Zavrieť

Porady

Zmena zdaňovacieho obdobia

Firma (štvrťročný plátca DPH) dosiahla 10 mil.obrat v 9/2004. Od 10/2004 museli byť mesačný plátcovia alebo stačí od 1.1.2005? V zákone o DPH v §77 ods.4 2.veta: Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kal. roka.
Slovíčko "môže" mi dáva možnosť výberu?
Pokiaľ niekto vie, odpovedzte mi, pretože pokiaľ mali byť mesačný od 10/2204, bude to slušná pokuta. V tom prípade každý deň je dobrý. Ďakujem.
Usporiadat
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

§77 ods. 2 hovorí o pojme kalendárny rok, t.j. rok, ktorý začína 1.januára a končí 31.decembra, t.j. sleduješ obrat v celom tomto období a zdaňovacie obdobie meníš až k 1.1.2005 na mesačné.

Slovíčko "môže" v ods. 4 sa týka platiteľov podľa ods. 2 alebo 3, t.j. kvartálnych, ktorý sa môžu rozhodnúť byť mesačnými platiteľmi.
0 0
Jana2004 Jana2004

Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

Ďakujem viac ako moc, už som sa bála o svoju peňaženku.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Jana2004
Firma (štvrťročný plátca DPH) dosiahla 10 mil.obrat v 9/2004. Od 10/2004 museli byť mesačný plátcovia alebo stačí od 1.1.2005? V zákone o DPH v §77 ods.4 2.veta: Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kal. roka.
Slovíčko "môže" mi dáva možnosť výberu?
Pokiaľ niekto vie, odpovedzte mi, pretože pokiaľ mali byť mesačný od 10/2204, bude to slušná pokuta. V tom prípade každý deň je dobrý. Ďakujem.
Prosím Vás pod pojmom obrat za kalendárny rok sa rozumie obrat DPH alebo celkový obrat napr. Vyšlé faktúry vo výške 12.708.445,- z toho DPH 2036792,70 Sk.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Celkový obrat (VF - príjmov) bez DPH
pozri link:
http://www.porada.sk/showthread.php?...ighlight=obrat
Naposledy upravil lenkak : 22.02.05 at 13:18
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Marian
§77 ods. 2 hovorí o pojme kalendárny rok, t.j. rok, ktorý začína 1.januára a končí 31.decembra, t.j. sleduješ obrat v celom tomto období a zdaňovacie obdobie meníš až k 1.1.2005 na mesačné.

Slovíčko "môže" v ods. 4 sa týka platiteľov podľa ods. 2 alebo 3, t.j. kvartálnych, ktorý sa môžu rozhodnúť byť mesačnými platiteľmi.
Prosím Vás, za rok 2004 sledujem 10 mil. za celý kalendárny rok, alebo len od účinnosti zákona od 01.05.2004?? V´daka!!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

10 mil. obrat a z neho vyplývajúce mesačné obdobie pre DPH platilo i pred 01.01.2004 t.j. sleduješ za celý rok 2004
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

VĎaka za odpoveď!
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

a napíšte DÚ také malé oznámenie, že sa z Vás od 1.1.2005 stáva mesačný platca DPH. Ja som tam bola včera (BA) a pýtala som sa, či im to treba písomne napísať, povedali, že bolo by fajn. Myslím ale, že to nieje povinné...
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
evina
10 mil. obrat a z neho vyplývajúce mesačné obdobie pre DPH platilo i pred 01.01.2004 t.j. sleduješ za celý rok 2004
ja by som to brala až od 1.5.2004.. nakoľko platí nový zákon....
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Zmenu platcu zo štvrťročného na mesačného platcu treba oznámiť DU formou oznámenia.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

10 mil. obrat z neho vyplývajúce mesačné obdobie pre DPH platilo i v predchádzajúcom zákone § 40, t.j. ak chceme byť úplne
presní - prvé štyri mesiace podľa predchádzajúceho zákona, nasledovných 8 podľa nového zákona, t.j. celý rok. Toť môj názor a nepredpokladám, že by si štát nechal uniknúť tie prvé 4 mesiace.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Podla mojho zistenia obrat 10 mil. sa sledoval vzdy, pozrite si stare DPH zakony a akonahle tento obrat prekrocim, stavam sa mesacnym platitelom zo zakona. Povinnost pisomne oznamit zmenu je len pri tzv. dobrovolnom prejdeni z kvartalneho na mesacneho platcu.
Dalej podla jedneho skolenia p. Minarskeho sa do obratu pre ucely DPH zaratava nielen trieda 6 ale aj poskytnute preddavky, tak si treba najst definiciu pre ucely DPH. Uz to tu raz bolo preberane, ze nie je obrat ako obrat, ked je v zakone tato definicia, treba v nom hladat, co sa mysli pod pojmom "obrat".
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Mám jednu malú otázku. Chcem prejsť dobrovolne z kvartálneho platcu na mesačného. Asi treba požiadať DU, ale môžem žiadať o to teraz a už k 1.7.2005? Myslíte, že sa to dá?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Podľa § 77 Zákona o DPH platiteľ si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kal.mesiac a túto skutočnosť písomne oznámi daňovému úradu. Zmenu môže vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

alex1
Mám jednu malú otázku. Chcem prejsť dobrovolne z kvartálneho platcu na mesačného. Asi treba požiadať DU, ale môžem žiadať o to teraz a už k 1.7.2005? Myslíte, že sa to dá?
http://www.porada.sk/showthread.php?...+mesa%E8n%E9ho
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ahojte, prosím o odpoveď:
Keď som začínal podnikať v apríli t.r., registroval som sa ako mesačný platiteľ DPH, lebo to bolo vtedy pre mňa výhodnejšie. Teraz by zasa bolo pre mňa výhodnejšie byť kvartálnym. Obrat 10 mil. Sk som nedosiahol. Zo zákona mi nie je jasné, či počnúc novým rokom sa stanem kvartálnym platiteľom, alebo to treba DÚ oznámiť a požiadať zmenu zdaňovacieho obdobia.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Hm, nie som si taký istý. Citujem § 77, ods. 4:
Platiteľ podľa ods. 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne DÚ. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárne štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Tak a teraz otázka: skutočne iba do konca kalendárneho roka a počnúc novým som štvrťročným platiteľom a v prípade mesačného musím požiadať alebo je to naopak?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ricij
Hm, nie som si taký istý. Citujem § 77, ods. 4:
Platiteľ podľa ods. 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne DÚ. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárne štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Tak a teraz otázka: skutočne iba do konca kalendárneho roka a počnúc novým som štvrťročným platiteľom a v prípade mesačného musím požiadať alebo je to naopak?
Podľa mojej mienky sa môžeš stať štvrťročným platiteľom až od začiatku nového roka. O zmenu nežiadaš, len oznamuješ.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

A myslím, že ani oznámiť nemusíš, len sa začneš správať ako štvrťročný platiteľ.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

pyton
A myslím, že ani oznámiť nemusíš, len sa začneš správať ako štvrťročný platiteľ.
Ja si to tiež myslím, že nemusí, ale napísala som to s prihliadnutím na to, aby sa hneď po ukončení januára neponáhľali na kontrolu. Čistý alibizmus
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať