Zavrieť

Porady

Ktoré účtovné obdobie?

Viem, že je tu toho popísaného o nadobudnutí z EÚ veľa, ale čím viac to čítam, tým som z toho zblbnutejšia, prosím Vás o "čerstvý" pohľad na vec:
faktúra z Nemecka: dátum vystavenia 29.09.2006
faktúra doručená spolu s tovarom: 04.10.2006
Je správne, ak:
kurz pre DPH použijem zo dňa 29.09.2006,
dátum zaúčt. dokladu a kurz pre účto bude zo dňa 04.10.2006
a zaradím faktúru do účt. obdobia: 10/2006 a zároveň faktúru samozdaním až v IV.Q.2006 ???
Nemala som toto nadobudnutie náhodou zaradiť už do III.Q.2006 a nárok na odpočet by vznikol až v IV.Q.2006 ???
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

petovsan
faktúra z Nemecka: dátum vystavenia 29.09.2006
faktúra doručená spolu s tovarom: 04.10.2006
Je správne, ak:
kurz pre DPH použijem zo dňa 29.09.2006,
dátum zaúčt. dokladu a kurz pre účto bude zo dňa 04.10.2006
a zaradím faktúru do účt. obdobia: 10/2006 a zároveň faktúru samozdaním až v IV.Q.2006 ???
Nemala som toto nadobudnutie náhodou zaradiť už do III.Q.2006 a nárok na odpočet by vznikol až v IV.Q.2006 ???
Ak ste nadobudli vlastníctvo k tovaru ako majitelia až prevzatím na vašom sklade, t. j. 4.10.06, samozdanenie nastáva až 15.11.2006. Kurz pre DPH tento dátum. Účt. obdobie ako píšeš 10/06.
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
petovsan
Viem, že je tu toho popísaného o nadobudnutí z EÚ veľa, ale čím viac to čítam, tým som z toho zblbnutejšia, prosím Vás o "čerstvý" pohľad na vec:
faktúra z Nemecka: dátum vystavenia 29.09.2006
faktúra doručená spolu s tovarom: 04.10.2006
Je správne, ak:
kurz pre DPH použijem zo dňa 29.09.2006,
dátum zaúčt. dokladu a kurz pre účto bude zo dňa 04.10.2006
a zaradím faktúru do účt. obdobia: 10/2006 a zároveň faktúru samozdaním až v IV.Q.2006 ???
Nemala som toto nadobudnutie náhodou zaradiť už do III.Q.2006 a nárok na odpočet by vznikol až v IV.Q.2006 ???
Protože jste zboží obdrželi později, než byla vystavená faktura, zdanitelné plnění nastává až 15.den následujícího měsíce po obdržení zboží:
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.

Takže ve vašem případě to bude 15.11.2006. Z toho dne se pak použije přepočítací kurz. Účetní datum dáte správně 4.10.2006. Samozdanění i odpočet DPH proběhne tedy v 11.měsíci, čili IV.kvartál.

0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Gabi03
Ak ste nadobudli vlastníctvo k tovaru ako majitelia až prevzatím na vašom sklade, t. j. 4.10.06, samozdanenie nastáva až 15.11.2006. Kurz pre DPH tento dátum. Účt. obdobie ako píšeš 10/06.
ale tento postup by mal platiť v prípade, že faktúra bola vystavená dodatočne po odoslaní tovaru, nie? lenže nemecká strana vystavovala faktúru súčasne s odoslaním tovaru ... potom už vôbec nerozumiem §20 ods.1, písm. b), keď vzniká daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a), čo v tomto prípade bola (29.09.2006)
...no už som z toho totálny pako !!!
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
petovsan
ale tento postup by mal platiť v prípade, že faktúra bola vystavená dodatočne po odoslaní tovaru, nie? lenže nemecká strana vystavovala faktúru súčasne s odoslaním tovaru ... potom už vôbec nerozumiem §20 ods.1, písm. b), keď vzniká daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a), čo v tomto prípade bola (29.09.2006)
...no už som z toho totálny pako !!!
Súhlasím s tebou. Podľa môjho názoru prepočet DPH treba realizovať ku dňu vzniku daňovej povinnosti, t.j. 29.09.2006. K tomuto dňu sa bude účtovať o DPH aj v účtovníctve v knihe záväzkov.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nakoľko tento problém nie je jednoznačný, vždy by bolo potrebné uvádzať argumenty, prečo? A nie sa rozdeľovať tvrdeniami bez vysvetlenia.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan
ale tento postup by mal platiť v prípade, že faktúra bola vystavená dodatočne po odoslaní tovaru, nie? lenže nemecká strana vystavovala faktúru súčasne s odoslaním tovaru ...
Áno tento argument zvykne používať daňová kontrola.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Tak čo mám s tým vykonať, prosím, poraďte múdrejší. V III.Q.2006 som nad tým ani neuvažovala, doklady sa mi dostali do ruky až teraz 2 týždne dozadu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan
Tak čo mám s tým vykonať, prosím, poraďte múdrejší. V III.Q.2006 som nad tým ani neuvažovala, doklady sa mi dostali do ruky až teraz 2 týždne dozadu.
A prečo ste neuvažovali, ak chápate § 20 tak ako uvádzate, t.j. že daňová povinnosť vznikla dňom vystavenia faktúry? Ak už pri zatriedení faktúry tápeme s dôvodmi, čo a ako, tak v prípade daňovej kontroly bude naša obhajoba veľmi "priestrelná".

Prečo ste teda faktúru nezaradili do DPH 09/2006?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan
...doklady sa mi dostali do ruky až teraz 2 týždne dozadu.
OK ... beriem späť už vidím.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Takže čo teraz?

Ak budete obhajovať svoje stanovisko, že daňová povinnosť vznikla 29.9.2006, tak musíte podať DDP na vznik daňovej povinnosti a právo na odpočítanie dane uplatniť až v 4. Q 2006, t.j. keď ste doklad obdržali.

A ak plníte iné podmienky, východisko by bolo aj iné.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

[/quote]Prečo ste teda faktúru nezaradili do DPH 09/2006?[/quote]

v 09/2006 som nemala nad tým ani môžnosť premýšľať, pretože som o tejto faktúre vôbec netušila, fyzicky sa mi dostala do ruky pred 10 dňami
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan
ale tento postup by mal platiť v prípade, že faktúra bola vystavená dodatočne po odoslaní tovaru, nie? lenže nemecká strana vystavovala faktúru súčasne s odoslaním tovaru ...
A potom prečo ste ju dostali do ruky 2 týždne dozadu?
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Jana Acsová
Takže čo teraz?

Ak budete obhajovať svoje stanovisko, že daňová povinnosť vznikla 29.9.2006, tak musíte podať DDP na vznik daňovej povinnosti a právo na odpočítanie dane uplatniť až v 4. Q 2006, t.j. keď ste doklad obdržali.

A ak plníte iné podmienky, východisko by bolo aj iné.
v §20 ods. 2, je spomínané, že nadobudnutie tovaru z iného ČS sa považuje za uskutočnené, ak by takýto toval bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
ak bolo dodanie až v 10/2006, tak vlastne nemohlo prísť k jeho nadobudnutiu už v 09/2006, nie??? či už som z toho domotaná na komplet???
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Jana Acsová
A potom prečo ste ju dostali do ruky 2 týždne dozadu?
klient mi nosí doklady "zásadne" neskoro, i napriek môjmu neustálemu apelovaniu, že by som si želala priebežne, takže ja som až teraz zistila, že takú faktúru vôbec obdržal (je na nej uvedené, kedy)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan
v §20 ods. 2, je spomínané, že nadobudnutie tovaru z iného ČS sa považuje za uskutočnené, ak by takýto toval bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
ak bolo dodanie až v 10/2006, tak vlastne nemohlo prísť k jeho nadobudnutiu už v 09/2006, nie??? či už som z toho domotaná na komplet???
Pokoj zbraniam .-)

Prečo sa Vám faktúra do ruky dostala až tak neskoro? Skutočne faktúra priamo nadväzovala na odoslanie tovaru? Aké boli dodacie podmienky dohodnuté medzi dodávateľom a odberateľom?

Potom sa skúsime pohnúť ďalej.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Sa trošku predbiehame, ale pre ujasnenie problematiky hádam nevadí.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Jana Acsová
Pokoj zbraniam .-)

Prečo sa Vám faktúra do ruky dostala až tak neskoro? Skutočne faktúra priamo nadväzovala na odoslanie tovaru? Aké boli dodacie podmienky dohodnuté medzi dodávateľom a odberateľom?

Potom sa skúsime pohnúť ďalej.
skutočne srdečná vďaka za Vašu snahu, lebo už som z toho zúfalá, tak skúsme: môj klient si objednáva materiál z EÚ pre svoje služby, ktoré poskytuje v SR. Materiál príde, on ho spotrebuje, vystaví fa a kvartálne mi odovzdá doklady pre spracovanie účto. Tá faktúra čo sa vystavuje v Nemecku je skutočne vystavená v deň, kedy ten tovar z Nemecka odchádza, ide to špeditérskou firmou, ktorá tovar privezie priamo až do firmy v SR
Naposledy upravil petovsan : 09.01.07 at 17:28
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ok. Tak zatiaľ vieme, že doklady obdržíte neskoro Vy ako účtovník a nie daňový subjekt. Skúste odpovedať na to, ako boli dodacie podmienky (DDU, EXW ...). Skúsim Vám pridať link. Dodacie podmienky sú dôležité aj z toho pohľadu, kedy sa tovar považuje dodávateľom za dodaný. Predmetné je dôležité, aby sme sa vysporiadali s prípadným vznikom daňovej povinnosti, ktorý vo Vašom prípade nie je zatiaľ jednoznačne potvrdený z pohľadu výkladov § 20 ZDPH.

P.S.: zajtra by som sa k problematike vrátila.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Sľúbený link k dodacím podmienkam:
http://www.porada.sk/t30188-incoterm...acie+podmienky
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Jana Acsová
Skúste odpovedať na to, ako boli dodacie podmienky (DDU, EXW ...).
na dodávateľskej fa je uvedená doložka CIP Frachtfrei versichert Trnava, ďalej je tam Versandart/Spedition: LKW/Schenker-BTL Deutschland.
ešte ma napadlo k tomu nadobudnutiu: ... keď sa tovar považuje za nadobudnutý na Slovensku ... prečo by som mala uvažovať nad samozdanením už v III.Q.2006, keď som tovar fyzicky obdržala a tým pádom aj vlastnila až 04.10.2006??? Nemôžem predsa zdaňovať niečo, čo som ešte skutočne neobdržala, či áno?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať