Zavrieť

Porady

Dane, Dane, Dane

Vážení kolegovia, chcem sa spýtať na problém, ktorý bol už pravdepodobne v porade diskutovaný. Moja sestra darovala dcére byt aj garážové stojisko. Vklad do katastra aj zápis do katastra prebehol v roku 2006, čo teda zakladá povinnosť ohlásiť vznik a zaplatiť daň z nehnuteľnosti za rok 2007. Podľa formuláru sa vyplňujú prílohy "daň zo stavieb" a "daň z pozemkov". Moja sestra ale doteraz platila iba "daň zo stavieb". V darovacej zmluve a následne po zápise do katastra sa objavilo aj vlastníctvo na podieloch pozemkov na ktorých budova stojí. Na liste vlastníctva mojej netere sa uvádzajú čísla parciel, ich plochy a nakoniec vlastnícky podiel napr. 1212/100000. Keď vypočítam plochu podielu tak pre byt je to cca 12,5 m2 a pre stojisko auta cca 2,41 m2.(Má to byť plocha chodníka, plocha kde sú umiestnené kontajnery, výjazd z garáže atď.)
Otázka: Musia sa aj tieto plochy uvádzať v daňovom priznaní ????
Bytové družstvo ako prapôvodný majiteľ a správca objektu tvrdí, že ono daň za pozemky neplatí.
Poradí mi niekto ????
Za akúkoľvek odpoveď som vopred vďačný.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Pokiaľ v liste vlastníctva sú uvedené len pozemky pod stavbami, daň z pozemkov sa neplatí. Ak však v liste vlastníctva je spoluvlastnícky podiel aj na nejakom okolitom pozemku, napr. pozemok pod kontajnerovým stojiskom, alebo nejaký dvor, tak z tohoto pozemku sa daň platí vo výške spoluvlastníckeho podielu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.