007. Do 7.1.2007 treba zaplatiť poistné a v prípade poistnej udalosti je poisťovateľ povinný plniť.
    Áno, máš pravdu. Automaticky som si to spojil s podmienkami pre klasickú výpoveď, kde výpoveď musí byť doručená 6 týždňov pred skončením poistného obdobia. Tu stačí doručiť aj v posledný deň toho dvojmesačného obdobia a osemdenná lehota začne plynúť potom.

    Takže Nandrolon - stíhaš to ešte v pohode.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    vcera som pozeral, mam ju uzavretu 8.11.06 a poistne podmienky nemam. Je to svinstvo zo strany poistovni ze cim skor to uzavries, tym viac zaplatis, logicky by to malo byt naopak, ako napr. letenky, ale co uz. Slovaci sme raz nenazrani... radsej to zaplatim a poucim sa pre dlasie roky, umierat sa zatial nechystam...

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Nandrolon
    vcera som pozeral, mam ju uzavretu 8.11.06 a poistne podmienky nemam. Čo to znamená, že ich nemám ?. Sú niekde založené, či stratené pričom boli poisťovateľom pri uzavieraní zmluvy odovzdané ? Je to svinstvo zo strany poistovni ze cim skor to uzavries, tym viac zaplatis, logicky by to malo byt naopak, ako napr. letenky, ale co uz. Slovaci sme raz nenazrani... radsej to zaplatim a poucim sa pre dlasie roky, umierat sa zatial nechystam...
    Pretože Občiansky zákonník výslovne stanovuje, že poistné podmienky na ktoré sa poistná zmluva odvoláva tvoria súčasť poistnej zmluvy. Podrobnejšie upravujú práva a povinnosti účastníkov poistnej zmluvy. Je to kogentné ustanovenie (zákon nepripúšťa možnosť odchýlky), čo v praxi znamená, že poisťovateľ je povinný buď pripojiť poistné podmienky k zmluve alebo pred uzavretím oznámiť ich tomu kto s poisťovateľom zmluvu uzavrie. V prípade, že poisťovateľ nedodržal zákonom stanovenú povinnosť, môže sa poistený domáhať neplatnosti právneho úkonu za podmienky, že dôkazné bremeno o tom, že poisťovateľ porušil zákon je na poistenom. A to sa v praxi pomerne ťažko dokazuje.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    zrejme mi ich zabudla dat, pretoze mam tam vsetko okrem poistnych podmienok...ale aj tak je to vlastne moja chyba ze som si to neprekontroloval. Inac konkretne na toto poistenie ani nejako neberiem ohlad, lebo je to povinnost zo statu, inac je to s inymi poistkami a zmluvami... aj tak su vsetky tieto poistky na jedno kopyto, podmienky som este nikdy necital od tychto poistiek...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nandrolon
    zrejme mi ich zabudla dat, pretoze mam tam vsetko okrem poistnych podmienok...ale aj tak je to vlastne moja chyba ze som si to neprekontroloval. Inac konkretne na toto poistenie ani nejako neberiem ohlad, lebo je to povinnost zo statu, inac je to s inymi poistkami a zmluvami... aj tak su vsetky tieto poistky na jedno kopyto, podmienky som este nikdy necital od tychto poistiek...
    Možno ich aj máš, len nevieš o tom. Veľa poisťovní má VPP vytlačené na druhej strane zmluvy takým drobnopisom (na opačnej strane toho prepisovacieho tlačiva). Nie je podmienkou, že musia byť na osobitnom papieri. Pozri si to tam.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.