Zavrieť

Porady

DPH pri obstaraní HM formou fin.prenájmu

V novele zákona o daniach z príjmov č. 659/04 Z.z. je doplnený §25 odst.6)
ktorý znie: "Pri obstaraní hmot.majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty".
Ako mám tomu rozumieť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Tak ako je napísané, t.j. prenajímateľ odvedie DPH, nájomca si ju uplatní.
    /ak je platititeľ aje nárok na odpočítanie/. Ak nie je nárok na odpočítanie, tak je to náklad = 548
    Obstarávacia cena u nájomcu =istina u prenajímateľa bez dph plus súvisiace náklady.
    moja doplnujúca OTáZKA - AKO JE TO, AK JE NáJOMCA NEPLATITEľ A OBSTARá OSOBNé AUTO?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    koalko
    V novele zákona o daniach z príjmov č. 659/04 Z.z. je doplnený §25 odst.6)
    ktorý znie: "Pri obstaraní hmot.majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty".
    Ako mám tomu rozumieť?
    Bola som na školení Minárskeho a on tento doplnok vysvetlil takto:
    z uvedeného znenia zákona vyplýva, že v prípade obstarania hmotného majetku formou finančného prenájmu, pri ktorom zákon o DPH neumožňuje odpočítanie dane z pridanej hodnoty (osobný automobil) nie je táto neodpočítateľná daň súčasťou obstarávacej ceny (z ktorej nájomca uplatňuje daňové odpisy) a preto je táto daň daňovo uznaným výdavkom.
    Ešte upozornenie: uvedená zmena v zákone sa bude uplatňovať už za zdaňovacie obdobie roku 2004

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Ako budete teraz opravovať DPH za rok 2004 ? DPH bolo súčasťou vstupnej ceny automobilu a vypočítavala som zo vstup. ceny odpisy.
    Ako to všetko budete opravovať ?

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Ja tak, že opravím interný doklad, ktorým som to zaúčtovala a odpis účtujem raz za rok na konci roka, takže no problem. Ja sa chcem opýtať na účtovanie leasingového úroku. Ja mám vlastne zaúčtované všetky aj budúce úroky spôsobom 381/474 a rozpúšťam to podľa skutočných platieb. Myslíte, že to tak môže byť? Ide mi o to, aby som mala celý záväzok zaúčtovaný a nie ho účtovala postupne až keď mi vzniká.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    skús pozrieť prechodné ustanovenia, tie sú v novelách veľmi dôležité. Ale môžem ti potvrdiť, že to určite platí už za rok 2004.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Ja som bola tiež na školení Ing. Minárskeho a on to presne tak povedal, ako tvrdí vladan.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Sany
    Ja tak, že opravím interný doklad, ktorým som to zaúčtovala a odpis účtujem raz za rok na konci roka, takže no problem. Ja sa chcem opýtať na účtovanie leasingového úroku. Ja mám vlastne zaúčtované všetky aj budúce úroky spôsobom 381/474 a rozpúšťam to podľa skutočných platieb. Myslíte, že to tak môže byť? Ide mi o to, aby som mala celý záväzok zaúčtovaný a nie ho účtovala postupne až keď mi vzniká.
    Nie je to správne. Podľa postupov účtovania pre podnikateľov a úrok účtuje v deň splatnosti splátky. Ak sa splátky nekryjú s účtovným obdobím, tak je treba časovo rozlišovať alikvotnu časť úroku. Keď sa splátky platia pozadu, ta sa časť úroku, ktorá sa týka roku 2004, zaúčtuje 562/474 (tak je to v postupoch účtovania).
    Ak sa splátky platia dopredu, ta tú časť úroku, ktorá sa týka roku 2005, treba časovo rozlíšiť a zaúčtovať 381/474.

    Podľa novely zákona o dani z príjmov, aj do základu dane to pôjde v súlade s účtovníctvom. Boli novelizované aj postupy pre JÚ, aby sa dalo do základu dane uplatniť "nájomné" podľa účtovných predpisov. preto bolo do postupov účtovania v JÚ doplnené účtovanie lízingov.

    DPH pri obstaraní HM formou fin.prenájmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.