Zavrieť

Porady

Výpočet množstva liehu v l a.

Prosím o pomoc pri výpočte množstva liehu v l a. pre vedenie evidencie podľa §44 ods.12 zákona 105/2004 Z.z.Ako som zistila aj nové tlačivá Oznámení sa budú preratúvať na množstvo prijatého liehu v SBL v l a.
napísala som aj na Colnú správu no zatiaľ, žiadna odpoveď a 1.1.2007 je už čoskoro. Ďakujem.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka - áno až za január do 25.2. - prvý krát
Zatiaľ tlačivá nehľadám ...ja používam Formik - tak čakám kedy dajú nové tlačivá na internet
0 0
krusa krusa

krusa je offline (nepripojený) krusa

Muška
Lenka, je to perfektné.
Len ja stále nie som vysporiadaná, že ako to urobím s tými pootváranými fľašami, bolo by mi výhodnejšie, keby som mohla nahadzovať iba, že 1,12 litra 40 % a z toho prepočítať 100 %.
Malo byť nejaké usmernenie , ale zatiaľ o ničom neviem.
A aký máš soft?
Muška, aj mňa by zaujímalo to usmernenie, ale pokial viem nič také nevyšlo. Podľa môjho skromného názoru si myslím že nemôžeš nahodiť 1,12 litra 40% alko do prehľadu - predpokladám že tých 0,12 litra je otvorené spotrebiteľské balenie. Vychádzam z predchadzajúceho stavu platného do 31.12.2006 ked sa otvorené SBL uvádzalo do výkazu o predaji až po jeho spotrebovaní. Myslím si , že tých 0,12L by si mala vo výkaze podľa nového zákona uviesť ešte ako 1 celý liter, nakoľko §44 ods. 18 písm. c/ hovorí o stave zásob liehu v spotrebiteľských balenia k poslednému dňu v mesiaci. A ty k poslednému dňu v mesiaci budeš mať 2 ks SBL /jedno celé a jedno otvorené/. Ale to je len môj nazor. Asi by to chcelo širšiu diskusiu.
0 0
krusa krusa

krusa je offline (nepripojený) krusa

Muška
Janka - áno až za január do 25.2. - prvý krát
Zatiaľ tlačivá nehľadám ...ja používam Formik - tak čakám kedy dajú nové tlačivá na internet
Zase budem len polemizovať, lebo pri tomto zakone sa to ani inak neda. To či nové tlačivá použiješ po prvý krát za január t.j. do 25/2/2007 by som nepokladal ako sväté. Jedna sa totiž o to, že nový §44 platí síce od 1.1.2007. čiže prvá povinnosť podľa nového ustanovenia vzniká naneskôr do 25/2/2007 , avšak MF SR vydalo vyhlášku , ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva na oznámenie s účinnosťou od 1.1.2007. Pýtam sa teda Vás všetkých ako podať výkaz za mesiac 12/2006 na starom tlačive, ked je tu vyhláška MF SR ktorá začala platiť od 1.1.2007. Osobne si myslim ze MF SR urobilo chybu a táto vyhláška mala platiť až od 1.2.2007.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak
Prikladám tabuľku pre výpočet LA a takisto aj pre výpočet na všetky strany Oznámenia pre CU. Nakoľko ja mám výstup zo softu , ale robila som to pre priateľku. Prípadne nedostatky, či chyby oznámte.
Lenka, ďakujem!!!! Len neviem, prečo sa tu nedajú pridať maľované?... Toto by si zaslúžilo nie jeden, ale 10 bodíkov!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

krusa
Muška, aj mňa by zaujímalo to usmernenie, ale pokial viem nič také nevyšlo. Podľa môjho skromného názoru si myslím že nemôžeš nahodiť 1,12 litra 40% alko do prehľadu - predpokladám že tých 0,12 litra je otvorené spotrebiteľské balenie. Vychádzam z predchadzajúceho stavu platného do 31.12.2006 ked sa otvorené SBL uvádzalo do výkazu o predaji až po jeho spotrebovaní. Myslím si , že tých 0,12L by si mala vo výkaze podľa nového zákona uviesť ešte ako 1 celý liter, nakoľko §44 ods. 18 písm. c/ hovorí o stave zásob liehu v spotrebiteľských balenia k poslednému dňu v mesiaci.A ty k poslednému dňu v mesiaci budeš mať 2 ks SBL /jedno celé a jedno otvorené/. Ale to je len môj nazor. Asi by to chcelo širšiu diskusiu.
Jasne, len sa hovorilo, že sa bude oznamovať podľa nového plná /zavretá/ fľaša čo by v mojom prípade bola 0, lebo tých 1,12 l je napr. 5 otvorených fliaš a v každej "dačo málo"
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vlasta dá sa, keď klineš na dolárik pri mene. To len pre info nabudúce...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

krusa
Muška, aj mňa by zaujímalo to usmernenie, ale pokial viem nič také nevyšlo. Podľa môjho skromného názoru si myslím že nemôžeš nahodiť 1,12 litra 40% alko do prehľadu - predpokladám že tých 0,12 litra je otvorené spotrebiteľské balenie. Vychádzam z predchadzajúceho stavu platného do 31.12.2006 ked sa otvorené SBL uvádzalo do výkazu o predaji až po jeho spotrebovaní. Myslím si , že tých 0,12L by si mala vo výkaze podľa nového zákona uviesť ešte ako 1 celý liter, nakoľko §44 ods. 18 písm. c/ hovorí o stave zásob liehu v spotrebiteľských balenia k poslednému dňu v mesiaci. A ty k poslednému dňu v mesiaci budeš mať 2 ks SBL /jedno celé a jedno otvorené/. Ale to je len môj nazor. Asi by to chcelo širšiu diskusiu.
a ako dôkaz, že sa nielen hovorilo, ale je to priamo v zákone, tzn., že
(1) Spotrebiteľským balením liehu (ďalej len "spotrebiteľské balenie") sa na účely tohto zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal /16/ naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Muška
a ako dôkaz, že sa nielen hovorilo, ale je to priamo v zákone, tzn., že
(1) Spotrebiteľským balením liehu (ďalej len "spotrebiteľské balenie") sa na účely tohto zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal /16/ naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu
Muška ďakujem. Už sa tu vari nebude konečne riešiť otvorený alkohol!
Že ma to skôr nenapadlo : uzavretý spotrebiteľský obal /16
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vlasti, to som taká múdra, lebo som bola na školení Excise Duty v prílohe je zrekonštruovaný zákon
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Muška
Vlasti, to som taká múdra, lebo som bola na školení Excise Duty v prílohe je zrekonštruovaný zákon
Muška ďakujem, uložila som si ho. Škoda, že nebolo v Žiline, aj ja by som bola išla, ale toto bolo kúštik ďaleko.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
krusa
Zase budem len polemizovať, lebo pri tomto zakone sa to ani inak neda. To či nové tlačivá použiješ po prvý krát za január t.j. do 25/2/2007 by som nepokladal ako sväté. Jedna sa totiž o to, že nový §44 platí síce od 1.1.2007. čiže prvá povinnosť podľa nového ustanovenia vzniká naneskôr do 25/2/2007 , avšak MF SR vydalo vyhlášku , ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva na oznámenie s účinnosťou od 1.1.2007. Pýtam sa teda Vás všetkých ako podať výkaz za mesiac 12/2006 na starom tlačive, ked je tu vyhláška MF SR ktorá začala platiť od 1.1.2007. Osobne si myslim ze MF SR urobilo chybu a táto vyhláška mala platiť až od 1.2.2007.
Krusa, súhlasím s Tebou, celý zákon stojí za ho... a každou jeho novelou sa len viac a viac zopsúva. Ale pokiaľ ide o tlačivá, niet o čom polemizovať, pretože ako vyplýva z predvetia vyhlášky č. 619/2006 Z. z., citujem:
„Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 44 ods. 19 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zákona č. 211/2003 Z. z. v znení zákona č. 278/2006 Z. z. ustanovuje:“ koniec citátu.
Na oznamovaciu povinnosť podľa § 44 ods. 18 sa použije vzor tlačiva, ktorý je prílohou vyššie uvedenej vyhlášky, čiže jednoznačne podľa znenia § 44, ktoré je účinné od 1. januára 2007. Teda za január 2007 najneskôr 25. februára 2007 a už na novom vzore tlačiva. Toto nové tlačivo rozhodne nemožno použiť na oznamovaciu povinnosť za december 2006, pretože vyhláška č. 619/2006 Z. z., ktorou je ustanovený jeho vzor, nemá legislatívnu oporu v § 44 v znení účinnom do 31. decembra 2006.
Zákonom č. 278/2006 Z. z. sa súčasne s účinnosťou od 1. januára 2007 zrušila vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 573/2004 Z. z., ktorou sa ustanovili vzory tlačív oznámení o výrobe, príjme, výdaji a stave zásob podľa 44 ods. 8 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zákona č. 211/2003 Z. z. a zákona č. 556/2004 Z. z., teda na základe úplne odlišného znenia § 44, ktoré notabene už nie je účinné.
Nejde teda o chybu MF SR, pretože nie je rozhodujúce to, kedy nadobudla účinnosť vyhláška, ktorá je len vykonávacím predpisom na základe zmocňovacieho ustanovenia zákona, rozhodujúcou pre uplatnenie jej ustanovení je účinnosť príslušného ustanovenia zákona, a to je účinné až od 1. januára 2007.
Skôr je treba polemizovať, či treba vôbec podať oznámenie za december 2006, opäť poukazujem na znenie ustanovenia § 51f ods. 19, ako som naň poukázal vo svojom príspevku http://www.porada.sk/showpost.php?p=333753&postcount=2
Ja osobne by som ho nepodával už ani za predchádzajúce mesiace počnúc júlom 2006, a to práve na základe citovaného ustanovenia zákona.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Muška
Jasne, len sa hovorilo, že sa bude oznamovať podľa nového plná /zavretá/ fľaša čo by v mojom prípade bola 0, lebo tých 1,12 l je napr. 5 otvorených fliaš a v každej "dačo málo"
Muška, tých 1,12 l a. nemusí byť len 5 otvorených fliaš a v každej „dačo málo“. Pre názornosť, ak Ti napríklad ostane v zásobe jedna ešte vôbec neotvorená fľaša liehoviny s objemom 0,7 l a obsahom alkoholu 16 %, čo sú údaje uvedené na etikete (to sú také liehoviny, ktoré ja nazývam črevolepy a ktorým sa zďaleka vyhýbam), potom máš podľa ustanovenia § 44 ods. 12 písm. c) jeden kus spotrebiteľského balenia, ktoré ak prepočítaš na l a., tých 7 objemových decilitrov vo fľaši predstavuje 0,112 l a., teda výpočet vychádza na tri desatinné miesta. Žiadne z ustanovení § 44 neupravuje problematiku zaokrúhľovania prepočtu objemového množstva alkoholu na absolútny alkohol, neupravuje to ani poučenie na vyplnenie tlačiva Oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení, o to absurdnejší je potom príklad uvedený v tomto poučení, pri ktorom výsledok vychádza 20,362 la., autor(i) ho však v pohode zaokrúhlil(i) iba na jedno desatinné miesto, hoci samotný vzor tlačiva Oznámenia má na všetkých stranách všetky kolónky na vyplnenie množstva SBL navrhnuté na dve desatinné miesta! Výpočet by mal preto byť zaokrúhlený na dve desatinné miesta, čo je nepriamo dané vzorom tlačiva. Tak teda čo chcú a ako to chcú?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No, Peťko, bude to sranda.
Ale šak, čo by sme še nepobavili
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Muška
No, Peťko, bude to sranda.
Ale šak, čo by sme še nepobavili
Šak veru tak, ja len aby še potom colné úrady nepobavili...
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

lenkak Pozri príspevok
Prikladám tabuľku pre výpočet LA a takisto aj pre výpočet na všetky strany Oznámenia pre CU. Nakoľko ja mám výstup zo softu , ale robila som to pre priateľku. Prípadne nedostatky, či chyby oznámte.
Ďakujem za tabuľku, ale chcela by som ešte poprosiť nejaký konkrétnejší popis k tej tabuľke, lebo jej veľmi nerozumiem. Ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Tinika Pozri príspevok
Ďakujem za tabuľku, ale chcela by som ešte poprosiť nejaký konkrétnejší popis k tej tabuľke, lebo jej veľmi nerozumiem. Ďakujem.
Určite na to prídiš ako sa v nej pracuje, máš tam v tabuľke príjem - % alkoholu, balenie a dopíšeš si množstvo. To isté je pri výdaji.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tinka, prečítaj si pozorne prvú stranu, to čo tam napísala Lenka červeným písmom, ja to úspešne používam, je to super.

Príjem máš rozpísaný na viac dodávateľov - Lanka to tam napísala tuším ako Fr1, Fr2 a sú tam už nejaké údaje, tak musíš najskôr vo všetkých firmách dať nulu....ale skúšaj, skúšaj, je to super.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tinika Pozri príspevok
Ďakujem za tabuľku, ale chcela by som ešte poprosiť nejaký konkrétnejší popis k tej tabuľke, lebo jej veľmi nerozumiem. Ďakujem.
čomu nerozumieš?
Riaď sa podľa prvej strany.
Píšeš len množstvo.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj poradaci, tiez vyplnam kazdy mesiac toto hlupe oznamenie, pre par flasiek spotrebitelskeho balenia. Kedze mam teraz babo, akosi som sa tomu nemala cas venovat ale ani by ma nenapadlo ze to je take zlozite. Ja som asi uplne "blba" ja som to l a. zobrala ako litre alkoholu. A teraz pozeram ze som vypisala uplnu hovadinu. Nemala som k tomu ziaden navod, ako pri kazdom Danovom tlacive byva. Tak to asi budem musiet prerobit a poslat im opravne tlacivo. Ale nechapem preco to takto skomplikovali, ved keby to zostalo tak ako to bolo, mohli si dat spravit program na col.urade, kt. by im to vzdy prepocital, ak to potrebuju .
0 0
Katka19 Katka19

Katka19 je offline (nepripojený) Katka19

Ahojte,suhlasím s vami všetkymi ja to tlačivo robím mesačne a minule mi bolo oznamené že ak podnikatel skončí s predajom liehu či už zrušením živnosti alebo z inej pričiny, treba požiadať o zrušenie evidencie na CÚ,a nasledne pride vraj daňová kontrola.:-)))))))))))
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať