Zavrieť

Porady

DPH pri čiastočne uhradenej faktúre

Dobrý večer
Prosila by som o radu. Účtujem s sústave JÚ. V roku 2004 som vystavila faktúru, ktorá bola len čiastočne uhradená. Ako mám túto skutočnosť zaúčtovať v peňažnom denníku. Myslím rozdelenie na základ a DPH. Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    V roku 2004, keď ste vystavila faktúru, v príslušnom zdaň. období ste odviedla DPH.To. že bola čiastočne uhradená, znamená, že v peňažnom denníku zaúčtujete len skutočnú uhradu, tá sa v peň. denníku nerozdeluje na základ a daň. Čiastočná úhrada sa premietne aj v knihe pohĺadávok, kde zostane časť fa neuhradená .

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    No, tomu nerozumiem,Dom.
    Ako, že v denníku úhradu nerozdeľujem ?
    DPH som síce odviedla pri vystavení faktúry, to je pravda, ale do príjmov zvyšujúcich daňový základ mi časť "základ dane"vstupuje až pri úhrade hotovosťou alebo bankovým prevodom , čiže pri zápise do denníka a rovnako časť "DPH" vstupuje do príjmov neovplyvňujúcich daňový základ .
    Pri čiastkovej úhrade mne program robí automaticky časť do príjmov zvyšujúcich DZ a časť do nezvyšujúcich/podľa základu, ktorý zadám/.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Úplne súhlasím s dom. Nerozumiem rene ako to myslíš?! Ak príjmem čiastkovú úhradu za Fa s DPH, tak si túto zaevidujem v peňažnom denníku ako príjem zvyšujúci ZD a DPH samozrejme ako nezvyšujúci ZD. Ale tým to hasne. Zostávajúcu, neuhradenú časť evidujem ako pohľadávku.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    rene
    No, tomu nerozumiem,Dom.
    Ako, že v denníku úhradu nerozdeľujem ?
    DPH som síce odviedla pri vystavení faktúry, to je pravda, ale do príjmov zvyšujúcich daňový základ mi časť "základ dane"vstupuje až pri úhrade hotovosťou alebo bankovým prevodom , čiže pri zápise do denníka a rovnako časť "DPH" vstupuje do príjmov neovplyvňujúcich daňový základ .
    Pri čiastkovej úhrade mne program robí automaticky časť do príjmov zvyšujúcich DZ a časť do nezvyšujúcich/podľa základu, ktorý zadám/.
    Ja by som odúčtovala celú DPH už pri čiastočnej úhrade - ak je aspoň v takej výške, niečo sa mi marí, že bola o tom debata, veď som ju odviedla celú, tak aj NDZ ihneď celá. - môj názor.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Áno sway, samozrejme že je to tak, len sme nezachádzali do detailov. Aby sme sa teda všetci dobre rozumeli, uvádzam malý príklad.
    Evidencia pohľadávok:
    Faktúra vystavená v r. 2004 na sumu bez DPH 10.000,-
    DPH 19% 1.900,-
    Spolu s DPH 11.900,-

    V r. 2004 bola čiastočná úhrada 2.100,-.
    Zápis v peňažnom denníku:
    Príjem hotovosti, alebo príjem do banky 2.100,-
    Z toho DPH 1.900,-
    Základ dane 200,-

    Koniec roka
    Výkaz majetku a záväzkov:
    Pohľadávky 9.800,-

    Výkaz príjmov a výdavkov:
    Príjmy 200,-

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Myslela som v peň. denníku prijem v hotovosti alebo bankou nerozdeľujem, v členení ďalej druhovo samozrejme príjem zdan. a nezdanit.- DPH. Čiastkovú úhradu dávam najskôr na DPH, ako bolo spomínané, bola odvedená. Až som niekoho uviedla do omylu ospravedl. sa .

    Džek je offline (nepripojený) Džek

    Džek
    Ďakujem za diskusiu k mojej otázke, uistili ste ma v tom ako som si to myslela i ja. Ešte raz ďakujem.

    DPH pri čiastočne uhradenej faktúre

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.