Zavrieť

Porady

Automobil na zivnost, cestna dan, odpisy,...

Dobry den. Rada by som Vas poprosila o radu. Som zamestnana a popritom podnikam na zivnost, ktoru som si zalozila v novembri minuleho roka. Nevyznam sa velmi v uctovnictve (za 2003 bolo moje DP jednoduchsie) preto Vas ziadam o rady. Tento tyzden si idem kupit novy os. automobil na lizing. A tu su moje otazky:
1. Je vyhodnejsie si kupit auto na zivnost alebo ako sukromna osoba? Od coho zavisi vyhodnost jednej alebo druhej moznosti?
2. Predpokladajme ze by som ho kupila na zivnost. Predpokladam, ze datum zaradenia do evidencie bude 22.12. Do 15 dni, teda do 6.1. je potrebne ho nahlasit na DU a zaplatit cestnu dan. Je to tak spravne? Cestnu dan zaplatim uz len za rok 2005? Aka jej jej vyska, resp. od coho zavisi?
3. Ako sa ma zauctovat tento lizing?
4. Vseobecna otazka - rada by som si nastudovala pravidla uctovania v JU, pripadne stiahla nejake vzory, formulare a pod... Ale v zrozumitelnej forme... nie zdlhavo prechadzat zakonmi... Vedel by mi niekto z Vas poradit, kde nieco take zohnat?

Velmi pekne dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    ad 1) zaciatkom roka je urcite vyhodnejsi leasing, odpisopvat budes 36 mesiacov a nie 4 roky

    ad 2) cestna dan zavisi od obsahu motora, jej vyska je pre os. automobily:

    od: do (vrátane): sadzba
    900 cm3 1.600 Sk 900 cm3- 1200 cm3 2.100 Sk 1200 cm3 -1500 cm3 2.900 Sk 1500 cm3- 2000 cm3 3.700 Sk 2000 cm3- 3000 cm3 4.700 Sk a nad 3000 cm3 5.600 Sk

    ad 3) to ti takto z hlavy nepoviem, ale kdesi to tu bolo rozpisane

    ad 4) smola je v tom ze JU je hlavne o zakonoch, treba vediet co si mozes a nemozes podla zakona dat do vydavkov, hlavne zakon o dani z prijmov ...

    Camille je offline (nepripojený) Camille

    Camille
    Ahoj, dakujem velmi pekne za rady ale tomuto som velmi nerozumela:

    ad 1) zaciatkom roka je urcite vyhodnejsi leasing, odpisopvat budes 36 mesiacov a nie 4 roky

    Ja sa nepytam ci je vyhodnejsi lizing a le ci zivnost alebo sukromna osoba...
    A tiez - budem ho mat od 22.12... takze ho ziskam koncom roka. A nebudem ho moct odpisovat 4 roky, teda 48 mesiacov?

    Este raz dakujem.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    ako sukromna osoba si mozes dat do nakladov benzin + pausal, ale pouzivat mozes len svoje auto, popr. manzelove, ak je na leasing nie je tvoje, takze radim zobrat ho na firmu,
    leasing (ak je na 36 mesiacov) sa odpisuje 36 mesiacov ak je na dlhsie ztak dlhsie, ale vacsinou je 36 mesiacov
    este ti pozriem kde si mozes precitat viacej o tom, ale to az zajtra, lebo to mam v robote
    Naposledy upravil Daska : 19.12.04 at 20:17

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Ospravedlnujem sa, ze to trvalo tak dlho, ale bola som na PN, nasla som zaujimavost na http://www.ceniga.sk/materialy/fin_liz_2004.pdf

    popripade ako priloha:
    Naposledy upravil Daska : 26.08.08 at 19:01

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Daska
    Ospravedlnujem sa, ze to trvalo tak dlho, ale bola som na PN, nasla som zaujimavost na http://www.ceniga.sk/materialy/fin_liz_2004.pdf

    popripade ako priloha:
    Daska, super !

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    1, AUTO KÚPIŠ: Ak sa jedná o auto, ktoré je relatívne lacné-netreba ho opravovať, najazdíš na ňom veľa km a nechceš ho po predaji zdaniť, je pre teba výhodnejšie kúpiť ho ako súkromná osoba, nevložiť ho do obchodného majetku a uplatňovať si paušál+PHM+stravné+daň z mot.voz. Ale iné výdavky si nemôžeš uplatniť /opravy,poistné,odpisy/ - tie sú už zahrnuté v paušále. Ak ti ide o náklady v roku 2005, výhodnejšie je zaradiť do obchodného majetku, lebo za 10 dní toho veľa nenajazdíš. Keď zaradíš do obchodného majetku, uplatníš 1/4 zo vstupnej ceny. Aj leasingovky ponúkajú taký produkt, že auto je tvoje a ty splácaš leasingovke úverové splátky /vtedy však dostaneš do nákladov cenu auta až po 4 rokoch/
    AUTO ZOBERIEŠ NA LEASING: Do nákladov ho dostaneš za počet mesiacov, za ktoré je uzavretá zmluva - minimálne 36. Teda ak ho kúpiš v decembri, tak do nákladov ide 1/36 z prvej zvýšenej splátky + 1x riadna splátka - nič moc.POZOR, po predaji auta vloženého do obchodného majetku alebo obstaraného na leasing, musíš jeho predaj zdaniť.
    2. DaŇ z motorových vozidiel platíš odo dňa prvého použitia na podnikanie, teda ak ho máš prepísané 22.12.2005, ešte to neznamená, že musíš za rok 2005 platiť DzMV. Ak ho použiješ až v roku 2006, tak v roku 2005, tak DzMV neplatíš, ale DÚ by mohol spochybniť daňové výdavky na toto auto v roku 2005 - jedine, že by si ich presvedčila, že ide o výdavky na zabezpečenie a udržanie príjmu /teda nie na dosiahnutie/ JEje vyska zavisi od objemu motora-vid zakon.
    3. Leasing sa uctuje: zvysena splatka bez DPH neovplyvn.ZD, DPH do daň výdavkov, dalsie splátky: ak sú rovnomerne rozložené tak do danovách vydavkov, na konci roka pomernu cast zvysenej splatky/podla poctu mesiacov/
    4. Nalep sa na niekoho, kto to robí dlhsie a uc sa na jeho chybách, nie na svojich.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    ja si myslím, že pokiaľ sa kupuje auto na leasing tak sa neoplatí ho zaradiť do podnikania - je malá pravdepodobnosť ,že nové auto sa bude kaziť. Pokiaľ je na leasing a nieje zaradené v majetku SZČO nemôžu sa uplatnovať opr.na auto čo znamená , že nové auto sa moc kaziť nebude. Pri os.aute nezaradenom v podnikaní si môžeš uplatniť kilom.náhradu 6,20 SK/km + PHM ale musí byť zaplatená cestná daň. Podľa mňa je výhodnejšie ho nezaradovať do podnikania, ved SZČO ručí celým svojim majetkom. Záleží na tebe ako sa rozhodneš.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    domacnost
    ja si myslím, že pokiaľ sa kupuje auto na leasing tak sa neoplatí ho zaradiť do podnikania - je malá pravdepodobnosť ,že nové auto sa bude kaziť. Pokiaľ je na leasing a nieje zaradené v majetku SZČO nemôžu sa uplatnovať opr.na auto čo znamená , že nové auto sa moc kaziť nebude. Pri os.aute nezaradenom v podnikaní si môžeš uplatniť kilom.náhradu 6,20 SK/km + PHM ale musí byť zaplatená cestná daň. Podľa mňa je výhodnejšie ho nezaradovať do podnikania, ved SZČO ručí celým svojim majetkom. Záleží na tebe ako sa rozhodneš.
    Pri rozhodovaní, či zaradiť auto do firmy alebo nie treba vedieť kolko km bude za mesiac alebo rok najazdené. Ak najazdíš za mesiac cca 600-800 km tak asi sa ti oplatí dať auto do majetku firmy. Ak najazdíš za mesiac 3000 km tak auto nezaraďovať do majetku, pretože do nákladov dáš za rok cca:
    3000 km x cca 8,50/km = 25500 x 12 mes. = 306000,- Sk. Za 4 roky máš v nákladoch cca 1200000,- . Asi takto by som uvažoval ja keby som sa mal rozhodnúť.
    Pekný deň želám...
    Naposledy upravil Manual : 06.11.05 at 09:55

    Automobil na zivnost, cestna dan, odpisy,...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.