Zavrieť

Porady

Zamestany v zahranici a SZCO na Slovensku

Dobry den,

chcem sa opytat na nasledujucu moznost. Som zamestany v zahranici v riadnom pracovnom pomere (zamestnavatel za mna plati odvody a vsetko potrebne) na Slovensku mam od obdobia vzniku pracovneho pomeru pozastavenu zivnost. Ale teraz sa vyskytli moznosti este ziskat nejake peniaze aj z cinnosti na Slovensku. Takze by som znova aktivoval Zivnost.
Otazka znie kolko budem priblizne plati na slovensku Soc.davky, zdravotne a ako si budem podavat Danove priznanie.
Moj prijem v zahranici je rocne cca 24.000 € Brutto

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    Na slovensku pokiaľ neprekročíte obrat tak do Sociálnej poisťovňe neplatíte
    odvody, do zdravotnej posťovňe tiež z obratu minimálne však z minimálnej
    mzdy. DP budete podávať ako SZČO kde sa zohľadní aj príjem zo závislej činnosti v zahraničí.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    doplním - zohľadní sa príjem ale aj daň zaplatená v zahraničí. Toto na odvody v SR nebude mať vplyv.

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    KEJKA
    doplním - zohľadní sa príjem ale aj daň zaplatená v zahraničí. Toto na odvody v SR nebude mať vplyv.
    ak sa to môže započítať, pretože záleží kde robí, ak robí napr. v Nemecku tak tie príjmy za úplne vyberú ak v CR tak sa samozrejme robí zápočet.

    jano5d je offline (nepripojený) jano5d

    jano5d
    Takze ak som to spravne pochopil, tak na vysku Zakladu dane nebude mat vplyv moj zarobok v zahranici ?

    Takze zdanujem len to co zarobim v SK a z toho si budem vyratuvat aj jednotlive odvody?

    Alebo bude zakladom dane to co je zarobene v zahranici + Slovensko - zaplatena dan v zahranici ?

    Je to teraz na zvazenie kedze sa zrusila rovna dan, tak by ma to vyhodilo hned do vysokej prijmovej skupiny a nejako by mi to celkom slusne okresalo ten prijem zo Slovenska.

    Dakujem za info.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Tvoja otázka nie je kompletná. Stále si nenapísal, v ktorom štáte máš uzavretý pracovno-právny vzťah. Z toho sa odvíja, či sa podľa medzinárodnej zmluvy použije metóda zápočtu dane, alebo vyňatia príjmov.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    jano5d
    Takze ak som to spravne pochopil, tak na vysku Zakladu dane nebude mat vplyv moj zarobok v zahranici ?

    Takze zdanujem len to co zarobim v SK a z toho si budem vyratuvat aj jednotlive odvody?

    Alebo bude zakladom dane to co je zarobene v zahranici + Slovensko - zaplatena dan v zahranici ?

    Je to teraz na zvazenie kedze sa zrusila rovna dan, tak by ma to vyhodilo hned do vysokej prijmovej skupiny a nejako by mi to celkom slusne okresalo ten prijem zo Slovenska.

    Dakujem za info.
    Tvoje príjmy zo zdrojov v zahraničí nebudú mať vplyv na výšku odvodov do SP a ZP ako SZČO.

    Základ dane ovplyvňovať budú. Pokiaľ máš trvalý pobyt v SR, si v SR daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, čo znamená , že v SR zdaňuješ tzv. celosvetové príjmy.
    Príijmy, ktoré dosiahneš v zahraničí ako zamestnanec, uvedieš v DP ako príjmy podľa § 5 Zákona o dani z príjmov. Na základe potvrdenia od zamestnávateľa si od hrubých príjmoch odpočítaš povinné odvody, ktoré platíš v zahraničí. Rozdiel bude Tvoj čiastkový základ dane z § 5.
    Príjmy, ktoré budeš mať ako SZČO zdaníš ako príjmy podľa § 6. Od príjmov odpočítaš výdavky skutočné alebo paušálne. Rozdiel bude ćiastkový základ dane z príjmov podľa § 6.
    Súčet týchto čiastkových základov dane je základ dane, od ktorého odpočítaš nezdaniteľné časti základu dane a rozdiel zdaňuješ.
    Až po tomto výpočte uplatňujeme zamedzenie dvojitého zdanenia podľa konkrétnej zmluvy zo štátom, v ktorom dosahuješ príjmy.
    Rada Ti to vysvetlím aj ďalej, ale musíš prezradiť, kde pracuješ , tak ako napísala vyššie Marína.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pracuje v Taliansku je široký pojem - pracuje v Taliansku ako SZČO (faktúruje za svoju prácu) so slovenským alebo talianskym ŽL alebo ako zamestnanec ?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Platí postup, ktorý som napísala vyššie. Pokračovanie po vypočítaní dane z celosvetových príjmov pre tento konkrétny prípad, keď má daňovník príjmy z Talianska je nasledovný - v zmluve o zamedzení dovjitého zdanenia s Talianskou republikou máme metódu vyňatia príjmov. To znamená , že tieto príjmy následne vynímeme zo zdanenia v SR a prepočítame daňovú povinnosť iba z príjmov zo SR.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    S Rakúskom máme v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu vyňatia príjmov, takže platí to, čo som napísala vyššie pre Taliansko.

    jano5d je offline (nepripojený) jano5d

    jano5d
    Podla toho co je tu vyssie popisane su mi niektore veci jasne ale co je v priapde ak mam trvaly pobyt v SR a aj v Rakusku, ako je to s tym zdanovanim celosvetovych prijmov >?!

    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.