Zavrieť

Porady

REZERVA NA DOVOLENKY A MATERSKA

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať jednu vec.Zamestnankyňa v auguste 2006 nastúpila na materskú. V r. 2006 si z novej dovolenky vôbec nečerpala. Počítam rezervu na dovolenky aj s touto nevyčerpanou dovolenkou? ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenka.ba
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať jednu vec.Zamestnankyňa v auguste 2006 nastúpila na materskú. V r. 2006 si z novej dovolenky vôbec nečerpala. Počítam rezervu na dovolenky aj s touto nevyčerpanou dovolenkou? ďakujem
Počítaš, pretože na ňu má stále nárok.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo sa stane s nevyčerpanou dovolenkou z roku 2005, ak si ju zamestnankyňa nevyčerpala, a v roku 2006 nastúpila na materskú dovolenku??? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenka.ba
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo sa stane s nevyčerpanou dovolenkou z roku 2005, ak si ju zamestnankyňa nevyčerpala, a v roku 2006 nastúpila na materskú dovolenku??? Ďakujem
Túto dovolenku mala možnosť čerpať pred nástupom na MD, ak tam neurobila, nárok na ňu stráca.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Nemyslím si, že by mala stratiť nárok na nevyčerpanú dovolenku za rok 2005. Veď dovolenku za rok 2005 mala vyčerpať max. do konca roka 2006. Pri čerpaní MD a RD sa tento nárok prenáša až do skončenia RD.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Tweety, môžem ťa poprosiť o nejaký paragraf, o ktorý sa môžem oprieť?
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Ešte ma napadlo... rátam aj s nevyčerpanou dovolenkou z roku 2005? Sú to dva dni...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenka.ba
Ešte ma napadlo... rátam aj s nevyčerpanou dovolenkou z roku 2005? Sú to dva dni...
§ 113 ZP
(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenka.ba
Ešte ma napadlo... rátam aj s nevyčerpanou dovolenkou z roku 2005? Sú to dva dni...
Kedy nastúpila na MD v roku 2006?
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

lenka.ba
Tweety, môžem ťa poprosiť o nejaký paragraf, o ktorý sa môžem oprieť?
Hovorí o tom:
ZP_§113
a tiež si myslím, že sa to vzťahuje aj na nevyčerpanú dovolenku z roku 2005.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

v auguste 2006
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenka.ba
v auguste 2006
A nemohla si ju vyčerpať pred nástupom na MD?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenka.ba
Tweety, môžem ťa poprosiť o nejaký paragraf, o ktorý sa môžem oprieť?
Kedže si zadala otázky na dvoch frontoch, tak tu som pridala citáciu §:
http://www.porada.sk/t39882-rezerva-...d=1#post360413
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

V časopise Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále je to v čísle 1/2007 pekne rozpísané v časti Praktické riešenia (od str.42, druhý prípad). Práve dnes som to čítala. Citujem to celé.

Otázka: Zamestnankyňa mala k 1.1.2001 nevyčerpanú dovolenku 6,5 dňa, v 1/01 pracovala, v 2/01 bola 7 dní PN, dňa 1.3.01 nastúpila na MD, po ktorej prešla do RD. Túto však 30.9.03 prerušila, lebo sa jej narodilo druhé dieťa a opäť nastúpila na MD a potom aj na RD, ktorá jej skončila 30.9.2006. Po nástupe do práce 1.10.2006 chcela čerpať nevyčerpanú dovolenku. Má vplyv narodenia druhého dieťaťa v roku 2003 na nárok dovolenku? Použije sa v jej prípade nejaké krátenie dovolenky? Po vyčerpaní dovolenky by si chcela vziať neplatené voľno.

A tu je odpoveď: Citujem " Ak neexistovali prekážky v práci na strane zamestnanca alebo naliehavé prevádzkové dôvody zamestnávateľa dovolenka z rku 2000 mala byť čerpaná podľa plánu dovoleniek ešte v roku 2000. Na jej prenos resp. na prenos jej zostatku dáva zamestnávateľ súhlas. Nevyčerpanú dovolenku k 1.1.2001 za rok 2000 si mohla zamestnankyňa vyčerpať ešte aj v roku 2001 do nástupu na MD alebo po MD, prípadne požiadať o jej preplatenie do konca roka 2001. V roku 2006 by ju už nemala čerpať.
V roku 2001 dochádza ku kráteniu dovolenky za 103 dní a to od nástupu na RD do konca roku vo výške jednej dvanástiny z nároku.
V roku 2003 dochádza ku kráteniu dovolenky za 185 dní od začiatku roka do nástupu na MD vo výške štyroch dvanástin z nároku.
Rok 2004 dochádza ku kráteniu dovolenky za 184 dní od skončenia MD do konca roka vo výške štyroch dvanástin z nároku.
Rok 2006 dochádza ku kráteniu dovolenky minimálne za 186 dní od začiatku roka do nástupu do zamestnania ku ktorému sa pripočíta prípadné čerpanie neplateného voľna na žiadosť zamestnanca a po udelení súhlasu, ktorý teraz nepoznáme."
Atď.
Obsiahle.
No super, práve som zistila, že zamestnanec vyčerpal celé 4 týždňe dov (20 dní) ešte do 30.9.. Potom na celý 10/06 šiel na neplatené voľno. Za mesiac 12/06 už sú urobené a vyplatené mzdy a nekrátili sme mu celoročný nárok na dovolenku o 1/12 (za to neplatené voľno) Ako to mám vyriešiť, môžem mu neoprávnený nárok 1/12 (za 10/06) vyčerpaný pred 1.10.06 - zamestnávateľ mu to povolil vyčerpať pred 1.10.06, môžem mu to strhnúť trebárs vo výplate za 1/07 ??? A ako s nákladmi zamestnávateľa??? Nemal by to mať z nákladov vyhodené (tú 1/12 neoprávnene vyčerpanú - vrátane poistenia ??? Som zúfalá.
Atď.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

No ten zamestnanec nemal absenciu viac ako 100 dní v roku (§ 109 ZP) Mal len tú dovolenku 4 týždne a potom ten 1 mesiac neplatené voľno. Žiadna PN ani nič podobné. Takže asi mu nebudem krátiť dovolenku. Podľa info, čo tu píšete na Porade, mu teda nemusím nič krátiť, ak som to správne pochopila.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Ahojte poraďáci, môžte mi prosím poradiť?
Máme zamestnankyňu, ktorá išla na MD 04-09-2005 mala zostatok dovolenky 19 dní za rok 2005, na RD nastúpila 19-03-2006 od tej doby som jej krátila nárok dovolenky za rok 2006, t.j. 20 dní mínus sto dní (pracovných) to je do 04-08-2006, ďalších 22 prac. dní je do konca roka je 5.
Takže dovolenku jej skrátim nasledovne
19 dní z roku 2005 jej zostáva
nárok za rok 2006 je 20 dní
-6*1,6 = 9,5 dňa
zostatok dovolenky je teda 19+20-9,5 =29,5 dňa
do rezervy na dovolenku jej ale beriem len nárok za rok 2006? Teda 10,5 dňa?

Ešte pár otázok:
Rezervu na dovolenku počítam z premeru za 4Q/2006 alebo z preimeru za 1Q/2007?
A ak je zamestnakyňa na RD a krátila som jej nárok na dovolenku tak do prac. dní som zarátavala aj sviatky z dôvodu, že zamestnankyňa má uzavretú mesačnú mzdu (teda sviatok sa jej berie ako odpracovaný deň). Je to správne?

Prosím opravte ma ak som to domotala, ešte som rezervu na dovolenku nepočítala.
Všetkým veľmi pekne ďakujem za pomoc.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Netka Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, môžte mi prosím poradiť?
Máme zamestnankyňu, ktorá išla na MD 04-09-2005 mala zostatok dovolenky 19 dní za rok 2005, na RD nastúpila 19-03-2006
Zostatok z roku 2005 je správne, ten si môže vyčerpať po návrate z RD.
Dovolenka za rok 2006 - vznikol nárok len na dovolenku za odpracované dni, petože neodpracovala (MD trvala kratšie) 60 dní. Vychádza mi to do 18.03.2006 len 55 dní, preto má nárok na 2/12 z ročného nároku (20/12*2 = 3,5 dňa).
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

jankasm Pozri príspevok
Zostatok z roku 2005 je správne, ten si môže vyčerpať po návrate z RD.
Dovolenka za rok 2006 - vznikol nárok len na dovolenku za odpracované dni, petože neodpracovala (MD trvala kratšie) 60 dní. Vychádza mi to do 18.03.2006 len 55 dní, preto má nárok na 2/12 z ročného nároku (20/12*2 = 3,5 dňa).
takže nárok je 3,5 dňa a tento nárok jej mám skrátiť? teda v roku 2006 nebude mať žiadny nárok a do rezervy dám 0 a tých 19 dní z roku 2005 si nevšímam. TAK?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Netka Pozri príspevok
takže nárok je 3,5 dňa a tento nárok jej mám skrátiť? teda v roku 2006 nebude mať žiadny nárok a do rezervy dám 0 a tých 19 dní z roku 2005 si nevšímam. TAK?

Nie, už žiadne krátenie. Za rok 2006 má proste nárok na 3,5 dňa dovolenky. Takže ten prirátaš k nároku z roku 2005 a všetku dovolenku si môže vyčerpať keď sa vráti z RD.
Čo sa týka tvorenia rezervy, ohľadom toho bohužiaľ neviem poradiť.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

jankasm Pozri príspevok
Nie, už žiadne krátenie. Za rok 2006 má proste nárok na 3,5 dňa dovolenky. Takže ten prirátaš k nároku z roku 2005 a všetku dovolenku si môže vyčerpať keď sa vráti z RD.
Čo sa týka tvorenia rezervy, ohľadom toho bohužiaľ neviem poradiť.
Doplním teda tvorbu rezervy :
Na 19 dní dovolenky z roku 2005 mala byť podľa mňa vytvorená rezerva k 31.12.2005.
K 31.12.2006 by sa mala vytvoriť rezerva na 3,5 dňa nevyčerpanej dovolenky z r.2006 .
Čo sa týka priemeru, vhodné je si zakotviť v internej smernici, ktorý budeš na tieto účely používať, najčastejšie sa používa priemer za 4.Q. roka, za ktorý tvoríš rezervu (ktorý používaš v 1.Q nasledujúceho roka).
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Takže ešte pre upresnenie.
Použijem priemer platný pre 1.Q/2007 teda vypočítaný za 4.Q/2006?
Ja som rezervu pochopila tak, že koľko by to stálo zamestnávateľa keby si zamestnanci vyčerpali dovolenku na ktorú majú nárok v roku 2006 a vyčerpali by si ju tiež v roku 2006 a to by malo byť ohodnotené priemerom za 3.Q/2006 používaným v 4.Q/2006 nie?
0 0
Načítať ďalšie