Zavrieť

Porady

mzdy a ich účtovanie, bankové výpisy

poraďte mi prosím s týmto:
1. neviem či je správne účtovať mzdu konateľa, ktorý má pracovnú zmluvu na účet 522/366. ... nemá sa to účtovať ako mzda normálneho zamestnanca?
2. v mesiaci január sa účtuje čerpanie starej dovolenky na 381/527? ... - tomu vlastne vôbec nerozumiem, lebo v počiatočných stavoch nemám 381...
3. ako sa zaúčtuje nesprávne odoslaná platba - teda vrátené peniaze na účet?
4. je správne zaúčtovaný poplatok za výber z bankomatu, alebo aj iný bankový poplatok na 568? ako je to v tom prípade, že na BV je suma 5019 Sk, ale tých 19 Sk je vlastne poplatok - účtuje sa to ako poplatok, alebo nie?
5. účtovanie zahraničnej odoslanej faktúry - (to potrebujem vysvetliť na konkrétnom príklade, aby som to správne pochopila ) - faktúra je na 10000 Sk, pripísaná platba uvedená na BV je 9880 a 120 je poplatok, ktorý si zúčtovala banka - zaúčtujem to takto?: 9880 - 221/311 a 120 - 568/221? ale potom nebudem mať uhradenú celú faktúru. Takže ako by to malo byť správne?

prosím PÍŠTE
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    cammino
    poraďte mi prosím s týmto:
    1. neviem či je správne účtovať mzdu konateľa, ktorý má pracovnú zmluvu na účet 522/366. ... nemá sa to účtovať ako mzda normálneho zamestnanca?
    2. v mesiaci január sa účtuje čerpanie starej dovolenky na 381/527? ... - tomu vlastne vôbec nerozumiem, lebo v počiatočných stavoch nemám 381...
    3. ako sa zaúčtuje nesprávne odoslaná platba - teda vrátené peniaze na účet?
    4. je správne zaúčtovaný poplatok za výber z bankomatu, alebo aj iný bankový poplatok na 568? ako je to v tom prípade, že na BV je suma 5019 Sk, ale tých 19 Sk je vlastne poplatok - účtuje sa to ako poplatok, alebo nie?
    5. účtovanie zahraničnej odoslanej faktúry - (to potrebujem vysvetliť na konkrétnom príklade, aby som to správne pochopila ) - faktúra je na 10000 Sk, pripísaná platba uvedená na BV je 9880 a 120 je poplatok, ktorý si zúčtovala banka - zaúčtujem to takto?: 9880 - 221/311 a 120 - 568/221? ale potom nebudem mať uhradenú celú faktúru. Takže ako by to malo byť správne?

    prosím PÍŠTE

    1/ ja účtujem 522/331,
    2/ tvorbu účtujem 521(522) / 383, nie je dôvodu účtovať na účet 381, je to predsa výdavok budúceho obdobia a nie náklad,
    3/ ak si si zaúčtoval nesprávnu platbu na účet napr. 261/A, alebo 379/A a máš k tomu nejakú správu a zdôvodnenie, tak tak isto si musíš zaúčtovať aj vrátenie platby 221/261/A(379/A),
    4/ samozrejme, že poplatok účtuješ zvlášť, predsa výber máš len 5000,-Sk,
    5/ účtovanie zahraničnej OF a jej úhrada na účte, pravdepodobne sa jedná o kurzový rozdiel, podľa meny, v akej bola uhradená, alebo ak bol v Sk, tak účtuješ :
    221/A / 311/A 10 000,- Sk
    568/ 221/A 120,- Sk a budeš mať uhradenú celú faktúru.
    Ak sa pozrieš do tlačív, niekde som tam prilepila mzdový doklad, skús si ho stiahnuť, myslím, že ti pomôže.

    cammino je offline (nepripojený) cammino

    cammino
    Mimo tejto témy by som sa chcela ešte spýtať na halierové vyrovnanie pri došlých faktúrach. Mám rozdiel 0,5 Halierov. Môžem navýšiť základ dane, alebo musím účtovať o halierovom vyrovnaní?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    [quote=cammino]poraďte mi prosím s týmto:
    1. neviem či je správne účtovať mzdu konateľa, ktorý má pracovnú zmluvu na účet 522/366. ... nemá sa to účtovať ako mzda normálneho zamestnanca?Mzda konateľa sa účtuje 522/366.
    2. v mesiaci január sa účtuje čerpanie starej dovolenky na 381/527? ... - tomu vlastne vôbec nerozumiem, lebo v počiatočných stavoch nemám 381...Ak nemáš v počiatočných stavoch 381, tak pravdepodobne nebola v predchádzajúcom roku účtovaná tvorba rezervy na nevyčerpanú dovolenku.
    3. ako sa zaúčtuje nesprávne odoslaná platba - teda vrátené peniaze na účet?Ak bola predtým účtovaná platba napr. 321/221, tak vrátenú platbu účtujem -321/-221.
    4. je správne zaúčtovaný poplatok za výber z bankomatu, alebo aj iný bankový poplatok na 568? ako je to v tom prípade, že na BV je suma 5019 Sk, ale tých 19 Sk je vlastne poplatok - účtuje sa to ako poplatok, alebo nie?Ak vieš, že 19 Sk je poplatok tak to tam asi je vyčíslené, takže určite zaučtuješ ako poplatok na 568 a tých 5000,- podľa toho čo to bolo.
    5. účtovanie zahraničnej odoslanej faktúry - (to potrebujem vysvetliť na konkrétnom príklade, aby som to správne pochopila ) - faktúra je na 10000 Sk, pripísaná platba uvedená na BV je 9880 a 120 je poplatok, ktorý si zúčtovala banka - zaúčtujem to takto?: 9880 - 221/311 a 120 - 568/221? ale potom nebudem mať uhradenú celú faktúru. Takže ako by to malo byť správne?Správne to má byť tak, že zaúčtuješ likvidáciu celej faktúry vo výške 10 000,-- 221/311 a poplatok 120,-- na 568/221.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    cammino
    Mimo tejto témy by som sa chcela ešte spýtať na halierové vyrovnanie pri došlých faktúrach. Mám rozdiel 0,5 Halierov. Môžem navýšiť základ dane, alebo musím účtovať o halierovom vyrovnaní?
    Faktúru si mala zaúčtovať aj s halierovým vyrovnním, či už ako zaúčtovanie faktúry na nákladovú položku a DPH, alebo úhradu tejto DF. Halierové vyrovnanie je mimo DPH.

    cammino je offline (nepripojený) cammino

    cammino
    Pýtam sa preto, lebo niekto to tak robí... je to menej komplikované ... len či je to správne???

    cammino je offline (nepripojený) cammino

    cammino
    teraz to trochu nechápem - teda, keď to nemá vplyv na DPH, tak môžem základ dane aj zvýšiť o 0,5 Sk, (suma DPH-čka mi ostane nezmenená) ...

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    cammino
    2. v mesiaci január sa účtuje čerpanie starej dovolenky na 381/527? ... - tomu vlastne vôbec nerozumiem, lebo v počiatočných stavoch nemám 381...
    Tvorba zákonnej rezervy na náhrady za nevyčerpané dovolenky a zákonného sociálneho a zdravotného poistenia sa zaúčtuje: 552 / 323.
    Použitie tejto rezervy v nasledujúcom roku (teda náhrada mzdy za čerpanie starej dovolenky) sa zaúčtuje: 323 / 652.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    Chcem sa vrátiť ešte k tej mzde konateľa - sme s.r.o. ktorej konateľ má normálnu pracovnú zmluvu a jeho mzdu účtujem ako všetky osotatné na 521/331, musím teda všetky mzdy preúčtovať?

    mzdy a ich účtovanie, bankové výpisy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.