Zavrieť

Porady

Návšteva u lekára s dieťaťom

Zaujimalo by ma ked idem so synom k lekarovi ci mi moze dat lekar potvrdenie tzv. P na 1 den. A aka je za to nahrada mzdy? Mne v praci hovorili ze to je osetrovne clena rdiny a prinalezi za to 55%denneho vymeriavacieho zakladu. Ale podla mna je rozdiel osetrovanie dietata a navsteva u lekara. Plati este stale ze mam narok na dieta 7 dni v roku, kedy mi zamestnavatel musi poskytnut pracovne volno s nahradou mzdy?

Dakujem za odpovede
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzi10
Zaujimalo by ma ked idem so synom k lekarovi ci mi moze dat lekar potvrdenie tzv. P na 1 den. A aka je za to nahrada mzdy? Mne v praci hovorili ze to je osetrovne clena rdiny a prinalezi za to 55%denneho vymeriavacieho zakladu. Ale podla mna je rozdiel osetrovanie dietata a navsteva u lekara. Plati este stale ze mam narok na dieta 7 dni v roku, kedy mi zamestnavatel musi poskytnut pracovne volno s nahradou mzdy?

Dakujem za odpovede
ÁNo, nemenilo sa zatiaľ nič. Takže, za ten jeden deň sprevádzania dieťaťa k lekárovi dostaneš náhradu priemerkou. Je to prekážka v práci § 141 odst.2 písm. c.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Už len doplním, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť platené voľno za nevyhnutne potrebný čas na sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie. Nevyhnutne potrebný čas je čas strávený na ceste k lekárovi, u lekára, na ceste od lekára. Ak toto trvalo celý deň, máš na celý deň nárok na platené P. Nevyhnutne potrebný čas nie je, ak si po vyšetrení išla s dieťaťom domov a ostala s ním doma.
Ak si s chorým dieťaťom ostala doma, je to ošetrovanie chorého člena rodiny a máš nárok na ošetrovné (lekár musí vypísať potrebné tlačivo).
0 0
veduca SJ veduca SJ

veduca SJ je offline (nepripojený) veduca SJ

Prosím Vás mám chorú mamku, ktorú som sprevádzala k lekárovi. Podotýkam, že mamka nemá trvalý pobyt u mňa doma. Lekár mi vystavil tzv. paragraf. Zamestnávateľ mi ho nechce uznať, lebo že nejde o dieťa ani o mňa samú. Podľa mňa je to v rozpore so ZP. Rada by som tiež vedieť, či mám nárok len na tých 7 dní, ale je to tak, že mám nárok na 7 dní paragrafu na seba a na mamku sa mi počíta zvlášť 7 dní? Ďakujem za odpoveď
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Nárok máš so sebou k lekárovi na 7 dní v roku a na sprvádzanie rodinného príslušníka na 7 dní v roku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Súhlasím, a doplním je to v súlade s §141- dôležité osobné prekážky v práci- odst.2 písm.c ZP.
0 0
veduca SJ veduca SJ

veduca SJ je offline (nepripojený) veduca SJ

Čiže mám nárok na 14 dní? Prosím ťa, kde to nájdem v ZP, lebo tam som pozerala na §141 odst.2 ale tam sa hovorí len o 7 dňoch.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Skús si prečítať moju odpoveď ešte raz, tam to máš uvedené. 7dní môžeš čerpať s náhradou mzdy na sprevádzanie mamky.
0 0
veduca SJ veduca SJ

veduca SJ je offline (nepripojený) veduca SJ

Prepáč Tweety, prečítala som si a je mi to jasné. Ešte raz ďakujem.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Tweety Pozri príspevok
ÁNo, nemenilo sa zatiaľ nič. Takže, za ten jeden deň sprevádzania dieťaťa k lekárovi dostaneš náhradu priemerkou. Je to prekážka v práci § 141 odst.2 písm. c.
Mojej priateľke povedali v práci, že ak bude sprevádzať dieťa k lekárovi dostane náhradu len za 4 hodiny. Neviete prečo?Čo ak tam bude 5 hodín?
A ešte by ma zaujímalo ako sa to bude počítať zomzdy - tá náhrada?
0 0
marym marym

marym je offline (nepripojený) marym

Kto je rodinný príslušník pre pracovno-právne účely je v ZP uvedené v § 40 ods.5. Tam patrí aj rodič zamestnanca
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Náhrada je za čas strávený u lekára, ak bude potvrdenka na celý deň, preplatíme celý, ak iba na 4 hod. preplatíme priemerkou 4 hod. Závisí to od hodín strávených u lekára.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Tweety Pozri príspevok
Náhrada je za čas strávený u lekára, ak bude potvrdenka na celý deň, preplatíme celý, ak iba na 4 hod. preplatíme priemerkou 4 hod. Závisí to od hodín strávených u lekára.
No jej vraj povedali, že ak aj bude 5,6,7...hodín preplatia jej len 4 hodiny. Mne sa to zdalo divné ale neviem jej pomôcť.A čo ten výpočet - aby si ho potom vedela skontrolovať.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Preplácanie hodín u lekára uvádzame na výplatnej páske, sú preplatené priemerkou pre náhrady.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás čo sa viac oplatí ísť na PN so sebou alebo s dieťaťom? Ak by som bola chorá s dieťaťom do 10 rokov, mám nárok na ošetrovné, ktoré vypláca soc. poisťovňa a ktoré je v akej výške?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mikolajova Pozri príspevok
Prosím Vás čo sa viac oplatí ísť na PN so sebou alebo s dieťaťom? Ak by som bola chorá s dieťaťom do 10 rokov, mám nárok na ošetrovné, ktoré vypláca soc. poisťovňa a ktoré je v akej výške?
Zle si položila otázku.

Ak si chorá ty, tak ideš na PN sama so sebou. Ak je choré dieťa a treba byť kvôli veku či zdravotnému stavu pri ňom, tak ty nemôžeš ísť na PN, ale ideš na OČR.

V prípade PN ti SP platí nemocenské dávky počas celej doby PN (presnejšie prvých 10 dní ti platí zamestnávateľ).

Ak si na OČR, tak máš nárok na náhradu počas prvých 10 dní OČR-ky.

Takže ty si nemôžeš vybrať, či "pôjdeš na PN so sebou alebo s dieťaťom".

Náhrady nemocenského a OČR sa vypočítavajú podľa výšky odvodov, ktoré si platila. Teda čím vyšší plat máš, tým vyššie budú dávky. Náhrady vychádzajú cca 55% zo mzdy (ale pozor, to je len orientačné, nie je to počítané zo mzdy, ael z odvodov).
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ďakujem, ale jedná sa o to, že chorá som aj ja, aj dieťa.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mikolajova Pozri príspevok
Ďakujem, ale jedná sa o to, že chorá som aj ja, aj dieťa.
Tak potom jednoznačne PN. Dávky sa počitajú rovnako, ale poskytujú sa na celú dobu PN, nie len na prvých 10 dní, ako je to u OČR.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

A OČR sa nepočíta hneď od 1. dňa 55 %?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ošetrovné je od prvého dňa 55% DVZ.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mikolajova Pozri príspevok
A OČR sa nepočíta hneď od 1. dňa 55 %?
Áno, to je prevda, na to som vôbec nemyslel.

Tak to nie je také jednoznačné. Bude závisieť od toho, koľko sa predpokladá, že bude trvať tvoje liečenie. Ak viac ako 10 dní, tak využiť PN. Ak to bude menej ako 10 dní, tak sa javí výhodnejšie OČR.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať