Zavrieť

Porady

Kataster nehnutelnosti - kvitancia + sucasny prevod vlastnictva bytu

Dobrý deň,

Poprosil by som Vás o nasledovné informácie:

1) či spätný prevod vlastníckeho práva na základe potvrdenia veriteľa o splnení záväzku - kvitancie ( zo zmluvy o zabezpečovacom prevode práva ) sa vykoná záznamu podľa § 34 a nasl. Katastrálneho zákona? (teda nie v konaní o povolení vkladu vlastníckeho práva.)

2) či jedným podaním súčasne možno podať návrh na spätný prevod vlastníckeho práva na pôvodného vlastníka na základe kvitancie a súčasne s ním aj návrh na prevod jeho vlastníckeho práva k tej istej nehnuteľnosti (bytu) na tretiu osobu na základe kúpnej zmluvy?

Záväzok splním a hneď aj chcem predať byt. Kupca už mám a nechceme aby bola medzera medzi spätným prevodom práva na mňa a podaním návrhu na prevod bytu na neho. Či teda môžem podpísať kúpnopredajnú zmluvu ako predávajúci ešte pred spätným prevedením bytu na mňa v katastri na LV, teda iba na základe kvitancie, ktorá by podľa mňa mala automaticky spôsobiť účinky prevodu a záznam katastra by mal byť iba deklaratórny. Nejaké praktické skúsenosti v tomto ohľade? Občiansky zákonník upravuje veľmi stručne zabezpečovací prevod práva a vôbec už nehovorí nič o spôsobe jeho zániku. Vychádzam analogicky zo záložného práva.

Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu ochotu a čas!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Je to tak ako vravis, kvitancia je zaznamova listina, tzn. byt ziskas spat zaplatenim dlhu, kvitancia je iba potvrdenie tejto skutocnosti a kataster zapise spat vlastnicke pravo iba deklaratorne (tzn. vlastnikom bytu sa stavas v okamihu splatenia dlhu a vydania kvitancie, nie zapisom na LV).
    Z tohto vyplyva, ze je mozne podat na kataster kvitanciu a o sekundu po nej zmluvy. Neviem ako to funguje inde, ale napriklad v Novych Zamkoch to zapisuju naraz (pri zaznamovej listine je 60 dnova lehota, pri vklade 30 dnova, u nas to za 30 dni zapisu).
    Odporucam podat zvlast kvitanciu a k navrhu na vklad vlastnickeho prava z kupnej zmluvy prilozit taktiez este jednu kvitanciu.

    Zach je offline (nepripojený) Zach

    Zach
    Dakujem za reakciu! potreboval som vediet ako je to v praxi..

    Kludne privitam aj dalsie prakticke skusenosti..

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Zvyknem to robit tak, ze do kupnej zmluvy uvediem, ze "v C-LV je zapisana tarcha, ktorej zanik preukazuje predavajuci kvitanciou, originál kvitancie je prílohou návrhu na vklad" - samozrejme, je potom aj uvedena v prilohach navrhu na vklad.
    Takto mam zabezpecene, ze sa nebude viest jedno vkladove a jedno zaznamove konanie.
    Stalo sa mi, ze ak boli podavane do dvoch samostatnych podaniach, kvitancia sa nepochopitelne na katastri stratila a bolo treba vybavovat novu.

    Voglein je offline (nepripojený) Voglein

    Voglein
    Kvitancia a kúpna zmluva sú 2 rozne konania preto by mali byt aj podane samostatne. Najlepsie by bolo podat najprv kvitanciu a nato podat návrh na vklad kúpnej zmluvy pricom k návrhu na vklad dolozime koopiu potvrdenej prijatej kvitancie. Takto sa nemoze stat aby sa kvitancia stratila. A kedze k povoleniu vkladu je potrebne najprv zapisat kvitanciu obe konania sa zapisu naraz len v tom slede ako boli podane: najprv kvitancia a vzapäti na to prevod na nového vlastníka.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Voglein
    Kvitancia a kúpna zmluva sú 2 rozne konania preto by mali byt aj podane samostatne. Najlepsie by bolo podat najprv kvitanciu a nato podat návrh na vklad kúpnej zmluvy pricom k návrhu na vklad dolozime koopiu potvrdenej prijatej kvitancie. Takto sa nemoze stat aby sa kvitancia stratila. A kedze k povoleniu vkladu je potrebne najprv zapisat kvitanciu obe konania sa zapisu naraz len v tom slede ako boli podane: najprv kvitancia a vzapäti na to prevod na nového vlastníka.
    Ak by si mal mat uplnu pravdu, tak rozhodovanie o vklade by malo lege artis trvat 60+1 den, pretoze lehota na zapis v zaznamovom konani je 60 dni, a pred zapisanim Zka by nebolo mozne vkladovat.

    Kopia potvrdenej kvitancie ti nepomoze, ak sa original strati. Na zaklade kopie ti predsa nikto tarchu nevymaze.

    Opisany postup je moja opakovana skusenost, a je mi uuplne jedno, ci "vkladarka" kvitancii prideli osobitny Zkovy obal (aby si zvysovali pocet vykonov) alebo to urobi vsetko pod V-ckom.

    Voglein je offline (nepripojený) Voglein

    Voglein
    Kvitancia sa predsa zapise skor pretoze jej podlieha vklad. A ak podame kvitanciu spolu z navrhom na vklad aj tak ked dostane spis vkladar do ruky da ho zapisat ako zaznamovu listinku a zbytocne sa to pretiahne pretoze kvitancia nieje vklad a nie je ani sucastou vkladu. Takze tak ci tak aj tak bude podana samostatne.

    amilo1.3 je offline (nepripojený) amilo1.3

    amilo1.3
    ahojte...nemá niekto z vás vzor, ako má vyzerať kvitancia - potvrdenie veriteľao splatení dlhu???dik

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Mame, ma vyzerat nejako takto, alebo podobne: Veritel s.r.o. tymto potvrdzujem, ze Dlznik sro mi splatil cely dlh zo zmluvy o pozicke zo dna XXX riadne a vcas.
    A este tam mozes dat, ze nema dalsie pohladavky veritel voci dlznikovi.
    Datum podpis dovidenia.

    Kataster nehnutelnosti - kvitancia + sucasny prevod vlastnictva bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.