Zavrieť

Porady

Zrážky zo mzdy

Obdržali sme od exekútora rozhodnutie o výkone zrážok zo mzdy nášmu zamestnancovi na úhradu záväzku vo výške 5000 Sk.
Vie mi niekto poradiť v akej výške môžem zamestnancovi vykonávať zrážky zo mzdy?
Usporiadat
lenkav lenkav

lenkav je offline (nepripojený) lenkav

bepo
Odvolať sa nedá a ak by si bol sám bez vyživovaných osôb a boli by to prednostné pohľadávky tak by ti zostalo len 2600 Sk na mesiac-všetko navyše ide na úhradu dlžnej sumy.
V prípade exekučných zrážok sa vôbec nehľadí na životné minimum. Pokiaľ zamestnancovi vychádza mzda po odrátaní zrážok suma vyššia ako 3000, zráža sa mu všetko nad 3000 bez rozdielu. Na hlavu postavené, ale je to tak.
lenkav
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Mikolajova
Chcela by som sa opytať či je dôlezité pri exekúcii či je zamestnanec rozvedený, či žije alebo nežije v spoločnej domacnosti s rodinou, a či si môže aj keď je rozvedený uplatniť odpočet 600,- Sk na dieťa.
Rozsah zrážok zo mzdy povinného pri nútenom výkone rozhodnutia upravuje nariadenie vlády SR č. 89/1997 Z.z. Uvedené nariadenie určuje nepostihnuteľnú časť mzdy, ktorá sa povinnému nesmie zraziť, tzn, že zo zákona nepodlieha výkonu rozhodnuta. Sú to sumy:
a) 1600 Sk na osobu povinného
b) 600 Sk na každú ďalšiu osobu, ku ktorej má povinný vyživovaciu povinnosť (t.j. manžel/manželka, deti)
Suma 600 Sk sa nezaopčítava, ak sa výkon rozhodnutia vykonáva v prospech dieťaťa, alebo aj manžela pre dlžné výživné, teda na tú osobu, v ktorej prospech trvá nútený výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.

Z uvedeného vyplýva, že pri uplatnení sumy 600 Sk je potrebné skúmať skutočnosť, ku komu má povinná osoba vyživovaciu povinnosť. Vyživovacia povinnosť rodičov k deťomk je zákonnou povinnosťou, ktorá trvá do času, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Ak si rodič neplní vyživovaciu povinnosť, určí jej rozsah súd.

Podľa môjho názoru (ja to tak aj v praxi aplikujem), ak aj je povinná osoba rozvedená a má určenú vyživovaciu povinnosť k dieťaťu súdom, a túto povinnosť si plní tzn., že nie je nariadený nútený výkon rozhodnutia na výživné, uplatňujem pri určení rozsahu zrážok sumu 600 Sk aj na takéto vyživované dieťa.
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Som zúfalá. Doslatala som prvý príkaz na začatie exekúcie pre zamestnanca od zdravotnej poisťovne vo výške 51471 Sk. Začala som zrážať od mája 2005. Druhý exekučný príkaz - vlastne súdny príkaz mi doručili v júli a je na bežné výživné 1200 Sk na dieťa + zameškané výživné vo výške 51200 Sk. Aby toho nebolo málo tak mi v stredu doručili tretí exekučný príkaz na pohľadávku voči nemenovanej firme vo výške 45283,2 Sk. Stále píšem o tom istom zamestnancovi. Jeho čistý mesačný príjem je 8.407 Sk. Je rozvedený a žije v spoločnej domácnosti s dieťaťom, ktoré je v jeho opatere. Poraďte, prosím, čo s tým?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Takze este taky suhrn. Ak zamestnancovi, ktory je rozvedeny prisla exekucia, nezije s rodinou ma jedno dieta aku časť mu mozem určit na ktoru mu nesmiem siahnut?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ak nežije s rodinou, (t.zn., že nemá vyživované osoby) necháš mu len 1600 Sk na neho a 1000 Sk, čo je 1/3 z 3000. 1/3 ide na prednostné pohľadávky a ďalšia tretina na bežné pohľadávky. Prednostná pohľadávka je výživné.
Nesúhlasím s názorom v príspevku č. 44: (podľa môjho názoru (ja to tak aj v praxi aplikujem), ak aj je povinná osoba rozvedená a má určenú vyživovaciu povinnosť k dieťaťu súdom, a túto povinnosť si plní tzn., že nie je nariadený nútený výkon rozhodnutia na výživné, uplatňujem pri určení rozsahu zrážok sumu 600 Sk aj na takéto vyživované dieťa.)
Podľa zákona sa za vyživované osoby môžu považovať len tie, s ktorými žije zamestnanec v spoločnej domácnosti. Nemôžem nechať 600 Sk na dieťa, ktoré on neživí. Platí na neho výživné, t.zn. že má upravenú vyživovaciu povinnosť.
Odvolávam tento príspevok a ospravedlňujem sa za nesprávnu reakciu. Asi je to celé komplikovanejšie, ako som predpokladala.
Naposledy upravil Zita4 : 02.09.05 at 18:45
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Ak žije sám tak 1600, a ak s ním v spoločnej domácnosti žije aj to spomínané dieťa tak 600 Sk na dieťa. Spolu 2200 Sk.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

To som chcela počuť, neviem či ste zaregistrovali, ale bolo tu spomínané o zmene tychto súm. Neviete o tom niečo?
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
1600,- na neho, 600 na vyživované dieťa ( žijúce v jednej domácnosti)a + mu pripočítaš z 3000 tisíc toľko tisíc.. podľa toho aký trerinový systém má.. t.j. 2/3 event. 1/3 a to bude mať výplatu ostatné ide na exekúciu...
V knihe Dane a účtovníctvo 9/2003 je to na str.54 veľmi dobre rozpísané aj s príkladmi keď zamestnanec zarába menej aj s vyšším príjmom.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Mikolajova
To som chcela počuť, neviem či ste zaregistrovali, ale bolo tu spomínané o zmene tychto súm. Neviete o tom niečo?
Od 1.1. 2005 je v platnosti zákon č. 613/2004, kde sa ustanovuje, že ak sa zráža zo mzdy výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy je 70 % základnej sumy.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Zita4
Podľa zákona sa za vyživované osoby môžu považovať len tie, s ktorými žije zamestnanec v spoločnej domácnosti. Nemôžem nechať 600 Sk na dieťa, ktoré on neživí. Platí na neho výživné, t.zn. že má upravenú vyživovaciu povinnosť.
Rozsah zrážok pri nútenom výkone rozhodnutia upravuje NV SR č. 89/1997. Toto nariadenie nehovorí o tom, že sa nepostihnuteľná suma zvyšuje o 600 Sk na osobu, s ktorou žije povinná osoba v spoločnej domácnosti. Hovorí o osobe, ktorej povinná osoba poskytuje výživné. Keby uvedené nariadenie hovorilo o "osobe, ktorá s povinným žije v spoločnej domácnosti", bolo by to v poriadku, pretože v prípade maloletých detí sa príslušnosť k spoločnej domácnosti určuje dohodou rodičov alebo rozhodnutím súdu.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita
Som zúfalá. Doslatala som prvý príkaz na začatie exekúcie pre zamestnanca od zdravotnej poisťovne vo výške 51471 Sk. Začala som zrážať od mája 2005. Druhý exekučný príkaz - vlastne súdny príkaz mi doručili v júli a je na bežné výživné 1200 Sk na dieťa + zameškané výživné vo výške 51200 Sk. Aby toho nebolo málo tak mi v stredu doručili tretí exekučný príkaz na pohľadávku voči nemenovanej firme vo výške 45283,2 Sk. Stále píšem o tom istom zamestnancovi. Jeho čistý mesačný príjem je 8.407 Sk. Je rozvedený a žije v spoločnej domácnosti s dieťaťom, ktoré je v jeho opatere. Poraďte, prosím, čo s tým?
Vo všeobecnosti, ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, uspokojujú sa podľa poradia, t.j. ako boli príkazy doručené zamestnávateľov. Výnimka je len v prípade pohľadávok výživného. V tomto prípade sa bez ohľadu na poradie najprv z druhej tretiny uspokoja pohľadávky výživného a až potom ostatné pohľadávky podľa poradia. Ak suma z druhej tretiny nepostačuje na uspokojenie všetkých pohľadávok výživného, najprv sa uspokojí bežné výživé a až potom nedoplatky na výživnom. V tvojom prípade by som z druhej tretiny t.j. sumy 1000 Sk uspokojil časť bežného výživného, t.j. suma 1000,- Sk a z prvej tretiny sumu 200 Sk, t.j. tiež výživné. Zo zvyšku prvej tretiny t.j. 800 Sk + sumy 3207 Sk, t.j. suma, ktorá prevyšuje 3000 Sk, by som uspokojil pohľadávky zaostalého výživného. Po úhrade zaostalého výživného, by som pokračoval v zrážkach skoršej pohľadávky, t.j. zo zdravotnej poisťovne.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Práve som volala na exekútorsky úrad ohľadom exekúcie a mam potvrdené, že si uplatňuje aj 600,- Sk napostihnuteľnú časť na dieťa, aj keď s nim nežije v jednej domácnosti. V pondelok budem mať informácie aj ako je to s manželkou nakoľko mi to tam majú zistiť. Podám podom info podrobnejšie.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ďakujem za opravu, odvolávam čo som napísala v príspevku č. 47.
Naposledy upravil Zita4 : 02.09.05 at 18:46
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

lenkav
Ak ide o prednostnú pohľadávku, zrážajú sa dve tretiny z vypočítanej sumy
Napr.
Čistá mzda: 10000 /vyrátava sa až po odrátaní odvodov z hrubej mzdy/
odpočet na povinného: 1600
odpočet na každú vyživovanú osobu: 600 (keby nebola rozvedená, tak aj na manžela)
Suma: 7800/3
1/3=2600
Pokial ide o prednostnú pohľadávku, zrážajú sa dve tretiny /to znamená, že 5200 Sk/. Pokiaľ zamestnanec spláca výživné, to sa berie ako prednostná pohľadávka. Ak má napríklad dohodnuté výživné na 3000 mesačne, tak ešte 2200 sa zaplatí iná prednostná pohľadávka /napr. nezaplatené záväzky voči štátu/.
lenkav
Lenkav-prečo rozdeľuješ na tretiny celú mzdu po odpočítaní nepostihnuteľných častí?Na tretiny sa delí suma 3.000 Sk a tie tretiny sa pripočítavajú k nepostihnuteľnej časti a celý zvyšok ide na exekúciu.V tomto príklade sa uplatní 2200 Sk na vyživované osoby +1000 Sk ak to nie je prednostná pohľadávka a 6800Sk ide na exekúciu.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Práve som volala na exekútorsky úrad ohľadom exekúcie a mam potvrdené, že si uplatňuje aj 600,- Sk napostihnuteľnú časť na dieťa, aj keď s nim nežije v jednej domácnosti. V pondelok budem mať informácie aj ako je to s manželkou nakoľko mi to tam majú zistiť. Podám podom info podrobnejšie.

Takže doplnim prispevok. Na manželku nema pravo si uplatniť žiadnu sumu. Na dieťa, ak ma k nemu vyživovaciu povinnosť tak ano, aj keď nežiju v spoločnej domácnosti. Ak by mu prišla exekúcia na to, že neplatí výživné, tak vtedy by narok na odpočet u dieťaťa nemal.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ako by ste riešili tento prípad:
rozvedený, žije sám, čistá mzda: 11 804 Sk
Výživné na 1 dieťa 1500 Sk,
na ďalšie dieťa 1300 Sk
Dohody o zrážkach v poradí tak, ako prišli:
5 500 Sk
6 595 Sk
6 583 Sk
1 750 Sk
1 000 Sk
???
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Prosím Vás o radu, už som prečítala všetky príspevky o exekúcii. Aj tak mám z toho cirkus .
Vydatá, 1 dieťa = spoločná domácnosť
Čistý príjem: 8.209,- Sk

Prišli dve prednostné exekučné príkazy / VšZP, SP / 1.564,-,70.160,-/

Podľa mňa:
8.209,-
- 1.600,-
- 600,- dieťa
- 600,- manžel
--------------
5.409,- Sk

No a teraz ako, keď sú obe prednostné ???? 5.409,- : 2= 2.704,- ????
K výplate 2.800,- SK ????

Ďakujem.
Naposledy upravil Martina80 : 06.04.06 at 09:40
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ak sú obe prednostné, tak sa uspokojujú v poradí ako prišli (z tej jednej tretiny).
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Zitka ja nechňapem.... , mohla by si prosím Ťa v číslach ?????? Ďakujem.

Vôbec neviem , ako ďalej. 5.409,- mi teda ostalo ....no a čo vlastne mám robiť potom ???? Jedna prednostná mi prišla 21.3. a druhá 24.3.
Naposledy upravil Martina80 : 06.04.06 at 10:01
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Vydatá, 1 dieťa = spoločná domácnosť
Čistý príjem: 8.209,- Sk
- 1.600,-
- 600,- dieťa
- 600,- manžel
--------------
5.409,- Sk

Do 3000 Sk sa počíta na tretiny:
1. tretina (1000 Sk) bežné pohľadávky (nemá) - zostáva jej
2. tretina (1000 Sk) prednostné pohľadávky (má) - zraziť
3. tretina (1000 Sk) nepostihnuteľná - zostáva jej
nad 3000 Sk zraziť všetko (5409-3000= 2409)
Zostane jej: 1600+600+600+1000+1000= 4800 Sk
zraziť: 1000 +2409= 3409 Sk
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať