Zavrieť

Porady

spoločenstvo bytov - odmeňovanie

Prosím Vás, má niekto skúsenosti s odmeňovaním v spoločenstve bytov? Na základe akej zmluvy, či idú odvody do poisťovní. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

    Fajdy
    V zákone o daniach z príjmov sa v § 13 ods. 2 písm. d) sa dočítame, že od dane sú oslobodené aj úhrady za výkon správy bytov bytovým družstvom a za výkon správy bytov spoločenstvami vlatníkov bytov. Ustanovenie sa nevzťahuje na súkromné fyzické osoby. Príjem predsedu za výkon funkcie sa posudzuje ako príjem zo závislej činnosti. Nemôže sa v tomto prípade použiť ani oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm.h) (5-násobok životného minima), ktoré sa odvoláva na § 8 ods. 1, lebo ide o pravidelný príjem a nie príležitostný.
    Naposledy upravil Fajdy : 15.06.04 at 16:01 Dôvod: Nové vysvetľujúce informácie

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Fajdy, to znamená,že výška odmeny- " úhrada za výkon správy " odsuhlasená orgánom spoločenstva stačí na vyplatenie a nemusí byť spísaná žiadna dohoda o vykone ? Ak môžte napíšte ako to riešite po tejto stránke .
    Príjemný zbytok dňa.

    Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

    Fajdy
    Urobila som zmenu vo svojom príspevku v tom zmysle, že príjem za výkon funkcie sa posudzuje ako príjem zo závislej činnosti aj s odvodmi. My to vzhľadom k administratívnej náročnosti nebudeme riešiť týmto spôsobom. Predseda môže plniť túto funkciu aj bezodplatne. Forma odplaty môže byť rôzna.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    Ak Fajdy vydrzis, zajtra sa dostanem k časopisu, co je pre SVB, vraj je tam čosi o tom, ze predseda nemoze dostavat odmenu na Prikaznu zmluvu, iba nejaky údrzbar a upratovacka.. Tak to som zvedava, čím to zdovodnuju, a prečo by sa to nemohlo týkat napr. aj učtovničky... a hlavne predsedu.. Takze len čo sa na to pozriem, pripadne obtelefonujem, napisem :-)

    Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

    Fajdy
    O výklad § 13 a § 9 zák. o DzP som telefonicky požiadala metodičku DR v Košiciach. To, čo som v príspevku napísala je podľa jej usmernenia a som zvedavá, čo bude uvedené vo Vašom časopise a či sa názory nebudú líšiť. Ja osobne sa budem držať názoru p. metodičky. Netreba zabúdať na ľudovú riekanku "Šani Mak dal do novín, všelijakých volovín".

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    tak, čo som slubila, dnes citujem:
    Informačný list 2 - vydáva združenie vlastníkov bytov na Slovensku
    na str. 2: Ako je to s príjmami zo závislej činn. a príkaznou zmluvou v SVB

    Príkazná zmluva - nejednotné názory - je uzatváraná podľa § 724 a nasl. Obč. zákonníka, korešponduje vo svojej podstate s mandátnou zmluvou podľa Obch.zákonníka.
    Príkaznou zmluvou sa zavaäzuje príkazník, že pre príkazcu obstará nejakä vec alebo vykoná inú činnosť.
    Podstatnou obsahovou náležitosťou prík.zmluvy je dohoda o predmete záväzku, čo znamená, že je nutné skutkovo vymedziť, čo je obsahom príkazu. Predmet príkazu nesmie byť podnikateľ.činn. príkazníka-vtedy treba použiť mandátnu zmluvu.
    Pojmovým znakom príkaz.zmluvy je, že smeruje k obstaraniu záležitosti pre príkazcu, a že teda príkazník nekoná za seba alebo na svoj účet, ale v mene a na účet príkazcu.
    A teraz to najlepšie z citácie: PRELOŽENÉ do ľudskej reči to namená, že príkazná zmluva by mohla byť v SVB použitá pre údržbára na jednorazovú opravu, alebo pri zabezpečovaní úveru či výberového konania veľkej investície v dome. Nemôže však byť použitá pre predsedu SVB, ktorý sám so sebou príkaznú zmluvu nemôže uzavrieť.
    Autor článku nie je podpísaný.

    Môj komentár:
    Ten záver je nelogický, a priamo napíšem svoj názor, že aj nesprávny. Príkaznou zmluvou PRIKAZCA/SVB!!!/ dá príkaz PRIKAZNIKOVI, aby čosi zariadil - zabezpečil. Ciže aby napr. upratoval priestory od januára do decembra v bloku ...č. 1 až 3 (údržbára na jednorázove použitie - to sa dá urobiť aj dohodou o vykonaní práce, čo je vhodnejšie)
    tak isto dám príkaz účtovníčke, aby účtovala.....
    a Zhromaždenie vlastníkov, ako najvyšší orgán schváli uznesenie na vykonávanie činnosti predsedu SVB v čase od ... do najbliž. ZVB, schváli príp. odmenu a Spoločenstvo uzatvorí príkaznú zmluvu . Ak by sa jednalo o to, že SVB má iba predsedu, tak niet inej pomoci, ako podpis za SVB aj svoj, ako príkazník. Kolkokrát podpisuje niečo predseda aj pre seba? Napr. rozhodnutie o úprave poplatkov...a vlastne každú poštu..(podobne, ako v jednoosobovej s.r.o., ked majitel uzatvára sam so sebou pracovnu zmluvu)
    Takže môj záver je taky, že predseda môže podpísať príkaz. zmluvu aj sám so sebou, lebo ani v obč. zákonníku nie je uvedené, že príkazca(právnická osoba) a príkazník (FO) nemôže byť jedna a tá istá osoba.
    Taktiez ak SVB má iný orgán, ktorý je nadriadený alebo rovnako postavený ako predseda - napr. predstavenstvo, tak ktorýkolvek člen predstavenstva môze podpísat Prikaznu zmluvu pre predsedu a naopak - možno aj člen Dozornej rady..
    Skusme o tom trošku polemizovať. Ja sa potom spojím s p. Jurčákovou z ästred. kancelárie ZSVB a mozno bude polemika prebiehať inak a zverejníme aj tu aj v dalsom informačnom liste náš záver, pevne verím, že potvrdený aj právnym aj danovým stanoviskom.
    Zatial tolko, a pusťme sa ostro do kritiky..môjho komentára i ZSVB

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Ja som uzavrela s predsedom tiež príkaznú zmluvu na 3 mesiace, na zabezpečenie podkladov k vyúčtovaniu, zabezpečenie zmluvných vzťahov za toto obdobie a pod.( trocha fantázie pri tej suchej číselnej práci). Zdanila som to 19% a nič viac. Nešlo mi o vyhnutie sa daniam ale hlavne odvodom. Teraz mu zase na tri mesiace urobím DoVP a potom to znova zopakujem a skúsim si tie činnosti vymýšľať, a vymýšľať. Myslím že takto mi to nemôžu vytknúť. Vždy je to v samej podstate náhodný príjem . Navyše si myslím že DÚ pri svojich "obrovských vedomostiach" sú pri kontrole SVB radi ,že je to vôbec zdanené, a nezaujímajú ich odvody. A predseda si vždy podpisuje u nás obe strany. Aj za SVB aj za seba.

    Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

    Fajdy
    Váš predseda bude podávať daňové priznanie, lebo tu nejde o zrážkovú daň a predkladáte štvrťročné prehľady, ale to Vy iste viete.
    My uzatvárame zmluvy o oprave a úprave vecí so živnostníkom, ktorý nemá významné príjmy. On si to zdaní, odovody mu to neovplyvní, lebo VZ je na úrovni minimálnej mzdy. Niečo si aj zarobí a my máme vystarané.
    Naposledy upravil Fajdy : 17.06.04 at 18:46

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    robis celkom premyslene....:-)
    nie je to vsak nahodily príjem, nakolko predseda by mal mat pravidelny prijem - mesacnu odmenu, ale dá sa to robit aj tak...
    nezabudni, ako ti aj fajdy radi, ze v zavere roka treba dat predsedovi potvrdenie o zdan.mzde...za dohody a on si pripocita aj ine prijmy /z prikaz.zmluvy napr./ a co je tiez zaujimave, moze k tym inym prijmom mat aj vydavky preukazatelne - cize napr. cestovne, kancelárske..hm,hm... a zdaní až rozdiel. Na kazdy pád musi podat danove priznanie sám, nie ty čast a zvysok.....???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.