Zavrieť

Porady

Výkup ojazdených os.vozidiel a novela DPH

Ako postupovať pri výkupe osobných vozidiel autobazárom od občanov, ak je to predmetom jeho podnikania a autobazár je plátcom DPH?
Je možné použiť pri kúpe a predaji ojazdených vozidiel §66 keď je v §49 ods.7 priamo napísané ako postupovať pri kúpe a predaj osobných automobilov ak je táto činnosť predmetom podnikania platiteľa, a vzťahuje sa to aj na ojazdené osobné automobily. Tu ale vzniká problém, totiž odpočítať daň môžem podľa §49 ods.2 pís.a) lenže v §51 ods.1 pís. a) si toto právo môžem uplatniť len ak mám faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71. Autobazár však vykupuje autá prevažne od občanov, takže nemôže dostať od nich takúto faktúru, a teda vypočítať si daň na vstupe podľa §49 odst.7 môže ale uplatniť ju podľa 51 odst.1 pís. a) nemôže. Iste použiť §66 by to riešilo, lebo na vstupe nič neuplatňujem a na výstupe odvediem DPH len z mojej marže, ale nie je to napadnuteľné vzhľadom na §49 odst.7?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Filip je offline (nepripojený) Filip

    Filip
    Podľa §49 ods.7 si platiteľ môže odpočítať daň, ale neznamená to, že musí postupovať podľa tohoto ustanovenia. Práve pre problém s faktúrou je podľa mňa postup podľa §66 vhodnejší.

    Výkup ojazdených os.vozidiel a novela DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.