Zavrieť

Porady

Visa karta - DPH a daň z príjmu

Zdravím, ako zaúčtujete:
- predaj tovaru na Visa kartu /DPH a daň z príjmu/
- predaj na dobierku /DPH a daň z príjmu/
V oboch prípadoch je najprv vystavený bločik z pokladne, ale peniaze fyzicky prídu neskôr.
Ďakujem.
Usporiadat
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Ahoj,

ja som predaj na kartu účtovala takto:

ID: blok z RP 315/604,343
BV: pripísanie platby kartou 221/315
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Ja účtujem predaj na kartu takto:
RP: pri účtovaní dennej uzávierky.
celý príjem zaúčtujem 211/604,343, -261
(platbu kartou v prislúchajúcej výške zaúčtujem na DAL mínusom)
BV: 221/261

úhrada vyšlej faktúru cez kartu
261/604,343
BV:221/261
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

[quote=va1ke]Ja účtujem predaj na kartu takto:
RP: pri účtovaní dennej uzávierky.
celý príjem zaúčtujem 211/604,343, -261
(platbu kartou v prislúchajúcej výške zaúčtujem na DAL mínusom)
BV: 221/261

Myslím, že nemôžeš účtovať príjem peňazí v hotovosti, keď v skutočnosti Ti prídu na účet.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

no však ja ani neúčtujem príjem v hotovosti ja to len účtujem s dennou uzávierkou lebo tam mám sumu platby v hotovosti a platby na kartu vyčíslené.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

A ako je to v JÚ?
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Poradí mi prosím niekto? Koho som sa pýtala, každý mi povedal niečo iné a včera mi daňová poradkyňa povedala úplne niečo iné.
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
Vlasta Č.
Poradí mi prosím niekto? Koho som sa pýtala, každý mi povedal niečo iné a včera mi daňová poradkyňa povedala úplne niečo iné.
Čo Ti poradila daňová poradkyňa??
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Pripísanie platby kartou na BÚ robím cez priebežné položky, známa to robí cez pohľadávky, daňová poradkyňa povedala, že to je všetko zle, príjmom z pohľadu dane z príjmov je to vtedy, keď to mám v dennej uzávierke a teda aj v DPH.A čo na prelome rokov?
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Nikto nepredávate na kartu ani neposielate na dobierku!?
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Milí poraďáci,
som len účtovník - samouk, a toto mlčanie mi vôbec nepridáva na sebadôvere. Zľutujte sa a poraďte!!!
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

A náklade čoho účtuješ ten príjem cez kartu? Ide o denné tržby alebo o fakturáciu?
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Je to v dennej tržbe a tým pádom aj v mesačnej uzávierke.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Vlasta Č.
Pripísanie platby kartou na BÚ robím cez priebežné položky, známa to robí cez pohľadávky, daňová poradkyňa povedala, že to je všetko zle, príjmom z pohľadu dane z príjmov je to vtedy, keď to mám v dennej uzávierke a teda aj v DPH.A čo na prelome rokov?
Myslím, že Tvoja daňová poradkyňa nemá pravdu. Ja tieto prípady síce účtujem v PÚ, a to nasledovne: vytvorím si fiktívneho odberateľa, na ktorého zaúčtujem pohľadávku 311/604,343 a keď nabehne platba, pohľadávku vyrovnám. V JÚ by to mohlo byť obdobne cez pohľadávky, teda tak, ako to robí Tvoja známa.
Nikto by ma nepresvedčil, že to nerobím správne.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

DušanČ
Myslím, že Tvoja daňová poradkyňa nemá pravdu. Ja tieto prípady síce účtujem v PÚ, a to nasledovne: vytvorím si fiktívneho odberateľa, na ktorého zaúčtujem pohľadávku 311/604,343 a keď nabehne platba, pohľadávku vyrovnám. V JÚ by to mohlo byť obdobne cez pohľadávky, teda tak, ako to robí Tvoja známa.
Nikto by ma nepresvedčil, že to nerobím správne.
To znamená, že mojím príjmom je to až vtedy, keď mi suma príde na BÚ?
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Pochopiteľne áno. Z hľadiska zdaniteľných príjmov je to predsa princíp JÚ. Inak sa to môže chápať z hľadiska DPH, kde zdaniteľným plnením je deň dodania tovaru.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Účtujem v JÚ. Platbu kartou účtujem cez priebežné položky.
Zákazník si u mňa kúpi tovar. Ja mu vystavím bloček z reg. pokladnice./Tým pádom to mám zahrnuté v dennej uzávierke/.Teda je tam aj DPH. Zákazník mi nedá peniaze, ale mi ich pošle na účet. /Sú to akoby peniaze na ceste/.
Predsa, ak by som príjem účtovala v čase, kedy mi peniaze prídu na účet, musela by som upravovať mesačnú uzávierku. Inak by som mala príjem zaúčtovaný duplicitne. DPH by bolo tiež odvedené 2-krát.
A čo na prelome rokov? V decembri máš tržbu za tovar zahrnutú v mesačnej uzávierke. DPH odvedieš v DP za 12.mesiac, alebo 4. štvrťrok.
Odviedla si ho správne, lebo dodanie tovaru bolo v 12.mesiaci.
Naposledy upravil tinaM : 20.12.06 at 18:53
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

tinaM
Účtujem v JÚ. Platbu kartou účtujem cez priebežné položky.
Zákazník si u mňa kúpi tovar. Ja mu vystavím bloček z reg. pokladnice./Tým pádom to mám zahrnuté v dennej uzávierke/.Teda je tam aj DPH. Zákazník mi nedá peniaze, ale mi ich pošle na účet. /Sú to akoby peniaze na ceste/.

Predsa, ak by som príjem účtovala v čase, kedy mi peniaze prídu na účet, musela by som upravovať mesačnú uzávierku. Inak by som mala príjem zaúčtovaný duplicitne. DPH by bolo tiež odvedené 2-krát.
No ale na druhej strane nesedí fyzicky pokladňa, ani inventarizácia, ktorá sa musí robiť 4x ročne. Nie?

A čo na prelome rokov? V decembri máš tržbu za tovar zahrnutú v mesačnej uzávierke. DPH odvedieš v DP za 12.mesiac, alebo 4. štvrťrok.
Odviedla si ho správne, lebo dodanie tovaru bolo v 12.mesiaci.
A netýka sa toto dodanie len DPH a nie dane z príjmu? Tak ako to uvedol DušanČ.?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

V ten deň, keď bol dodaný tovar zákazníkovi a on platil kartou, ja zaúčtujem výdaj na prieb.položku. Tým pádom mi pokladňa sedí. Na prelome rokov to vykážem vo výkaze o majetku a záväzkoch v riadku priebežné položky.
Toto dodanie sa týka aj dane z príjmu. Ten tovar som predsa predala, nemám ho na sklade, vystavila som zákazníkovi doklad z reg. pokladne,/dostala som za to zaplatené/ a peniaze som poslala do banky.
Naposledy upravil tinaM : 20.12.06 at 20:04
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

tinaM
V ten deň, keď bol dodaný tovar zákazníkovi a on platil kartou, ja zaúčtujem výdaj na prieb.položku. Tým pádom mi pokladňa sedí. Na prelome rokov to vykážem vo výkaze o majetku a záväzkoch v riadku priebežné položky.
Toto dodanie sa týka aj dane z príjmu. Ten tovar som predsa predala, nemám ho na sklade, vystavila som zákazníkovi doklad z reg. pokladne,/dostala som za to zaplatené/ a peniaze som poslala do banky.
Milá tinaM , ja to robím presne tak isto ako ty. Ale včerajšia návšteva daňovej poradkyne ma tak zmiatla, že by som to celé zabalila a strčila hlavu do piesku. Vďaka .
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Vidím, že pri názore o správnom zaúčtovaní platby platobnou kartou sme sa rozdelili na 2 tábory. Cez priebežnú položku a cez pohľadávku. Rozmýšľal som, ako lapidárne objasniť a obhájiť názor účtovania cez pohľadávky. Podľa môjho názoru treba vychádzať z dvoch princípov. Definície priebežnej položky a uvedomenia si, čo prebieha pri platbe platobnou kartou.
1) Podľa opatrenia MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania v sústave JÚ sa pod priebežnou položkou rozumejú prevody medzi pokladnicou a bankovým účtom a prevody medzi bankovými účtami. Je to tento prípad ? Podľa môjho názoru nie. Keď mi niekto zaplatil platobnou kartou som predsa žiadne peniaze neprijal, ani žiadne peniaze neposlal na svoj BÚ.
2) tinaM si pri obhajobe účtovania cez priebežnú položku protirečí. V príspevku 17 uvádza, že zákazník mi nedá peniaze, ale mi ich pošle na účet. V príspevku 19 ale uvádza, že ... (dostala som peniaze) a peniaze som poslala do banky. Teda, čo vlastne ? Jednoznačne, pri platbe platobnou kartou peniaze tečú z účtu odberateľa na účet dodávateľa, teda tak isto, ako pri úhrade pohľadávky. Platobná karta tu slúži ako platobný príkaz odberateľa na úhradu záväzku. Peniaze som dostal až v deň pripísania na BÚ.
V prelomovom období, kedy k predaju došlo v jednom účtovnom období a peniaze prišli na účet v druhom účtovnom období dochádza k stavu, ktorý som naznačil v príspevku 16. V knihách záväzkov a pohľadávok sa preda zachytávajú pohľadávky a záväzky v takom usporiadaní, aby preukázali daňové záväzky a pohľadávky v nadväznosti na daňové priznanie k DPH. Obdobie, v ktorom peniaze nabehli na BÚ je však rozhodujúce z hľadiska dane z príjmov, čo vyplýva z princípu JÚ, ktorý hovorí, že HV pred zdanením je rozdiel medzi príjmami a výdavkami v zdaňovacom období.
Pri invetarizácii pokladne tu dochádza k rozdielu medzi hotovosťou v pokladni a uzávierkou na páske z RP. Rozdiel musím vykázať ako pohľadávku.
Záver: Podľa môjho názoru, ktorý som tu, myslím si dostatočne zdôvodnil, účtovanie platby platobnou kartou je jedine správne cez pohľadávku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať