Zavrieť

Porady

spoločenstvo vlastníkov a platby

Spolu s manželom bývame v dome v ktorom vlastníme garzónku.V dome je zriadené Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Sme nahlásení ako 2 bývajúci. Teraz sa ideme sťahovať. Garzónku máme v osobnom vlastníctve, zatiaľ ju nepredávame. Vie mi niekto poradiť, keď sa odsťahujeme, čo sme povinní do Spoločenstva vlastníkov platiť? Mám na mysli - fond údržby a opráv a teplo? Za každú odpoveď ďakujem.

Usporiadat
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Mária27 Pozri príspevok
Družstvo je vlastníkom bytov nájomcov a zároveň aj vašim správcom? Treba mu vysvetliť, že ani ostatní vlastníci nie sú plátcami DPH. DPH platí vždy konečný spotrebiteľ; kto nie je plátcom, nemôže si ju len odpočítať.

Za družstvo môže záväzky uhrádzať nájomca, treba sa s ním baviť. Keďže to nie je osobitne upravené v zákone o vlastníctve bytov, platí všeobecný kódex, napr.:

§ 492
Ustanovenia o záväzkoch, ktoré vznikajú zo zmlúv, sa použijú primerane aj na záväzky vznikajúce na základe iných skutočností upravených v zákone, ak niet osobitnej úpravy.
§ 534
Kto sa s dlžníkom dohodne, že splní jeho záväzok voči jeho veriteľovi, má voči dlžníkovi povinnosť poskytovať plnenie jeho veriteľovi. Veriteľovi z toho však priame právo nevznikne.

Tak, ako som uvádzala v príspevku č.97 v bloku u nás je 77 vlastníkov bytov a 13 bytov ešte nie je odkúpených,čiže ak dobre uvažujem -tých 13 bytov má vo vlastníctve SBD. Áno SBD je aj našim správcom.

Odpoveď pre Orima:- No u nás, zálohové predpisy, pri akejkoľvek zmene, od správcu (SBD) obdrží zástupca vlastníkov bytov a on oproti podpisu doručuje všetkým 77-tim vlastníkom bytov a zároveň aj 13-tim nájomcom bytov.
Naposledy upravil Zitulda : 16.07.08 at 11:04 Dôvod: Úprava s doplnenie
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

chcem sa opýtať, v bytovom dome je osemnásť bytov, po hlasovaní na schôdzi, kde sa riešilo vykurovanie objektu bolo väčšinou hlasov odhlasované vlastné etážové kúrenie v jednotlivých bytoch. Napriek tomu osem vlastníkov si chce nechať spoločné vykurovanie, t.j. zrekonštruovať existujúcu kotolňu. Sú povinní ostaní desiati, ktorí sú odpojení od spoločného vykurovania prispievať na spoločné kúrenie?
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Mám jeden dotaz. Existuje zákon, podľa ktorého musí byť vývod z etážového kúrenia do komína a nesmie byť vývod do fasády? To znamená, že ked nie je v byte komín musí sa postaviť, alebo sú nejaké výnimky? Ďakujem za odpoveď.
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Prosím vás o odpoved na otázku, či je potrebná pri rekonštrukcii kotolne (resp. výmene kotlov) nadpolovičná väčšina hlasov všetkých vlastníkov bytov, alebo dvojtretinová väčšina hlasov. Ďakujem za odpoveď.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

janulinka Pozri príspevok
Prosím vás o odpoved na otázku, či je potrebná pri rekonštrukcii kotolne (resp. výmene kotlov) nadpolovičná väčšina hlasov všetkých vlastníkov bytov, alebo dvojtretinová väčšina hlasov. Ďakujem za odpoveď.
Rekonštrukcia kotolne sa podľa mňa posudzuje v zmysle zákona tak, ako rekonštrukcia spoločných zariadení bytového domu § 14 odst. (2) "Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4."
Ja som v niektorom príspevku tu na porade vypísala, ktoré ustanovenia tohto zákona sa nevzťahujú na možnosť len nadpolovičnej väčšiny všetkých hlasov. Podľa mňa tu stačí len nadpolovičná väčšina všetkých, jedná sa len o rekonštrukciu, nie vybudovanie kotolne.
Dvojtretinová väčšina je potrebná pri realizácii nasledovného:
§14 ods. 3 "Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné."
Naposledy upravil GabiZ : 27.08.08 at 12:20
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Ďakujem
0 0
Marian52 Marian52

Marian52 je offline (nepripojený) Marian52

obržali sme fa za dodávku tepla a TUV za mesiac december 2008 avšak bez akéhokoľvek oznámenia o zvýšení ceny za GJ nám dodávateľ tepla účtuje od 10.12.2008 916,40 Sk/GJ do 10.12.2008 účtuje cenu tepla za 409,70 Sk/Gj . Prosímv8s o radu aké kroky môžem urobiť proti tomuto vyúčtovaniu. Zároveň ak je možné pošlite mi prepočet GJ na kWh ďakujem Mosinová Anna predseda spoločensatva SVB Slovinská 4 Krompachy
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
Marian52 Pozri príspevok
obržali sme fa za dodávku tepla a TUV za mesiac december 2008 avšak bez akéhokoľvek oznámenia o zvýšení ceny za GJ nám dodávateľ tepla účtuje od 10.12.2008 916,40 Sk/GJ do 10.12.2008 účtuje cenu tepla za 409,70 Sk/Gj . Prosímv8s o radu aké kroky môžem urobiť proti tomuto vyúčtovaniu. Zároveň ak je možné pošlite mi prepočet GJ na kWh ďakujem Mosinová Anna predseda spoločensatva SVB Slovinská 4 Krompachy
Každé zvýšenie ceny tepla vám musí dodávateľ písomne oznámiť a doložiť ho príslušným rozhodnutím ÚRSO. Rozhodnutia úradu si môžte pozrieť aj na internetových stránkach úradu http://www.urso.gov.sk/, v časti "Rozhodnutia úradu / - Teplo", kde si pre príslušný rok vyhľadáte konkrétne rozhodnutie buď podľa jeho čísla alebo podľa názvu dodávateľa (môžte použiť funkciu vyhľadávania Ctrl+F).

Prepočet medzi GJ a kWh :
1 MWh = 1000 kWh = 3,6 GJ
1GJ = 0,278 MWh = 277,8 kWh
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Marian52 Pozri príspevok
obržali sme fa za dodávku tepla a TUV za mesiac december 2008 avšak bez akéhokoľvek oznámenia o zvýšení ceny za GJ nám dodávateľ tepla účtuje od 10.12.2008 916,40 Sk/GJ do 10.12.2008 účtuje cenu tepla za 409,70 Sk/Gj . Prosímv8s o radu aké kroky môžem urobiť proti tomuto vyúčtovaniu. Zároveň ak je možné pošlite mi prepočet GJ na kWh ďakujem Mosinová Anna predseda spoločensatva SVB Slovinská 4 Krompachy
Aj nás tá cena prekvapila, ale bohužial Rozhodnutie ÚRSO existuje, overil som si to na stránke úradu. V TERMOKOMPLEXe sú zástupcovia mesta a u Vás v dome býva p. primátorka, tak sa jej môžete opýtať čo ona na to.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať