Zavrieť

Porady

Predaj bytu kupeneho na hypoteku.

Dobry den. Pred rokom a pol sme s priatelkou kupili byt na hypouver. Mame ho pisany na polovicu ale priatelka prisla na to ze ma nelubi. Ona je ale na materskej takze ho aj tak splacam ja a zvladol by som to aj sam. Da sa ten byt prosim vas odpredat alebo ju musim vyplatit? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Nie celkom chapem otazku, ale s tym bytom, v pripade obojstrannej dohody, sa da robit cokolvek.
    1. Mozete od priatelky kupit jej polovicu.
    2. Mozete sa dohodnut, ze byt predate, v tomto pripade:
    a) ak mate kupca, ktory plati v hotovosti, máte vyhraté, lebo bez problemov moze cast kupnej ceny vyplatit banke, ktora vystavi potvrdenie o zaniku zalozneho prava (hypoteky), zostatok kupnej ceny si podelite 1/2-1/2 (alebo inak, ak sa dohodnete),
    b) ak by kupec chcel kupit nehnutelnost na hypoteku (nema hotovost), je to trocha komplikovanejsie:
    -bud si poziciate vy a vyplatite svoj uver, alebo si
    -pozicia kupujúci a vyplati Vas uver, dalej
    -mozete preniest hypoteku na inu nehnutelnost (rodicia a pod) alebo
    -mozno sa banky dohodnu na tom, ze sa to zatazi v prospech inej banky a zostatok sa vam vyplati (pol na pol samozrejme, ak sa nedohodnete inak).
    Drzim palce.

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    Každý byt sa dá predať - aj taký, ktorý je zaťažený hypotékou (samozrejme musí s tým súhlasiť banka alebo kupujúci). V tom problém nevidím. Podľa mňa je skôr problém, ako sa zachová Vaša priateľka.

    Vaša priateľka je totiž 50% majiteľom bytu, za ktorý ste niečo zaplatili. Nie je mi jasné, či je aj spoludlžníčkou na hypoúvere. Ak nie je, tak s Vami môže ešte pekne "vypiecť". Môže totiž požiadať o vyplatenie svojho 50% podielu na byte ale hypotéku splácať nemusí.

    Ak bude seriózna, tak sa vzdá svojho podielu na byte kúpnou zmluvou, kde bude kúpna cena stanovená v rovnakej výške, ako pri kúpe (kôli daniam). Ak nebude seriózna, teoreticky by sa dalo súdnou cestou domôcť práva.

    Ak je ak ona spoludlžníčkou na úvere, tak je situácia jednoduchšia a treba ju riešiť v spolupráci s bankou zmenou dlžníka na úvere, pričom budete k tomu opäť potrebovať kúpnu zmluvu na jej podiel na byte (opäť v rovnakej kúpnej cene ako pri prvej kúpe).



    A keďže medzitým, ako som ja písal, ma josh predbehol, tak konštatujem, že ja len dopĺňam jeho informácie, s ktorými súhlasím.

    Misak je offline (nepripojený) Misak

    Misak
    Je vedena ako spoludlžníčka na úvere ale na druhom uvere som len sam. Lebo mam dva uvery, jeden na hypoteku (kde je uvedena) a druhy je spotrebny.

    Predaj bytu kupeneho na hypoteku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.