Zavrieť

Porady

Ktoré účtovné obdobie?

Viem, že je tu toho popísaného o nadobudnutí z EÚ veľa, ale čím viac to čítam, tým som z toho zblbnutejšia, prosím Vás o "čerstvý" pohľad na vec:
faktúra z Nemecka: dátum vystavenia 29.09.2006
faktúra doručená spolu s tovarom: 04.10.2006
Je správne, ak:
kurz pre DPH použijem zo dňa 29.09.2006,
dátum zaúčt. dokladu a kurz pre účto bude zo dňa 04.10.2006
a zaradím faktúru do účt. obdobia: 10/2006 a zároveň faktúru samozdaním až v IV.Q.2006 ???
Nemala som toto nadobudnutie náhodou zaradiť už do III.Q.2006 a nárok na odpočet by vznikol až v IV.Q.2006 ???
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Jana Acsová
Nakoľko tento problém nie je jednoznačný, vždy by bolo potrebné uvádzať argumenty, prečo? A nie sa rozdeľovať tvrdeniami bez vysvetlenia.
Mojimi argumentami pre vyslovenie názoru boli informácie zadávateľky. Následne aj citovaný § 20 zákona o DPH. A prikladám:http://www.statistics.sk/webdata/slo...ky/doplnok.doc
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

CIP znamená dodanie tovaru prepravcovi (http://www.cargo.sk/05_8.html). Takže ak faktúra bola vystavená v deň dodania špedičnej spoločnosti, dátum pre samozdanenie vzniká dňom vystavenia faktúruy.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan
na dodávateľskej fa je uvedená doložka CIP Frachtfrei versichert Trnava, ďalej je tam Versandart/Spedition: LKW/Schenker-BTL Deutschland.
Skúsime teda vyjsť aj z dodacej podmienky a ešte potrebujeme údaj z CMR, kedy tovar prevzal prepravca.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Jana Acsová
Skúsime teda vyjsť aj z dodacej podmienky a ešte potrebujeme údaj z CMR, kedy tovar prevzal prepravca.
práve som tlf. so špedič. firmou: takže z Nemecka tovar ide zbernou službou, CMR dodávateľ nevystavuje vraj vôbec, existuje iba jedna zberná CMR od nemeckej zbernej služby, ale to nič neporieši, pretože tam nie je uvedená konkrétne zásielka pre môjho klienta, iba celkový počet colli a váha za všetok tovar, čo vezú do SR; tovar príde do BA špeditérovi, a ten vystaví každému svojmu zákazníkovi dodací list, na ktorom mám uvedený dátum, že tovar prišiel do Bratislavy 03.10.2006 a môj klient si ho prevzal dňa 04.10.2006. Informáciu, že v Nemecku sa nakladal 29.09.2006 nemeckej zbernej službe mám iba telefonickú.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zhrnutie:
Aké máme podmienky?
Faktúra vystavená 29.9.2006, v rovnaký deň tovar odovzdaný dodávateľom prepravcovi s dodacou podmienkou CIP t.j. nebezpečenstvá straty a poškodenia tovaru, ako aj všetky dodatočné náklady vzniknuté po odovzdaní tovaru do starostlivosti dopravcu prechádzajú z predávajúceho na kupujúceho a teda môžeme týmto dňom považovať tovar zo strany dodávateľa za dodaný.

Riešenie:
Vznik daňovej povinnosti 29.9.2006, rovnako aj uplatnenie práva na odpočítanie dane v prípade, že faktúru daňový subjekt obdržal do termínu na podanie daňového priznania za 3. Q 2006.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Jana Acsová
...Riešenie:
Vznik daňovej povinnosti 29.9.2006, rovnako aj uplatnenie práva na odpočítanie dane v prípade, že faktúru daňový subjekt obdržal do termínu na podanie daňového priznania za 3. Q 2006.
Veľmi pekne ďakujem za Vašu nesmiernu pomoc, tak podám za III.Q.2006 dodatočné DP, s nulovým dopadom na daň. povinnosť, nakoľko faktúra bola obdržaná do termínu na podanie DP za III.Q.2006. Takéto dodat. DP k DPH by nemalo byť nijako sankcionované, či áno?

Ešte pre zaujímavosť uvádzam, že túto problematiku som sa snažila doriešiť aj cez "známosti na DÚ" priamo u kontrolórov DPH, kde mi zas jednoznačne bolo povedané, že takéto nadobudnutie má byť predmetom zdanenia až 15.11.2006, nakoľko sa posudzuje podľa §20 ods. 1.
Skutočne k takýmto perličkám neexistuje žiadne "lopatistické" metodické usmernenie?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan
Veľmi pekne ďakujem za Vašu nesmiernu pomoc, tak podám za III.Q.2006 dodatočné DP, s nulovým dopadom na daň. povinnosť, nakoľko faktúra bola obdržaná do termínu na podanie DP za III.Q.2006. Takéto dodat. DP k DPH by nemalo byť nijako sankcionované, či áno?
Podajte a želám Vám, aby to bolo bez sankcií. Jednoznačne si musíte obhájiť, že ste faktúru mali do termínu na podanie DP za 3. Q - inak by Vám posunuli obdobie na uplatnenie práva na odpočítanie dane.

petovsan
Ešte pre zaujímavosť uvádzam, že túto problematiku som sa snažila doriešiť aj cez "známosti na DÚ" priamo u kontrolórov DPH, kde mi zas jednoznačne bolo povedané, že takéto nadobudnutie má byť predmetom zdanenia až 15.11.2006, nakoľko sa posudzuje podľa §20 ods. 1. Skutočne k takýmto perličkám neexistuje žiadne "lopatistické" metodické usmernenie?
Nie, aspoň ja som sa s tým zatiaľ nestretla. Existuje len snaha premietať dodávky tovarov do rovnakého zdaňovacieho odbobia dodávateľov a odberateľov v rámci EÚ, preto sa to snaží čo najviac približovať dátumu vyhotovenia faktúry. V každom prípade ja však zastávam názor, že v mnohých prípadoch sú faktúry vystavené vopred, kým tovar ešte nie je možné považovať za dodaný. Nie je to však Váš prípad vzhľadom k dodacej podmienke CIP.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan
...kde mi zas jednoznačne bolo povedané, že takéto nadobudnutie má byť predmetom zdanenia až 15.11.2006, nakoľko sa posudzuje podľa §20 ods. 1.
Keby sa prípad posúdil tak, že faktúra bola vystavená pred dodaním tovaru, tak by platil pre vznik daňovej povinnosti dátum 15.11.2006.
Z praxe viem, že každú jednú faktúru, či prípad je potrebné posudzovať individuálne.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Metodický pokyn, hoci ako písala Jana Acsová, všetko treba posudzovať individuálne.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ten pokyn je staršieho dáta ... už bol pripínaný na Porade v čase, keď ešte prebiehala veľká diskusia pri vzniku dańovej povinnosti ak bola faktúra vystavená vopred.

A že diskusie pokračujú, svedčí aj:
http://www.porada.sk/t29505-nadobudn...ovisko-dr.html
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Jana Acsová
Ten pokyn je staršieho dáta ... už bol pripínaný na Porade v čase, keď ešte prebiehala veľká diskusia pri vzniku dańovej povinnosti ak bola faktúra vystavená vopred.

A že diskusie pokračujú, svedčí aj:
http://www.porada.sk/t29505-nadobudn...ovisko-dr.html
Zdá sa, že vyjadrenie DR z prvého príspevku prilepeného linku potvrdzuje metodický pokyn, ktorý som ja prilepila.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

petovsan
práve som tlf. so špedič. firmou: takže z Nemecka tovar ide zbernou službou, CMR dodávateľ nevystavuje vraj vôbec, existuje iba jedna zberná CMR od nemeckej zbernej služby, ale to nič neporieši, pretože tam nie je uvedená konkrétne zásielka pre môjho klienta, iba celkový počet colli a váha za všetok tovar, čo vezú do SR; tovar príde do BA špeditérovi, a ten vystaví každému svojmu zákazníkovi dodací list, na ktorom mám uvedený dátum, že tovar prišiel do Bratislavy 03.10.2006 a môj klient si ho prevzal dňa 04.10.2006. Informáciu, že v Nemecku sa nakladal 29.09.2006 nemeckej zbernej službe mám iba telefonickú.
V tomto prípade jednoznačne súhlasím s Jankou Acsovou. A daňový úrad má v tom chaos, pretože jeho ľudia nemajú prehľad v dodacích podmienkach. Na tvojom mieste by som poprosila špedičnú firmu o zaslanie potvrdenia (aj mailom), že tvojej firme (tvojmu zákaznikovi) potvrdzujú že predmetný tovar bol odovzdaný prepravcovi 29.9. Niekto musel ten tovar aj nakladať. Ak to robil dodávateľ sám, tiež by ti niečo také mohli poslať. Za pokus nič nedáš a budeš krytá - urobila si maximum pre zistenie správneho dňa vzniku daňovej povinnosti. Nech ti potom DU dokazuje, že ten dátum je zlý. Oni totiž ignorujú to, že v zákone je napísané - práva ako vlastník, nie že musí prejsť vlastníctvo. A práve dodacie podmienky určujú kedy prechádza vlastnícke právo.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Ďakujem všetkým za Vaše neoceniteľné rady, skúsim teda vyžiadať zo špedičky nejaké to potvrdenie o odovzdaní tovaru prepravcovi, snáď nebude problém. Pre zaujímavosť som ešte napísala dotaz aj na DR SR, som veľmi zvedavá na ich názor, dám vedieť, ako to posúdili.

No a ešte tretia alternatíva: odborný názor ďalšieho pracovníka nemenovaného DÚ, povereného pre styk s verejnosťou je, že toto konkrétne nadobudnutie treba jednoznačne zdaniť v 10/2006, pretože vlastnícke právo k tovaru nastáva podľa neho až 04.10.2006, kedy firma mohla s tovarom už aj manipulovať, nakoľko ho fyzicky obdržala.
No ako sa má chudák daňovník vedieť orientovať v našich zákonoch, keď aj pracovníci DÚ si ich vysvetľujú a aplikujú každý po svojom, a to i napriek množstvu kadejakých školení, ktoré absolvujú za nemalé peniaze nás, daňových poplatníkov ... tak k čomu je to všetko dobré ???
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

petovsan
... ešte som napísala dotaz aj na DR SR, som veľmi zvedavá na ich názor, dám vedieť, ako to posúdili...
tak odpoveď z DR SR BB mi prišla takmer obratom a vyjadrenie je nasledovné: "... z uvedeného vyplýva, že ak sa s vystavením faktúry realizuje dodávka tovaru, daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru vzniká dňom vyhotovenia faktúry."
Takže konečne koniec mojim nekonečným úvahám, mám to na papieri - stručne, jasne a výstižne. Keby to tak napísali aj do zákona, ušetrili by nám veľa drahocenného času a nervov na tému "čo tým chcel básnik povedať".
Ešte raz všetkým ďakujem.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás ak sa tovar vyskladní t.j. urobí sa dodací list, pripraví sa zásielka, balík sa zabalí 30.04.2007, ale odovzdaný prepravcovi, čiže aj prepravný lístok je z 01.05.2007 s akým zdaniteľním plnením vystaviť faktúru s 30.04. alebo 01.05.?
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Ja si myslím,že zdanit.plnenie je 1.5.07
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Tiež by som sa skôr priklonila k názoru, že DP je 1.5., dátum kedy nastala dodávka tovaru.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Mikolajova Pozri príspevok
Prosím Vás ak sa tovar vyskladní t.j. urobí sa dodací list, pripraví sa zásielka, balík sa zabalí 30.04.2007, ale odovzdaný prepravcovi, čiže aj prepravný lístok je z 01.05.2007 s akým zdaniteľním plnením vystaviť faktúru s 30.04. alebo 01.05.?
Podľa paragrafu 19 zákona o DPH :

1/ Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby.


Vy musíte vedieť podľa Zmluvy.... a dohodnutých dodacích podmienok v nej, kedy sa kupujúci stáva vlastníkom tovaru, a ten deň bude dňom daňovej povinnosti...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Len pre istotu...

nadobudnutie tovaru (z EÚ)
odoslanie zo skladu 3.5.07,
dodacia podmienka EXW - zo závodu
naskladnenie na náš sklad 7.5.07
vyhotovenie faktúry 3.5.07
zaslaná e-mailom, takže aj došlo 3.5.07

faktúra účto aj DPH je 3.5.07
a príjemka 7.5.07?
Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ahojte, viem, že táto otázka tu už bola viackrát prebratá, ale chcela by som, aby ste mi to pre istotu odsúhlasili,ak sa nemýlim. Jedná sa mi to, že až teraz som si všimla, že som jednu faktúru nedala do DPH 1Q. Dátum dodania je 28.3. jedná sa o dodávku materialu, ktorá nám prišla spolu s faktúrou dňa 3.4., čiže to malo ísť do 1Q, kedže mi to prišlo ešte do 25.4., ale nejak som si to vôbec nevšimla, že tam je 3mesiac DPH. Môžem tú faktúru s kludním svedomím zaevidovať do 2Q? alebo musím robiť dodatočné DPH?? dúfam, že nebudem musieť nič opravovať, prosím, môže mi na to niekto odpovedať??Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať