Zavrieť

Porady

rýchlorastúca vŕba - palivo

chcem sa spýtať kolegov poraďákov či má niekto skúsenosti s pestovaním rýchlorastúcich drevín , ktoré by slúžili ako palivo, prípadne je niekde na Slovensku firma, ktorá sa zaoberá pestovaním rýchlorastúcej vŕby? Poradí niekto???
Usporiadat
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

skusil si firmu Forgim, spol. s r.o., Košice
http://www.forgim.sk/

oni sa s tym zaoberaju
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

camelfly dakujem za informáciu, toto som zistila aj ja na nete, ale rada by som sa skontaktovala s niekým čo to prevádzkuje, napadlo ma, či nej je aj medzi poraďákmi, keď sme taká veľká "poraďácka rodina"
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

atramka
camelfly dakujem za informáciu, toto som zistila aj ja na nete, ale rada by som sa skontaktovala s niekým čo to prevádzkuje, napadlo ma, či nej je aj medzi poraďákmi, keď sme taká veľká "poraďácka rodina"
Asi pred dvomi týždňami bol o tom šot v nemenovanej prvej súkromnej TV.
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

atramka
camelfly dakujem za informáciu, toto som zistila aj ja na nete, ale rada by som sa skontaktovala s niekým čo to prevádzkuje, napadlo ma, či nej je aj medzi poraďákmi, keď sme taká veľká "poraďácka rodina"
takze asi potrebujes priamo od ruky kto to pestuje a ako a nie ako len zdroj odberu suroviny, chcete sa do toho pustit?
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

camelka a tebe sa do profilu ako dostal ten dráčik
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

Simonab
camelka a tebe sa do profilu ako dostal ten dráčik
Simonka, to som si zadala este pred zmenou servrov, bola tam ta moznost a teraz ju zase nemam v nastaveniach, boli tam na vyber viacere obrazky myslim ten velky dracik, malinky je ako vstup po uhradeni do DRAKA
Naposledy upravil camelfly : 08.01.07 at 13:38
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

uvažujeme o tom, preto zisťujem nejaké kontakty na tých, čo s pestovaním majú nejaké skúsenosti.... viem niečo o sadeniciach , asi z Krivej na Orave (ozaj nie ste niekto odtiaľ), niekto zložil porast na juhu Slovenska, zatiaľ pátram kde a ak by niekto náhodou vedel , kedy pozeral tú reláciu a na ktorej TV, prosím info, môže byť aj SS. vďaka....
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

mrkla si aj na tuto linku? aj tam pisu o tej Orave
http://www.seps.sk/zp/mvszopk/ii/1999/0999/celkom.htm
v tomto clanku: Krása spasí svet

Atramka, tak to je zaujimave co sa tyka tej vrby:
Ak tieto čísla prevedieme do formy zrozumiteľnej aj laikom, za rok sa z plochy jedného hektára získa 20 až 28 m3 dreva, čo postačuje na vykúrenie jedného rodinného domu. Vŕba švédska je charakteristická najmä rýchlym rastom. V prvých dvoch rokoch od výsadby narastie až do výšky troch metrov. Nie je náročná na klimatické a pôdne podmienky. Možno ju pestovať na rôznych okrajových pôdach, na pôdach kontaminovaných ťažkými kovmi či ohrozených eróziou. Vŕba má aj iné využitie. Košikárske, včelárske, poľovnícke, krajinári ju poznajú ako súčasť záhrad, parkov atď. Zo zahraničných skúseností vieme, že súvislé porasty vŕby sa používajú ako čističky odpadových vôd.

Zber vŕby na energetické účely prebieha v štvorročných cykloch, za celú dobu pestovania zberáme päť- až šesťkrát. Pri malých a výskumných plochách možno uvažovať o ručnom zbere, prípadne o rôznych ručných strojoch, napr. krovinorezoch, avšak vo svete boli vyvinuté špeciálne stroje pre zber z veľkých plôch. Najprepracovanejšie technológie od zakladania porastu až po zber, resp. úpravy dendromasy vŕby na biopalivo majú vo Švédsku, Dánsku a vo Veľkej Británii.
Naposledy upravil camelfly : 08.01.07 at 12:51
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

hurá som na to prišla, akurát ten maličký dráčik sa už nedá pridať
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

camelka, je to tak, ja som získala materiály o trojročných cykloch, sú však aj iné dreviny, možno zistím viac a dám vedieť info, ak ťa to bude zaujímať..... vzhľadom na spotrebu paliva možno aj iných z porady..,
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

camelfly
mrkla si aj na tuto linku? aj tam pisu o tej Orave
http://www.seps.sk/zp/mvszopk/ii/1999/0999/celkom.htm
v tomto clanku: Krása spasí svet

Atramka, tak to je zaujimave co sa tyka tej vrby:
Ak tieto čísla prevedieme do formy zrozumiteľnej aj laikom, za rok sa z plochy jedného hektára získa 20 až 28 m3 dreva, čo postačuje na vykúrenie jedného rodinného domu. Vŕba švédska je charakteristická najmä rýchlym rastom. V prvých dvoch rokoch od výsadby narastie až do výšky troch metrov. Nie je náročná na klimatické a pôdne podmienky. Možno ju pestovať na rôznych okrajových pôdach, na pôdach kontaminovaných ťažkými kovmi či ohrozených eróziou. Vŕba má aj iné využitie. Košikárske, včelárske, poľovnícke, krajinári ju poznajú ako súčasť záhrad, parkov atď. Zo zahraničných skúseností vieme, že súvislé porasty vŕby sa používajú ako čističky odpadových vôd.

Zber vŕby na energetické účely prebieha v štvorročných cykloch, za celú dobu pestovania zberáme päť- až šesťkrát. Pri malých a výskumných plochách možno uvažovať o ručnom zbere, prípadne o rôznych ručných strojoch, napr. krovinorezoch, avšak vo svete boli vyvinuté špeciálne stroje pre zber z veľkých plôch. Najprepracovanejšie technológie od zakladania porastu až po zber, resp. úpravy dendromasy vŕby na biopalivo majú vo Švédsku, Dánsku a vo Veľkej Británii.
Fíha tak to už je niečo.
Naposledy upravil Simonab : 08.01.07 at 13:19
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

Simonab
Fíha tak to už je niečo. Myslíte, že sú u nás aj registrované dáke pece na spaľovanie. Asi aj hej veď sa kúrilo aj drevom. Len neviem čo by na to povedali zo životného prostredia.
Z hľadiska ochrany životného prostredia je veľmi výhodné pestovanie vŕb. Je ich totiž možné použiť na čistenie vôd v tzv. biologických čističkách. Na každom hektári je možné každý rok ekologicky zlikvidovať 10-20 ton odpadových vôd a kalov. Spojenie funkcie biologickej čističky a energetickej rastliny robí z vŕb unikátny biologický druh. Podstatné je, že spaľovanie týchto drevín, podobne ako aj inej biomasy, neprispieva v emisiám síry ani skleníkových plynov do ovzdušia. Navyše pestovanie týchto rastlín pre energetické účely vedie aj k tvorbe nových pracovných príležitostí. Na základe zahraničných skúseností vyplýva, že jedno pracovné miesto pripadá na produkciu asi 500 ton suchej biomasy. Inou perspektívnou rastlinou je konope, ktoré sa vyznačuje vysokou produkciou živej hmoty až 24 ton/ha za približne 4 mesiace. Pestovanie konope je však vzhľadom na obsah omamných látok nelegálne.
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

Moj brat nieco s tym zacinal, ale neviem podrobnosti. Poslala som mu email, mozno sa ozve
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

atramka

Z hľadiska ochrany životného prostredia je veľmi výhodné pestovanie vŕb. Je ich totiž možné použiť na čistenie vôd v tzv. biologických čističkách. Na každom hektári je možné každý rok ekologicky zlikvidovať 10-20 ton odpadových vôd a kalov. Spojenie funkcie biologickej čističky a energetickej rastliny robí z vŕb unikátny biologický druh. Podstatné je, že spaľovanie týchto drevín, podobne ako aj inej biomasy, neprispieva v emisiám síry ani skleníkových plynov do ovzdušia. Navyše pestovanie týchto rastlín pre energetické účely vedie aj k tvorbe nových pracovných príležitostí. Na základe zahraničných skúseností vyplýva, že jedno pracovné miesto pripadá na produkciu asi 500 ton suchej biomasy. Inou perspektívnou rastlinou je konope, ktoré sa vyznačuje vysokou produkciou živej hmoty až 24 ton/ha za približne 4 mesiace. Pestovanie konope je však vzhľadom na obsah omamných látok nelegálne.
Ďakujem atramka, súhlasím s tebou. Preto som to aj zmazala, lebo som si už dačo stihla prečítať. Je to zaujímavé. Podnikanie v tejto oblasti a všeobecne v oblasti alternatívnej energie má svoju budúcnosť.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

No vyzerá to tak, že túto tému zaradím medzi sledované.
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

este ti pridam jednu linku, mozno by nebolo zle sa na autora clanku kontaktovat koli informaciam alebo uz v predchadzajucich prispevkov, co sa s tym priamo zaoberaju, vsak napis ak budes mat nieco nove
http://www.nasepole.sk/clanok.asp?ArticleID=22
Naposledy upravil camelfly : 08.01.07 at 15:14
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Je to veľmi zaujímavé,ja by som si hneď kúpila sadenice tejto rýchlorastúcej vrby,zasadila by som ich pri chatu a mali by sme rýchlo také zátišie a nakoniec aj drevo.Ak budete vedieť kde to zaobstarať,dajte vedieť.Dík.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Ja som ju začal pestovať na jar 2006, vyrástla a teraz čakam podľa pokynov čo ďalej, ako postupovať na jar. Plne súhlasím s camelfly je to na webe, presný návod. Ja to mám z Krivej na Orave, ak bude záujem rád pomôžem, ale je to u nich pomerne úzky profil, treba to dopredu objednať l ks cca 1,50 Sk.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Myslíš, že sa nedá rozmnožiť ako obyčajná vŕba? U nás, kam zapichnem konárik, tam rastie.
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

Kolenčík
Ja som ju začal pestovať na jar 2006, vyrástla a teraz čakam podľa pokynov čo ďalej, ako postupovať na jar. Plne súhlasím s camelfly je to na webe, presný návod. Ja to mám z Krivej na Orave, ak bude záujem rád pomôžem, ale je to u nich pomerne úzky profil, treba to dopredu objednať l ks cca 1,50 Sk.
musel si ist osobne prevziat tie rychlorastuce vrby alebo sa daju poslat , vyzera to zaujimavo a par kuskov by sa mi celkom hodilo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať