Zavrieť

Porady

Inventarizácia

Ako u Vás prebieha inventarizácia záväzkov? Tak ako pri pohľadávkach, rozposielateľ oznámenia na odsúhlasenie?
Usporiadat
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Martinka, rozposielame iba pohľadávky, záväzky by mal posielať dodavateľ. Ale chcela som sa spýtať, keď rozposielate odsúhlasenie pohľadávok, vracajú sa Vám všetky naspäť potvrdené? Niektorí podnikatelia ani nevedia o čo ide a vyvolávajú nám prečo im posielame upomienky.
0 0
Zyka Zyka

Zyka je offline (nepripojený) Zyka

Ano, zavazky posielaju dodavatelia, nebudeme predsa obhanat nase dlzby, nie??? Co sa tyka odsuhlasovania pohladavok, niektori odberatelia to hadzu rovno do kosa, ale s tym nic nenarobis, dobre je kopiu si ulozit pred odoslanim, ako doklad.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
rosemary, a nemáš v tom odsúhlasení čarovnú vetu, že ak ti to nepotvrdia do XY dní, tak to považujú za správne? Lebo ani mne všetci nevracajú a potom sa riadim touto čarovnou vetou, čiže vsio jasno
0 0
gabri gabri

gabri je offline (nepripojený) gabri

Aj ja si myslim, že keď nevrátia, súhlasia-veď by to malo byť aj na "Odsúhlasení .." uvedené. Sypem si popol na hlavu, tiež všetko nevraciam-viem že to tým potvrdzujem
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Je to povinné, aby som si dala odsúhlasiť moje pohľadávky ?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
áno, podľa zákona o účtovníctve, ale neviem presný paragraf, prepáč :-)
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Vladi, samozrejme, že čarovnú vetu používam, len ma rozčuluje, keď mi rádoby podnikatelia telefonujú čo to je za upomienka, a čo si to vymýšlame.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
už som to našla § 29, 30 zákona o účtovníctve
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
rosemary
Vladi, samozrejme, že čarovnú vetu používam, len ma rozčuluje, keď mi rádoby podnikatelia telefonujú čo to je za upomienka, a čo si to vymýšlame.
... no čo ti mám na týchto "pánov podnikateľov" povedať? ....
... asi toľko, že .... ja rada telefonujem
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

A úplne super je, že to ani nečítajú, že je to stav k 31.12. a rozčuľujú sa, že veď to majú uhradené a čo sa stalo ( no, keď to dostanú, niekedy aj majú)
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

vladan
už som to našla § 29, 30 zákona o účtovníctve
V týchto paragrafoch však nie je uvedená predpísaná forma inventarizácie pohľadávok a záväzkov. Spôsob vzájomného písomného odsúhlasenia pohľadávok a záväzkov si vytvorili ekonómovia, aby mali písomný podklad k inventarizácii. Podľa mňa táto písomná forma nie je direktívne predpísaná v zákone o účtovníctve, je to skôr odporučanie ako podklad k § 29 a §30. Preto nie je záväzné potvrdzovať uvedené záväzky alebo pohľadávky.
Súhlasím ale s tým, že to uľahčuje prácu ekonómom, nakoľko takto je možné zistiť aj prípady, že sa faktúra stratí a nie je podchytená v záväzkoch alebo pohľadávkach.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

accad
V týchto paragrafoch však nie je uvedená predpísaná forma inventarizácie pohľadávok a záväzkov. Spôsob vzájomného písomného odsúhlasenia pohľadávok a záväzkov si vytvorili ekonómovia, aby mali písomný podklad k inventarizácii. Podľa mňa táto písomná forma nie je direktívne predpísaná v zákone o účtovníctve, je to skôr odporučanie ako podklad k § 29 a §30. Preto nie je záväzné potvrdzovať uvedené záväzky alebo pohľadávky.
Súhlasím ale s tým, že to uľahčuje prácu ekonómom, nakoľko takto je možné zistiť aj prípady, že sa faktúra stratí a nie je podchytená v záväzkoch alebo pohľadávkach.
Súhlasím, že to nie je povinné. Ale ak máte povinnosť auditu, tak to bude audítor žiadať. Neprekvapte sa, ak audítor bude žiadať, aby odpovede išli na jeho adresu. Tak by to malo byť. Keď si audítor chce ovedriť aj výšku záväzkov, môže žiadať aj potvrdenie záväzkov. Podľa zákona o audítoroch je povinnosť posytnúť audítorovi informácie.

Ak Vám nebudú chcieť podtvrdiť Vaše pohľadávky, môže ich audítor posúdiť ako rizikové a z toho dôvodu dať napríklad výhradu, ak k takýmto pohľadávkam nebudú tvorené opravné položky.
Platí to aj pre druhú stranu. Ak Vašim partnerom nevrátite potvredenie, môžu mať problém. Budú chcieť s Vami ešte obchodovať?
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Mudroš súhlasím, že auditor môže žiadať potvrdené odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov. V tomto prípade si stanoví aj formu, ako to chce mať doložené pri inventarizácii. Ale v prípadoch, kde nie je zákonom povinný audit táto forma nie je zákonom stanovená. Vo svojom príspevku som chcela poukázať na to, že táto forma odsúhlasenia nevyplýva priamo zo zákona, ale súhlasím, že to má svoj význam.
0 0
selena selena

selena je offline (nepripojený) selena

A ako to robite so zahranicnymi odberatelmi. Prekladate im odsuhlasovanie do cudzich reci?
0 0
ADA ADA

ADA je offline (nepripojený) ADA

Mám takúto povinnosť aj FO? Musí tiež rozposlať na odsúhlasenie svoje pohľadávky pokiaľ vedie JU?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Tiež som chcela podotknúť že nám bol minulý rok robený malý audit a prvé čo odo mňa auditor vyžadoval boli odsúhlasené zostatky pohladávok...
Posledne sme to posielali doporučene aby bol doklad o odoslaní, a keďže v liste bolo napísaná formulka ak sa do 7dní nevyjadria považujeme zostatok za správny... tak povinnosť bola splnená aj v prípade že potvrdenie späť neprišlo.

Tento rok však išlo poštovné na doporučené zásielky hore = 22 Sk tak rozmýšlam či to nestačí poslať obyčajne... a ponechať si len kópie listov ...

Čo vy na to?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

tak to pošlem obyčajne
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Katty
Tiež som chcela podotknúť že nám bol minulý rok robený malý audit a prvé čo odo mňa auditor vyžadoval boli odsúhlasené zostatky pohladávok...
Posledne sme to posielali doporučene aby bol doklad o odoslaní, a keďže v liste bolo napísaná formulka ak sa do 7dní nevyjadria považujeme zostatok za správny... tak povinnosť bola splnená aj v prípade že potvrdenie späť neprišlo.

Tento rok však išlo poštovné na doporučené zásielky hore = 22 Sk tak rozmýšlam či to nestačí poslať obyčajne... a ponechať si len kópie listov ...

Čo vy na to?
Naša spoločnosť to stále posiela obyčajne a založené máme kópie, kam sme poslali. To by sme sa nedoplatili, ak máme nejakých 800 - 1000 odberateľov...
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Kde sa dá, posielam e-mailom a nechávam si prečítanú poštu spätne potvrdiť. Čarovná veta tam je, tak čo.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Môj názor je, že inventarizácia je povinnosťou, ale nie sme povinný rozposielať tieto návratky na potvrdenie zostatkov pohľadávok. Ale osobne to aj tak robievam. Ale niekedy neúspešne, lebo sa stáva, že sa polovica vráti s tým, že je adresát neznámy (ale vtedy ide o 5 ročné pohľ.)
Ja potvrdzujem všetky, no mne nie vždy.
Naposledy upravil Anonymka : 14.01.05 at 13:10
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať