Zavrieť

Porady

ZŤP a parkovanie na súkromnom stráženom parkovisku

Ahojte.

Zaujímalo by ma, či majú nárok zo zákona občania ZŤP na zľavu alebo úplné odpustenie parkovného na súkromných strážených parkoviskách? Poprosila by som odkaz na konkrétny paragraf, ktorý o tom pojednáva.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    arnaeth Pozri príspevok
    Dobry den,

    vzhladom na hore preberanu otazku by som sa rad opytal kde a ako si mozem takuto "nalepku" vybavit pokial som drzitelom preukazu TZP, ci sa za to nieco plati alebo mam na taketo zvyhodnenie bezplatny narok?

    Na stranke mesta Kosice som nasiel iba formular tykajuci sa ziadosti o pridelenie parkovacieho miesta. Ak o tom vie niekto viac prosim o radu.
    Dakujem.
    Podľa z. 315/1996 o premávke na poz. komunikáciách § 41 ods. 4, takéto potvrdenie vydáva obvodný úrad:

    "(4) Osobitné označenie na vozidle uvedenom v odseku 1 písm. a) až c) môže používať iba osoba, ktorá ho na základe písomnej žiadosti obdržala od obvodného úradu v sídle kraja príslušného podľa miesta jej trvalého pobytu alebo od iného oprávneného orgánu v zahraničí. Príslušný obvodný úrad v sídle kraja je povinný poskytnúť okresnému dopravnému inšpektorátu alebo krajskému dopravnému inšpektorátu na jeho žiadosť informácie o vydaných osobitných označeniach."


    Stránka košického obvodného úradu síce nefunguje, ale na stránke BA úradu som našiel formulár - žiadosť (v prílohe).

    K vydaniu toho označenia potrebuješ nasledovné veci:

      • žiadosť,
      • doklad totožnosti,
      • preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím,
      • posudok z okresného alebo krajského úradu, odbor sociálnych vecí a rodiny s uvedením, že že v oblasti mobility je občan odkázaný na individuálnu prepravu podľa § 17 zákona č. 195/1998 Z.z.o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov,
      • staré označenie spolu s preukazom (ak bolo občanovi vydané),
      • 50,-Sk v kolkových známkach

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Chobot Pozri príspevok
    ...Ani ty nemôžeš vôjsť do zákazu vjazdu alebo pešej zóny bez povolenia.
    "Podľa zákona môže vojsť do priestoru za značkou Zákaz vjazdu doplnenou tabuľkou Okrem dopravnej obsluhy aj vozidlo s parkovacím preukazom pre osoby so zdravotným postihnutím. To znamená, že pre autá, v ktorých sa nachádza zdravotne postihnutý, ktorému bol pridelený parkovací preukaz a má ho pri sebe, platí výnimka. Tá platí aj vtedy, ak sa pod značkou Zákaz vjazdu vyskytuje akákoľvek dodatková tabuľka umožňujúca vjazd obmedzenej skupine vozidiel. Jednoducho, podľa zákona nemusí auto s parkovacím preukazom "po nevyhnutne potrebný" čas dodržiavať zákaz státia. Ak je to nevyhnutné, môže vodič takéhoto vozidla vojsť aj do pešej zóny.
    Táto výnimka však platí len vtedy, keď sa v aute nachádza osoba, ktorá parkovací preukaz vlastní. Ak v aute nie je, neplatí."


    http://natankuj.sme.sk/c/5461076/voz...-obsluhou.html

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Janka6685
    Ahojte.

    Zaujímalo by ma, či majú nárok zo zákona občania ZŤP na zľavu alebo úplné odpustenie parkovného na súkromných strážených parkoviskách? Poprosila by som odkaz na konkrétny paragraf, ktorý o tom pojednáva.

    Ďakujem
    V tomto prípade je odpoveď veľmi jednoduchá - nepojednáva o tom žiadny paragraf. Problematiku občanov s ťažkým zdravotným postihnutím upravuje zákon 195/1998 o sociálnej pomoci, ale venuje sa pomoci, ktorú poskytuje štát. Teda rôzne kompenzácie a dávky, poskytované štátom. Súkromne strážené parkoviská nespadajú do kompetencie štátu. Záleží len na majiteľovi parkoviska, či sa rozhodne dať občanom s ŤZP nejakú zľavu. Parkoviská, ktoré prevádzkujú mestá, sú jednak lacnejšie, jednak mestá túto zľavu postihnutým často poskytujú - napr. Trnava, Piešťany - na mestských parkoviskách parkujú ŤZP zadarmo.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Eulalia
    V tomto prípade je odpoveď veľmi jednoduchá - nepojednáva o tom žiadny paragraf. Problematiku občanov s ťažkým zdravotným postihnutím upravuje zákon 195/1998 o sociálnej pomoci, ale venuje sa pomoci, ktorú poskytuje štát. Teda rôzne kompenzácie a dávky, poskytované štátom. Súkromne strážené parkoviská nespadajú do kompetencie štátu. Záleží len na majiteľovi parkoviska, či sa rozhodne dať občanom s ŤZP nejakú zľavu. Parkoviská, ktoré prevádzkujú mestá, sú jednak lacnejšie, jednak mestá túto zľavu postihnutým často poskytujú - napr. Trnava, Piešťany - na mestských parkoviskách parkujú ŤZP zadarmo.
    Ďakujem veľmi pekne. Stalo sa totiž, že prišiel takýto občan na parkovisko a začal sa vyhrážať, že pošle kontrolu, lebo zo zákona má právo parkovať zadarmo (hlavne bohaté paničky, ktoré neviem prečo majú nálepku v aute, lebo sú niekedy až priveľmi "zdravé"). Asi len chceli strašiť.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Janka6685
    Ďakujem veľmi pekne. Stalo sa totiž, že prišiel takýto občan na parkovisko a začal sa vyhrážať, že pošle kontrolu, lebo zo zákona má právo parkovať zadarmo (hlavne bohaté paničky, ktoré neviem prečo majú nálepku v aute, lebo sú niekedy až priveľmi "zdravé"). Asi len chceli strašiť.
    No čo, zdravých nemocných bolo, je a bude vždy dosť. Inak tú nálepku v aute, resp. jej vydávanie, upravuje zase zákon o prevádzke na pozemných komunikáciách. K nálepke sa vydáva preukaz na meno postihnutého a je tam uvedených zopár vecí, v ktorých má postihnutý výhody. Týka sa to napr. státia na chodníku, v zákaze státia a pod., vždy je podmienkou, aby neprekážal ostatnej doprave. V Bratislave v Starom meste tolerujú mestskí policajti, ak postihnutý stojí s autom na parkovacom mieste, kde sú povinné parkovacie karty - zase to mestské parkovisko - alebo na bielych vyšráfovaných miestach a pod. bez karty, čiže tiež zadarmo, aj keď som to nikde v týchto uliciach vyznačené nevidela.

    arnaeth je offline (nepripojený) arnaeth

    arnaeth
    Dobry den,

    vzhladom na hore preberanu otazku by som sa rad opytal kde a ako si mozem takuto "nalepku" vybavit pokial som drzitelom preukazu TZP, ci sa za to nieco plati alebo mam na taketo zvyhodnenie bezplatny narok?

    Na stranke mesta Kosice som nasiel iba formular tykajuci sa ziadosti o pridelenie parkovacieho miesta. Ak o tom vie niekto viac prosim o radu.
    Dakujem.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Chobot, mám pocit, že ten poplatok sa už zvýšil na kolok v hodnote 100,- Sk, ale to sa dá bez problému telefonicky overiť.
    AnitaMartinska
    Dobry den,mam hned niekolko otazok a som povdacna za kazdy prispevok-radu.

    1.Ak ma majitel auta na parkovisku znacku P rezervovane a k tomu svoje cislo auta a nakreslenu znacku invalida, je povinny mat aj pocas parkovania na takto oznacenom parkovacom mieste na vditelnom mieste v aute nalepku invalida?
    2. Existuje predpis, ktory urcuje, ako ma byt takato osobitna dopravna znacka osadena? Ma byt v strede tohoto parkovacieho mesta, alebo hned pri ciare, ktora ohranicuje toto parkovacie miesto.
    3. Ako sa da vyriesit obdobie, pocas ktoreho je " majitel " takehoto parkocacieho miesta dlhodobejsie odcestovany / dovolenka, kupele..../ a aby
    neostalo nevyuzite, povie susedom, ze tam mozu parkovat pocas jeho nepritomnosti.Viem pripad, ze sa nasla "dobra dusa ", ktora zavolala na odtahovku, alebo na policiu, to neviem, ale auto bolo odtiahnute, alebo dostalo "papucu".
    Dakujem,pekny zvysok nedele.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Od 1.1.2009 platí Zákon 447/2008 o kompenzáciách ZŤP, pozri si najmä § 15 a ďalšie.
    Zároveň od 1.2.2009 platí Zákon 8/2009 o cestnej premávke, k parkovaniu vozidiel pozri § 44.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Rozalka Pozri príspevok
    Od 1.1.2009 platí Zákon 447/2008 o kompenzáciách ZŤP, pozri si najmä § 15 a ďalšie.
    Zároveň od 1.2.2009 platí Zákon 8/2009 o cestnej premávke, k parkovaniu vozidiel pozri § 44.
    Práve som potreboval. Ďakujem za odkazy. Ako sa má chápať § 44 v novom zákone a § 41 v starom zákone. Vypadla veta : osobitné označenie sa môže používať na vozidle prepravujúcom tažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnutú osobu odkázanú na individuálnu prepravu.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    v § 44 nájdeš aj toto:
    (2) Parkovací preukaz sa môže používať na vozidle
    prepravujúcom fyzickú osobu s ťažkým zdravotným
    postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu pre-
    pravu alebo má praktickú alebo úplnú slepotu oboch
    očí.

    Takýmto osobám sa budú vydávať nové Parkovacie preukazy (a s foto, doterajšie s označením inv. vozíka zostávajú platné do konca r. 2013), osobitné označenie je dačo iné (usudzujem z kontextu).

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    osobitné označenie je inv. vozík, nie?
    a § 44 je platný od 1.2.2009. Je niekde uvedené, že ozn. inv. vozík je platné do konca r 2013

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    v § 65 Zákona 447/08
    Dobrý večer,vie mi niekto prosím poradiť kde všade môže parkovať ZŤP občan?Ďakujem.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Martina Riecka Pozri príspevok
    Dobrý večer,vie mi niekto prosím poradiť kde všade môže parkovať ZŤP občan?Ďakujem.
    No predsa všade tam, kde je povolené parkovať plus na vyhradených parkovacích miestach pre invalidov...

    Alebo na čo sa vlastne pýtaš? Očakávaš, že občan ZŤP môže parkovať na trávniku či na prechode pre chodcov? Pre ZŤP platia rovnaké pravidlá, len sú pre nich vyhradené niektoré miesta a na niektorých parkoviskách majú zľavu na parkovnom alebo bezplatné parkovanie. Ani ty nemôžeš vôjsť do zákazu vjazdu bez povolenia.
    Naposledy upravil Chobot : 13.01.11 at 09:09

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.