Zavrieť

Porady

Dotácie na modernizáciu bytového domu

Chcem sa opýtať, či tu niekto máte skúsenosti s vybavovaním dotácie (nenávratný finančný príspevok) pre SVB, ktoré slúžia ako zdroj pre zatepľovanie a modernizáciu bytového domu. Aké dotácie pre SVB existujú, aké sú podmienky ich čerpania a pod.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

    Zitulda
    Prosím, vie mi niekto poradiť či sa na komplexnú modernizáciu výťahov poskytuje nenávratný príspevok ako sa poskytuje na zateplenie. A ešte niečo?! EÚ na túto modernizáciu neposkytuje finančné prostriedky ak majú výťahy po modernizácii spľňať podmienky EN81-1+AC a EN 81-80.

    Potrebovala by som ešte poradiť vo financiách, otázky napíšem tu, ale prosím asi som v nesprávnej téme, tak ma presmerujte.
    1,- aké percento je uvažované na inžinierskú činnosť na obnovu bytového domu spolu s modernizáciou výťahov - 1,5% aj DPH
    2.-za energetickú certifikáciu domu - cca 50 000 Sk
    3.- kde sa dočítam aká výška je dotácie od MV a RR
    4.- aký je jednorázový poplatok za poistenie
    5.- aká je výška vinkulácie kvôli záruke
    Môže poskytnúť správca -ak chce a má finncie(dostatok) pôžičku z rizikového fondu (ak dá, koľko je úroková sadba )--, ak nie je dostatok financií alebo sa musí zobrať ešte úver z komerčnej banky? Čo je výhodnejšie a čo si môžeme žiadať.
    Ďakujem Vám

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    Elenka, vysoko si vážim Tvoje príspevky, ale nedá mi (bez najmenšej urážky)

    //Sú nenávratné príspevky na odstránenie systémových závad.

    Správne je "Sú nenávratné príspevky na odstránenie systémových porúch."

    Slovo "závada" v slovenčine neexistuje.
    Elena Navrátilová
    Zitulda Pozri príspevok
    Prosím, vie mi niekto poradiť či sa na komplexnú modernizáciu výťahov poskytuje nenávratný príspevok ako sa poskytuje na zateplenie. A ešte niečo?! EÚ na túto modernizáciu neposkytuje finančné prostriedky ak majú výťahy po modernizácii spľňať podmienky EN81-1+AC a EN 81-80.

    Potrebovala by som ešte poradiť vo financiách, otázky napíšem tu, ale prosím asi som v nesprávnej téme, tak ma presmerujte.
    1,- aké percento je uvažované na inžinierskú činnosť na obnovu bytového domu spolu s modernizáciou výťahov - 1,5% aj DPH
    2.-za energetickú certifikáciu domu - cca 50 000 Sk
    3.- kde sa dočítam aká výška je dotácie od MV a RR
    4.- aký je jednorázový poplatok za poistenie
    5.- aká je výška vinkulácie kvôli záruke
    Môže poskytnúť správca -ak chce a má finncie(dostatok) pôžičku z rizikového fondu (ak dá, koľko je úroková sadba )--, ak nie je dostatok financií alebo sa musí zobrať ešte úver z komerčnej banky? Čo je výhodnejšie a čo si môžeme žiadať.
    Ďakujem Vám
    Vidno že ste v správe veľkého správcu, s.r.o. alebo nejakého BD. V skutočnosti keby ste fungovali ako SVB a toto všetko vybavovali vo vlastnej réžii, bola by si Zitka prekvapená aké sú to veľké rozdiely. VIeš, ťažko sa ja dokážem stotožniť s kalkuláciou %... už pri zadaní požiadavky o zaslanie cenovej ponuky sa osobne stretneš s osloveným. Na mieste si každý slušný záujemca o prácu preskúma v akom stave sa čo nachádza. Podľa toho v zmysle legislatívy previeha ďalšie zaslanie vypracovanej ponuky,... atď. kroky ktoré k tomuto patria. Samozrejme otázky k rizikovému fondu patria na Vášho správcu. Mali by ste mať v stanovách určené použitie, resp. poskytnutie financií z predmetného fondu. Čo sa týka poistenia (najlepšie individuálne tam kde Vám ho môžu poskytovať aby ste si boli istí že aj bude poskytovať). Úver si predsa môžete vybrať sami, ktorý bude pre Vás najvýhodnejší. Samozrejme správcovia zvyknú mať výhodné úročenie v istých spolupracujúcich bankách. Zitka, sú to všetko otázky skôr na Vášho správcu ako všeobecne na poradu. Ale vyberať si máte práva Vy nakoľko správcu si za poskytovanú službu platíte a nie je to naopak. Ale neviem nič o Vašom správcovi. Ak nebudete spokojní, dá sa predsa vymeniť. Peniaze sa ľahko míňajú keď sú... horšie sa našetria. Ale neviem nič o nenávratných dotáciach na reonštrukciu výťahov. Ste vlastníci výťahov, nehnuteľnosti,... financovanie Vášho majetku je Vaša záležitosť.

    Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

    Zitulda
    Elenka moja ďakujem Ti zatiaľ ako prvej za odpoveď . Aj ja som presvedčená, že určite, by sme celá bytovka len získali, keby sme boli SVB. Od augusta t.r. ako výbor všetky naše nároky na správcu riešime písomne, nakoľko nás ako 77 vlastníkov bytov obchádza a vydá súhlas bez možnosti vyjadrenia, či schválenia daného problému, čiže " o nás bez nás" . Len jedna vec z mnohých:- do dnešného dňa nemáme zmlúvu o správe s ním uzavretú, lebo sme ju nepodpísali, pripomienkovali a oni ani doposiaľ ju neupravili. Teda, platí vraj stará zmlúva, ktorú si môžme pozrieť u právnika správcu.Nevidíme žiadnu snahu z jeho strany. Uvažujeme o vytvorení SVB, veď v ankete kde bola daná táto otázka, za vytvorenie SVB bolo 73 vlastníkov,či nájomcovbytov celkového počto 90 bytov Zatiaľ nemáme osobu ktorá by to vzala ako sa povie "za pašesy" a začala vybavovať. Ani toho, kto by vzal predsedovanie- nemáme. Ale určite čoskoro sa pokúsime, hoci vieme dobre, že to bude veľmi veľký boj, ako keď si vytváral SVB asi najväčší blok na sídlisku s cca 108 bytmi. Ľudia v našom bloku su už veľmi znechutení, roztrpčení ale hlavne nazlostení. Začínajú byť nedôverčivý už aj voči nám, nakoľko ani naše doposiaľ ústne návrhy,požiadavky,sťažnosti ba aj prosby správca v mnohom neberie v úvahu.
    Elena Navrátilová
    V prvom rade správca hrubo porušuje zákon 182/1993. Mám obavy či stará zmluva o výkone správy môže byť platná nakoľko bolo dané legislatívne dokedy má byť nová zmluva o výkone správy prispôsobená. Takže podľa mňa stará zmluva už neplatí a nová nie je. Sladký stav bezprávia. Verím, že Vás irituje takýto stav lebo sa nič nerieši, dom stárne a skôr sa dostávate do havarijného stavu ako na poriadok.

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    //Takže podľa mňa stará zmluva už neplatí a nová nie je.
    Toto si dovolím trocha opraviť. Podľa mňa neplatia len dotknuté (v rozpore so zákonom) články zmluvy.
    Elena Navrátilová
    sthruska Pozri príspevok
    //Takže podľa mňa stará zmluva už neplatí a nová nie je.
    Toto si dovolím trocha opraviť. Podľa mňa neplatia len dotknuté (v rozpore so zákonom) články zmluvy.
    Ja sa priznám nesledujem povinnosti BD a správcov ako s.r.o. apod. ale pokiaľ viem mali povinnosť uzatvoriť nové zmluvy o výkone správy do určitého dátumu. A na okolí mám znalosť že BD to aj robilo. Samozrejme, Tí čo to aj čítali a rozumeli neboli spokojní. BD si totiž zmluvu urobilo vo svoj prospech. Napriek ich nespokojnosti aj tak ostala v znení predloženom BD.
    Naposledy upravil Elena Navrátilová : 06.12.08 at 14:16
    Elena Navrátilová
    § 8a


    (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

    a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
    b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
    c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
    d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
    e) zásady určenia výšky platieb za správu,
    f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.
    Takže sa treba držať zákona. Správca už mal dosť času urobiť zadosť legislatíve.

    Dotácie na modernizáciu bytového domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.