Zavrieť

Porady

Rozvod

Ahoj, potrebujem radu pre moju kamarátku, resp. jej tetu, ide sa rozvádzať. Moja otázka znie: teta si odkladala počas manželstva peniaze (na zadné vrátka), manželstvo im stroskotalo, teraz sa hádajú o majetky a peniaze, na ktoré jej manžel prišiel. Keď príde k rozvodovému konaniu musia byť tieto peniaze spomenuté? Má ich na účte a chce ich previezť jej neteri na účet (mojej kamarátke). Môže to spraviť alebo ako sa má s nimi naložiť, aby neboli predmetom rozvod.konania. Ja som jej poradila, aby ich previedla na účty svojich detí, lenže to nechce. A kamarátke som povedala, aby sa do toho nemontovala.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Gong
    Ahoj, potrebujem radu pre moju kamarátku, resp. jej tetu, ide sa rozvádzať. Moja otázka znie: teta si odkladala počas manželstva peniaze (na zadné vrátka), manželstvo im stroskotalo, teraz sa hádajú o majetky a peniaze, na ktoré jej manžel prišiel. Keď príde k rozvodovému konaniu musia byť tieto peniaze spomenuté? Má ich na účte a chce ich previezť jej neteri na účet (mojej kamarátke). Môže to spraviť alebo ako sa má s nimi naložiť, aby neboli predmetom rozvod.konania. Ja som jej poradila, aby ich previedla na účty svojich detí, lenže to nechce. A kamarátke som povedala, aby sa do toho nemontovala.
    Keďže tieto peniaze nadobudla počas trvania manželstva (nie darom alebo dedením), nie sú len jej, ale sú spoločným majetkom a manžel sa oprávnene domáha rozdelenia tohto majetku. Ak tie peniaze teraz prevedie na niekoho iného, myslím, že pred súdom by musela preukázať, na základe akého titulu ich previedla, pretože boli spoločné. Je však tiež dôležité, koľko to je peňazí, lebo v obč. zákonníku je jeden paragraf - 145, ktorý hovorí:

    "(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný."

    Podľa neho, ak daruje jeden z manželov nejakých 10.000 SKK deťom alebo neteri, tak sa to dá považovať za bežnú vec. Ak by to však bolo 500.000 SKK, to už bežná vec nie je a je potrebný súhlas aj druhého partnera.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Fany
    A čo ak ich jednoducho vyberie a nebudú už nikde evidované?
    Ak manžel o účte vedel, tak by na to mohol počas ropzovodového konania poukázať, banka by súdu v rámci súčinnosti poskytla výpis.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Pre nich a ich deti je podstatné, či sa chcú slušne rozísť. K tomu rady nepotrebujú, rán bude aj tak neúrekom. Treba ich pofúkať a nie rozdúchavať.
    Kamarátke si povedala, nech sa nemontuje a montuješ sa Ty a montuješ do toho aj nás.

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    Naozaj záleží koľko je to peňazí, ak ich však vyberie a účet je isto len na ňu a ona disponuje týmto účtom v banke, ešte keď sú manželia, ako jej sudca dokáže, že ich spoločne neutratili, skôr by som to riešila asi napísaním niakej fiktívnej pôžičky a splatenie tejto pôžičky.

    Gido je offline (nepripojený) Gido

    Gido
    Dovolím si poopraviť: pri rozvodovom konaní nebude podstatná otázka týchto peňazí z pohľadu vlastníctva, teda komu patria alebo či sa majú deliť. Skutočnosť, že teta si peniaze počas manželstva odkladala pomimo poza chrbát manžela svedčí proti nej v rozvodovom konaní a o jej vzťahu k manželstvu, čo v prípade rozvodu môže byť v jej neprospech. Delenie majetku bude až predmetom vysporiadania BSM po rozvode manželstva a tieto peniaze, pokiaľ boli nadobudnuté počas manželstva do BSM patria!

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    Je ťažké takto posúdiť - prečo si peniažky odkladala poza chrbát manžela - nie je na to dostatok informácií
    lebo je dosť možné, že keby takto skryte tie korunky neodložila, tak manžel by ich za chvíľu minul
    na veci pre život nepodstatné (alkohol, automaty ...)
    Naposledy upravil Ivana Š : 20.12.06 at 22:22

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    Gido
    Dovolím si poopraviť: pri rozvodovom konaní nebude podstatná otázka týchto peňazí z pohľadu vlastníctva, teda komu patria alebo či sa majú deliť. Skutočnosť, že teta si peniaze počas manželstva odkladala pomimo poza chrbát manžela svedčí proti nej v rozvodovom konaní a o jej vzťahu k manželstvu, čo v prípade rozvodu môže byť v jej neprospech. Delenie majetku bude až predmetom vysporiadania BSM po rozvode manželstva a tieto peniaze, pokiaľ boli nadobudnuté počas manželstva do BSM patria!
    Práve preto ich má vybrať, ešte počas manželstva, potom nebudú mať čo deliť ak tie peniaze nebudú. Ak je účet na jej meno, manželovi peniaze nedajú. A prečo peniaze ukrývala alebo nie mala na to isto pádny dôvod, ale ona musí tvrdiť, že peniaze vybrala, ale oni spoločne minuli počas trvania manželstva a hotovo. Napr. na dlhy, ktoré si spoločne požičali na to, alebo na to...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.