Zavrieť

Porady

čiastočný invalidný dôchodca - platí štát odvody?

Prosím o radu, platí štát odvody do Sociálnej poisťovne za čiastočne invalidného dôchodcu, ak nie je evidovaný na ÚP?
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Pre odvody do soc.poist.sa posudzuje podľa poklesu schopnosti vykonávania zárobkovej činnosti.To určuje posudkový lekár,takže ak vieš aký má pokles,podľa toho sú aj odvody.Ale určite štát neplatí nič.Ozaj a pýtaš sa na pracovný pomer alebo SZČO?
0 0
denisadam denisadam

denisadam je offline (nepripojený) denisadam

Ďakujem za reakciu, on nerobí nikde - nie je ani zamestnanec ani SZČO, má mieru poklesu 60%. Je čiast. inv. dôch. a nemá už veľa rokov do starobného dôchodku, niekde počul, že štát platí odvody do Soc. poisťovne - vlastne on len chcel vedieť či to platí z minimálnej mzdy alebo z jeho posledného zárobku.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Za čiastočného NIE. I keď tento termín sa už nepoužíva. Do 70 % ste "čiastočný" od 71% platí štát za vás odvody. ČID nemusí byť evidovaný na ÚP z dôvodu, že tento čas sa mu neráta do odpracovaných rokov a štát za neho platí do ZP. To znamená, že keď sa prihlási do ZP, že je dobrovoľne nezamestnaní, nemá povinnosť platiť ZP, ale musíte byť už ohodnotení na %. Aspoň naposledy bola v ZP takáto požiadavka odo mňa. Treba si tam doniesť podklady o invalide.
0 0
gadgetmat gadgetmat

gadgetmat je offline (nepripojený) gadgetmat

Dobry den,
Chcel by som sa spytat, ako to je s tymto problemom dnes.
Tiez mam "čiastočný" ID - respektive poberam cca 170 eur mesacne, a percenta mi vysli na 60%. Myslim ze je to ten polovicny dochodok, alebo nieco take?
Potreboval by som vediet, ci a co vsetko treba platit, pokial budem dobrovolne nezamestnany.
Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

gadgetmat Pozri príspevok
Dobry den,
Chcel by som sa spytat, ako to je s tymto problemom dnes.
Tiez mam "čiastočný" ID - respektive poberam cca 170 eur mesacne, a percenta mi vysli na 60%. Myslim ze je to ten polovicny dochodok, alebo nieco take?
Potreboval by som vediet, ci a co vsetko treba platit, pokial budem dobrovolne nezamestnany.
Dakujem
Máš ID s poklesom schopnosti pracovať viac ako 40% a menej ako 70%. Nemusíš platiť žiadne odvody .. ale štát platí len zdravotné poistenie - samozrejme, treba to doložiť (návšteva ZP).
Do SP za teba štát žiadne odvody neplatí ..
1 0
gadgetmat gadgetmat

gadgetmat je offline (nepripojený) gadgetmat

Ok, dakujem za velmi rychlu odpoved.
A to SP musim platit povinne, alebo len dobrovolne ?
Alebo to zalezi od prijmu v 2010?
0 0
gadgetmat gadgetmat

gadgetmat je offline (nepripojený) gadgetmat

Este jedna otazka, na ktoru som zabudol, v takom pripade za mna nikto neplati ani dochodkove poistenie? Musim teda ja, alebo ako to je ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

gadgetmat Pozri príspevok
Ok, dakujem za velmi rychlu odpoved.
A to SP musim platit povinne, alebo len dobrovolne ?
Alebo to zalezi od prijmu v 2010?
.. však píšeš, že si nezamestnaný - ešte raz - nemusíš platiť ... ak by si veľmi chcel, môžeš platiť, ale len dobrovoľne. Ak by si bol szčo - to už je iná káva .. kuk sem http://www.socpoist.sk/vybrane-kalku...istneho/48614s

.. a tuto máš tiež vyčerpávajúce info http://www.porada.sk/t180828-co-vset...tml?highlight=
Naposledy upravil Katy a R : 22.11.11 at 19:15 Dôvod: link
0 0
hlavicka22 hlavicka22

hlavicka22 je offline (nepripojený) hlavicka22

Dobry vecer. Prosim o radu, ak som ciastocny invalidny dochodca mozem byt zamestnana na akykolvek pracovny pomer a vyska zarobku nie je obmedzena?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hlavička,
áno môžeš byť zamestnaná na akýkoľvek pracovný pomer, ktorý sa nevylučuje s odporúčaniami SP pri tvojej invalidite. Lebo ak Ti posudkový lekári napísali, že môžeš pracovať na kratší úväzok, tak by si nemala pracovať na plný. A ak ti napísali, že ti zakazujú napr. práce vo výškach tak žeriavničku robiť nemôžeš. Ale ináč obmedzenia nie sú.
0 0
hlavicka22 hlavicka22

hlavicka22 je offline (nepripojený) hlavicka22

Este by ma zaujimalo, ci je invalidny dochodca povinny zaevidovat sa na UPSVAR-e. Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

môžeš zarobiť aj milióny ... a čo sa týka činnosti ... treba pozrieť, či výslovne nemáš zakázané od posudkového lekára (možno nejaká konkrétna nevhodná činnosť).
Registrovať na UPSVaR sa nemusí nikto! .. je to len voľba - môže sa
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nie nie je povinný sa evidovať sa na UP.
0 0
hlavicka22 hlavicka22

hlavicka22 je offline (nepripojený) hlavicka22

O dakujem, uz vidim aj odpoved, hoci nebola urcena mne :-)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hlavička,
tebe bola určená
0 0
hlavicka22 hlavicka22

hlavicka22 je offline (nepripojený) hlavicka22

0 0
hlavicka22 hlavicka22

hlavicka22 je offline (nepripojený) hlavicka22

...tak nic, este sa tu dost nevyznam...
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Prosím o pomoc:
klienet SZČO sa stal ID s poklesom 70% nie nad 70%, odvody do SP pre rok 2012 mu nevznikajú na základe DP z roku 2010
odvody do ZP napriek ID je povinný platiť

Riešenie: pozastavenie živnosti resp. zrušenie a manželská výpomoc pri manželkinej SZČO : odvody do SP 0
odvody do ZP 0 , nakoľko je ID
daň 0

uvažujem dobre?

Vďaka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

VieraPopluharova Pozri príspevok
Prosím o pomoc:
klienet SZČO sa stal ID s poklesom 70% nie nad 70%, odvody do SP pre rok 2012 mu nevznikajú na základe DP z roku 2010
odvody do ZP napriek ID je povinný platiť

Riešenie: pozastavenie živnosti resp. zrušenie a manželská výpomoc pri manželkinej SZČO : odvody do SP 0
odvody do ZP 0 , nakoľko je ID
daň 0

uvažujem dobre?

Vďaka
Vierka, ak máš hotové DP, aký príjem a ZD mal za rok 2011 ? Odkedy je ID ?

Lebo do SP sa výška poklesu nesleduje, v ZP stačí viac ako 40 %, platí 7 % odvod, ale nie z minima, ale podľa základu dane - v roku 2012 z RZZP r.2010.
3 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Vieri,

ak bude naďalej produktívny, tak stúpne príjem jeho manželke a potom bude zase ona platiť vysoké odvody.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať