Zavrieť

Porady

Nákup nákladného auta - ako tovar?

Veľmi zložitý prípad! (pre mňa)
Podnikateľ kúpil nákladné auto zo zahraničia. Nemal dostatok finančných prostriedkov, preto mu banka požičala zvyšnú časť na základe zálohovej faktúry. Na to bola pre banku vystavená faktúra na odpredaj nákladného auta, v ktorej bola odočítaná záloha, odpočítaný trojzápočet (čiastka, ktorú podnikateľ vložil). Potom vystavila faktúru banka na predaj auta naspäť podnikateľovi.
Ide mi tu o to, či si má podnikateľ, ktorý podniká v ťažbe a prevoze dreva, dať ten
- prvý nákup auta priamo do výdavku,
- príjem z predaja auta banke celkom do príjmu
- a odpisy už počítať z tej faktúry, ktorú banka vystavila.
(V nej je započítaná už aj tá pôžička + navýšenie.)
Nie je to leasing.
Uf, neviem či som to napísala dosť jasne, ale snažila som sa.
Naposledy upravil Tajana : 20.12.06 at 20:38
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Tajana
    Veľmi zložitý prípad! (pre mňa)
    Podnikateľ kúpil nákladné auto zo zahraničia. Nemal dostatok finančných prostriedkov, preto mu banka požičala zvyšnú časť na základe zálohovej faktúry. Na to bola pre banku vystavená faktúra na odpredaj nákladného auta, v ktorej bola odočítaná záloha, odpočítaný trojzápočet (čiastka, ktorú podnikateľ vložil). Potom vystavila faktúru banka na predaj auta naspäť podnikateľovi.
    Ide mi tu o to, či si má podnikateľ, ktorý podniká v ťažbe a prevoze dreva, dať ten
    - prvý nákup auta priamo do výdavku,
    - príjem z predaja auta banke celkom do príjmu
    - a odpisy už počítať z tej faktúry, ktorú banka vystavila.
    (V nej je započítaná už aj tá pôžička + navýšenie.)
    Nie je to leasing.
    Uf, neviem či som to napísala dosť jasne, ale snažila som sa.
    Ak som dobre pochopil tak nákup zo zahraničia do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, ako tovar (???). Predaj auta banke príjem zdaniteľný. Nákup auta od banky výdaj neovplyvňujúci základ dane. Odpisovať.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Tajana
    Ďakujem za odpoveď.
    A "???" znamenajú, že to nemám brať ako tovar, ale ako...
    Poslednú faktúru ako obstaranie dlhodobého majetku a odpisovať. Ale skús napísať znenie textu na faktúre od banky./ Ako je tento účtovný prípad popísaný./

    Tajana je offline (nepripojený) Tajana

    Tajana
    Danila
    Poslednú faktúru ako obstaranie dlhodobého majetku a odpisovať. Ale skús napísať znenie textu na faktúre od banky./ Ako je tento účtovný prípad popísaný./
    Je tam napísané: značka, obchodný názov, číslo podvozku a rok výroby vozidla. Myslela som, že by som to mala brať ako tovar, keďže sa to vozidlo najprv kúpi, potom predá a kúpi späť (už ako IM).

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    Ja si myslím, že prvý nákup a predaj auta účtovať ako tovar a následne kúpa auta od banky účtovať ako IM.

    Nákup nákladného auta - ako tovar?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.