Zavrieť

Porady

narok na zakonom stanovenu dovolenku

Prosim Vas, kolko pracovnych dni je potrebnych odpracovat za rok, aby zamestnanec mal narok na celu ciastku dovolenky v zmysle zakona a este prosim o radu, ako sa zakonny narok dovolenky krati z dovodu PN.
Dakujem.
Usporiadat
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

vladan
... nerozumiem ... anka, prosím ťa skús mi tvoje slová vysvetliť polopatisticky. ďakujem
Vladka vychádzala som z Poradcu podnikateľa.

476.
Materská dovolenka a krátenie dovolenky
Zamestnankyňa nastupuje na materskú dovolenku 15. 3. 2004, ale naďalej ostáva v pracovnom pomere.
Aká výmera dovolenky patrí zamestnankyni za rok 2004?

Riešenie
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.
Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo civilnej služby namiesto tejto služby, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2 Zákonníka práce) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2 Zákonníka práce, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 22 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú zamestnávateľ zodpovedá.
Na vznik nároku na dovolenku nemá vplyv iba trvanie pracovného pomeru u zamestnávateľa. Ako výkon práce na účely dovolenky sa posudzujú aj tzv. náhradné doby, ktoré sa započítavajú, ak spadajú do doby trvania pracovného pomeru, a ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa iba raz. Na účely dovolenky sa čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 Zákonníka práce posudzuje ako výkon práce.
Ak bude uvedená zamestnankyňa do konca roka 2004 na materskej dovolenke, resp. rodičovskej dovolenke, tento čas sa posudzuje na účely dovolenky ako výkon práce a zamestnankyni teda patrí nárok na dovolenku za celý kalendárny rok, nielen na pomernú časť.

Ing. Ján Mintál (II/2004)
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
anka, aké číslo PP to je?
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

vladan
anka, aké číslo PP to je?
Ja som to našla na CD archív, ale je to kniha 1000 riešení 3 z roku 2004.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
anka1
Ja som to našla na CD archív, ale je to kniha 1000 riešení 3 z roku 2004.
našla som si to, a aj keď som to čítala stále dookola, Ing. Mintál ma nepresvedčil, vôbec sa nestotožňujem s jeho názorom ... ale to už je asi moja vec
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

ak som to spravne pochopila: zamestnankyna zamestnana od 1.10.2004. PN od 29.11.04-31.1.05. narok na dovolenku za rok 2004 ma 20/12=1,66666. Ako to mam zaokruhlit? ako budem posudzovat rok 2005. co s tymi 17 dnami (21odpracovane v oktobri+18odpracovane v novembri)-22? uz nic vsak?lebo v roku 2005 uz nebude robit 1.3.2005 ide na MD a potom jej konci pracovny pomer na dobu urcitu.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

uko
ak som to spravne pochopila: zamestnankyna zamestnana od 1.10.2004. PN od 29.11.04-31.1.05. narok na dovolenku za rok 2004 ma 20/12=1,66666. Ako to mam zaokruhlit? ako budem posudzovat rok 2005. co s tymi 17 dnami (21odpracovane v oktobri+18odpracovane v novembri)-22? uz nic vsak?lebo v roku 2005 uz nebude robit 1.3.2005 ide na MD a potom jej konci pracovny pomer na dobu urcitu.
No čo sa týka roku 2004 - dáš jej 1,5 dňa dovolenky, za tých 22 dní, za 17 dní nemá nárok na NIČ a to je vybavený rok 2004.

Čo sa týka roku 2005, v diskusii boli dva názory - jeden že má nárok, bol pripojený článok Ing. Mintáka a druhý ktorý prezentuje Vlaďa - že nemá nárok. Ja mám rovnaký názor ako Vlaďa, čiže za rok 2005 dovolenku mať NEBUDE, ale rohodni sa ako chceš.
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

a ako mam dat 1,5 dňa dovolenky, ked je odmenovana mesacnou mzdou?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ak z nejakého dôvodu zaokrúhľujete dovolenku na celé dni, tak daj dva: Máte nejakú smernicu na to? Ale inak v pohode, pol dňa Ti odpracuje a za pol dňa dáš priemerku.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Ing. Minták má pravdu, pozrite par. 144 odst. 4 ZP:
"Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa par. 166 odst. 1" ....... sa posudzuje ako výkon práce."
Teda materská v trvaní 28 týždňov /37 týždňov/ sa berie do výpočtu nároku na dovolenku a o dobu poberania rodičovského príspevku sa nárok kráti podľa par. 109 ZP.
0 0
Tutulino Tutulino

Tutulino je offline (nepripojený) Tutulino

človek
Ahojte. Poradí mi niekto či mám nárok na dovolenku za rok 2003 ak som nastúpila na materskú dovolenku 23.12.2002 do 6.7.2003? Od 7.6.2003 som bola na rodičovskom príspevku.Vychádzam z toho,že materská sa na účely posudzovania nároku na dovolenku berie ako výkon práce a predpokladám, že by sa to malo brať ako odpracovaná doba a nárok za rok 2003 by sa mi mal potom krátiť za dni rodičovskej dovolenky. Je to tak? Ak ano mozem si ju ešte čerpať? Do zamestnania som opätovne nastúpila 23.11.2004. ďakujem Tutulino alias Eva
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Mala by som takúto otázku:
Zamestnanec pracuje v 11,5 hodinových smenách rozvrhnutie rovnomerné.
Zoberie si dovolenku od 19.2.2005 (sobota) do 26.2.2005 (sobota) t.j. 5 pracovných dní. Na toto obdobie mu pripadali 4 smeny. Mzdárka vyčíslila na páske - časové údaje - dovolenku 46 hod, čo sú tie 4 smeny, to potom vydelila 7,5 h a počítala mu čerpanie dovolenky 6,13 dňa.
Je možné aby mu mzdárka počítala čerpanie 6,13 dňa dovolenky ? Je to v súlade so zákonníkom práce. Tým je vlasne znevýhodnený, lebo má menej kal.dní dovolenky, ako pracovníci, čo nepracujú na smeny.
Ďakujem
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Tutulino
Ahojte. Poradí mi niekto či mám nárok na dovolenku za rok 2003 ak som nastúpila na materskú dovolenku 23.12.2002 do 6.7.2003? Od 7.6.2003 som bola na rodičovskom príspevku.Vychádzam z toho,že materská sa na účely posudzovania nároku na dovolenku berie ako výkon práce a predpokladám, že by sa to malo brať ako odpracovaná doba a nárok za rok 2003 by sa mi mal potom krátiť za dni rodičovskej dovolenky. Je to tak? Ak ano mozem si ju ešte čerpať? Do zamestnania som opätovne nastúpila 23.11.2004. ďakujem Tutulino alias Eva
Je to tak. Pozri par. 113 ZP, kde sa píše: "Ak si zamestnankyňa nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
A mne nikto neodpovie?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Fakt nikto nevie odpoveď na príspevok č. 32?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Petra, opíšem Ti jedno usmernenie z Ministerstva práce. Je komplikované, ale má to byť tak.

Podľa § 104 patrí zamestnancovi toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.

Pri výpočte dovolenky určovanej v pracovných dňoch je vhodné postupovať nasledovne:

Je potrebné zistiť priemerný počet pracovných dní pripadajúcich v kalendárnom roku, podľa rozvrhu pracovných zmien zamestnanca,m na jeden týždeň. Tento počet sa vynásobví počtom týždňov - výmerou dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok a výsledok je počet pracovných dní, ktoré zamestnancovi prislúchajú z titulu dovolenky.
Je pri tom možné použiť nasledujúci vzorec:

X:Y=Z Z.V=N

x= počet pracovných zmien, ktoré podľa harmonogramu pripadajú na zamestnanca v kalendárnom roku
y=počet týždňov v kalendárnom roku
z= výsledkok, ktorý určuje, koľko pracovných dní dovolenky pripadá v priemere na jeden týždeň(tiež na jeden týždeň dovolenky)
v=výmera dovolenky (počet týždňov dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok)
n=počet dní dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

petra:-)
Fakt nikto nevie odpoveď na príspevok č. 32?
Petra nemám s tým skúsenosti, ale podľa môjho názoru sa v zákone nikde nepíše (alebo to nevidím) že dovolenka sa počíta na hodiny. Sú tam len uvedené dni. Takže pokiaľ si zamestnaneć vybral 5 dní dovolenky, nevidím dôvod prečo by mu malo byť odpočítaných 6,13 dňa. Al epočkaj si radšej aj na názory iných.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Luba2
Petra, opíšem Ti jedno usmernenie z Ministerstva práce. Je komplikované, ale má to byť tak.

Podľa § 104 patrí zamestnancovi toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.

Pri výpočte dovolenky určovanej v pracovných dňoch je vhodné postupovať nasledovne:

Je potrebné zistiť priemerný počet pracovných dní pripadajúcich v kalendárnom roku, podľa rozvrhu pracovných zmien zamestnanca,m na jeden týždeň. Tento počet sa vynásobví počtom týždňov - výmerou dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok a výsledok je počet pracovných dní, ktoré zamestnancovi prislúchajú z titulu dovolenky.
Je pri tom možné použiť nasledujúci vzorec:

X:Y=Z Z.V=N

x= počet pracovných zmien, ktoré podľa harmonogramu pripadajú na zamestnanca v kalendárnom roku
y=počet týždňov v kalendárnom roku
z= výsledkok, ktorý určuje, koľko pracovných dní dovolenky pripadá v priemere na jeden týždeň(tiež na jeden týždeň dovolenky)
v=výmera dovolenky (počet týždňov dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok)
n=počet dní dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok
Lubka, ale Petra písala že sa jedná o rovnomerné rozvrhnutie prac. času. § 104 hovorí o zamestnancoch s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé prac. týždne § 87.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Toto zaujíma aj mňa. V podniku sú zamestnaní 2 zamestanci a pracujú systémom - krátky ( streda, štvrtok) a dlhý (pondelok, utorok, piatok,sobota,nedeľa) týždeň. Denná smena je 12 hodín. Ako im písať čerpanie dovolenky? Ak si ten, kto robí krátky týždeň zoberie dovolenku - sú to len 2 kalendárne dni, a počas dlhého týždňa je to päť kalendárnych dní. Tiež to riešim na prepočet na hodiny a tie isté hodiny má potom ten druhý ako nadčasy. Môže byť?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

anka1
Lubka, ale Petra písala že sa jedná o rovnomerné rozvrhnutie prac. času. § 104 hovorí o zamestnancoch s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé prac. týždne § 87.
Anka1, Luba2 má pravdu. Prečítaj si § 86, odst. 2. Ak zamestnanec pracuje v pracovnej zmene dlhšej ako 9 hodín, nemôže mať rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. To znamená, že sa dovolenka musí prepočítať, keďže zamestnancovi prináleží dovolenka v týždňoch a nie v dňoch. Nie je predsa jedno, či niekto pracuje 5 dní v týždni, zoberie si 5 dní dovolenky, čo je 1 týždeň a druhý pracuje 3 dni v týždni, zoberie si týždeň dovolenky a keď mu odrátaš len 3 dni. Zostane mu toľko dovolenky, že sa budeš chytať za hlavu.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
No, veď práve o toto mi ide, že by mal mať 5 týždňov dovolenky (rovnomernosťou som myslela to, že má každý týžden rovnaký počet služieb- 4, t.j. nie jeden týžden 2 a druhý 6). A keďže mu mzdárka odrátala za týždeň dovolenky 6.13 dňa ostáva mu teraz menej ako 4 týždne. Neviem, stále mám pocit, že týmto prepočtomu mu 5 týždňov dovolenky nevýjde, t.j. ak mu za ďalšie 3 týždne odpočíta zase po 6,13 dňa (18,39 dňa) bude mať po čerpaní 4 týždňov dovolenky odrátané 24,52 dňa, takže kde je piaty týždeň? O ten príde? Ja tomu nerozumiem!!
Naposledy upravil petra:-) : 24.03.05 at 08:19
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať