Zavrieť

Porady

Účtovanie skladu

Ahojte poradaci,

sklad uctujem velmi malo a neviem si poradit s nasledovnym

nakup tovaru 10 ks a 100Sk, celkom teda 1000 Sk
vydaj tovaru 5 ks a 100 Sk, celkom teda 500 Sk

Az ked som tovar vyskladnila a zauctovala, prisiel mi dobropis od dodavatela, kde mi dava zlavu na tovar (nakolko sa zle predaval) a dal mi zlavu na celych 10 ks po 25 Sk, celkom 250 Sk (tym sa mi vlastne zmenila nakupna cena)
Potrebujem ponizit sklad o 250 Sk. Uctovne by som to ako tak zvladla, ale ako to urobit v sklade netusim, aby mi hodnota skladu sedela s uctom 132.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    beroun je offline (nepripojený) beroun

    beroun
    To čo som uviedol sa používa na rozdiely pri cene v účtovníctve a pri cene v skladovej evidencii. Jedným z prípadov je dodatočná zľava z ceny, kedy sa už cena v skladovej evidencii neupravuje, ale zľava sa zaúčtuje ako oceňovací rozdiel len v účtovníctve na samostatný účet a ten sa rozpúšťa v závislosti od úbytku tovaru. Predstavte si že od dodávateľa dostanete množstevnú zľavu (napr. METRO - obratový bonus) a to potom budete opravovať v sklade napr. 1000 položiek prijatého tovaru za predchádzajúci štvrťrok?

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    beroun
    To čo som uviedol sa používa na rozdiely pri cene v účtovníctve a pri cene v skladovej evidencii. Jedným z prípadov je dodatočná zľava z ceny, kedy sa už cena v skladovej evidencii neupravuje, ale zľava sa zaúčtuje ako oceňovací rozdiel len v účtovníctve na samostatný účet a ten sa rozpúšťa v závislosti od úbytku tovaru. Predstavte si že od dodávateľa dostanete množstevnú zľavu (napr. METRO - obratový bonus) a to potom budete opravovať v sklade napr. 1000 položiek prijatého tovaru za predchádzajúci štvrťrok?
    Táto možnosť vyplýva z § 22 ods. 2 postupov účtovania.
    Spôsob rozpúšťania si stanoví účtovná jednotka sama. Ide o to, aby bodiel rozpustených odchýlok zodpovedal nejakým spôsobom spotrebe zásob (rozdiely nesmú ovplyvniť HV v čase ich vzniku ale v čase spotreby zásob).
    Často sa používa koeficient.
    k = (počiatočný stav účtu rozdielov + prírastok na účte rozdielov) / (počiatočný stav na účte skladu + prírastok na účte skladu)
    suma na zúčtovanie odchýkly do spotreby = k * vydaj zo skladu

    Uviedol som to iba stručne. Táto téma bola už na porade rozoberaná.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Ja by som to rozdelila, zľavu na kusy, ktoré som už predala by som zaúčtovala ako zníženie nákladov (-125 na účet 504) a zvyšok by som zaúčtovala ako zníženie ceny v sklade. Závisí to však od programu, toto sa už ťažko radí ak nepoznám prgram, v ktorm účtuješ, to by najlepšie poradili tvorcovia programu.

    adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

    adinka55
    Mne ide skor o riesenie ako take.
    Urobit v sklade vydajku na 250 Sk? Alebo opravit povodnu prijemku a znizit tak nakupnu cenu - ak ano potom musim prepocitat aj niekolko vydajok v cene skladovej. Alebo fakt neviem. Ale poviem pravdu spatne vsetko prepocitavat sa mi nechce.
    Potrebujem skor take teoreticke riesenie ako by to malo byt, v softe to budem riesit az potom, ked budem vediet co s tym vlastne chcem urobit.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    adinka55
    Mne ide skor o riesenie ako take.
    Urobit v sklade vydajku na 250 Sk? Alebo opravit povodnu prijemku a znizit tak nakupnu cenu - ak ano potom musim prepocitat aj niekolko vydajok v cene skladovej. Alebo fakt neviem. Ale poviem pravdu spatne vsetko prepocitavat sa mi nechce.
    Potrebujem skor take teoreticke riesenie ako by to malo byt, v softe to budem riesit az potom, ked budem vediet co s tym vlastne chcem urobit.
    Ja by som v mojom programe na výdajku pridala vedľajšie náklady a program sám mi všetko prepočíta a upraví ceny aj spätne. Ak to Tvoj program nedokáže, tak by som len pridala výdajku na 5 kusov v cene akú mali pred dobropisom a potom by som pridala príjemku v novej zníženej cene.

    beroun je offline (nepripojený) beroun

    beroun
    Hovorí Vám niečo ako "oceňovací rozdiel"? Na ňom sa účtuje pri príjme na sklad, ak Vám nesedí cena na faktúre s cenou na príjemke zo skladu alebo aj náklady na obstaranie (doprava, clo) ak to máte ošetrené v internej smernici.
    Faktúra: 131/321
    príjemka: 132.X/131 - sklad - cena na príjemke
    132.Y/131 - oceňovací rozdiel - môže byť +/-
    výdajka: 504.X/132.X
    zníženie ceny: -132.Y/-321 rozdiel v cene ide na OR, a teda sklad a účet 132.X zostanú rovnaké
    rozpustenie OR: 504.Y/132.Y
    rozpúšťať OR sa zvykne mesačne, najdlhšie však ročne podľa vorca:
    ZZ OR + P OR
    _______________
    ZZ Sklad + P Sklad


    úbytok OR = koeficient x úbytok Sklad

    ZZ = začiatočný zostatok
    OR = oceňovací rozdiel
    P = príjem za napr. mesiac
    Sklad = hodnota skladu v Sk
    koeficient = to je ten zložený zlomok o ktorý som sa hore pokúsil

    Dúfam, že je to aspoň trochu zrozumiteľné.

    adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

    adinka55
    Dakujem za odpoved, no vela mi to nehovori.
    Mozete mi poradit, kde by som sa o tom dozvedela viac, nejaka literatura a podobne?

    Dakujem.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Adinka, ty máš tuším MRP.
    Ty nechceš dať odberateľom zľavu? A predávala si za nákupnú cenu?

    beroun je offline (nepripojený) beroun

    beroun
    Učil som sa to na škole. Avšak neviem Vám uviesť nejakú konkrétnu knihu. Ja to beriem ako dosť rozšírenú vec, ktorá by mohla byť vo všeobecných knihách o účtovníctve. Takže ak by ste sa chceli spýtať nejakú konkrétnu vec z toho tak Vám viem odpovedať.
    Ináč je to vcelku jednoduché, aj keď ten vzorec je trošku zložitejší.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Ja si myslím, že Adinke nejde o účtovanie, ale ako technicky vyriešiť precenenie tovaru na sklade a to závisí od toho-ktorého softu. Ak ide o MRP, myslím, že stačí, ak napr.
    1/ skladová karta - cena 0
    2/ príjem 1 ks v cene 90
    3/ príjem 10 ks v cene 100
    Keďže do nastavenia som dala automaticky spriemerovať cenu, výsledok - priemerná cena na sklade 1ks=99,0909
    4/ otvorila som príjemku (10ks á 100 Sk), nastavila sa do kolónky zľava, napísala 25% a cez F4 vybrala - premietnúť zľavu do ceny MJ. Cena sa mi zmenila na 75 Sk
    Teraz potrebuješ spriemerovať cenu na sklad. karte. Má byť (750+90):11=76,3636 Sk
    5/ Nastavíš sa na kartu, dáš Funkcie a vyberieš Prepočet skladových cien v kartách podľa pohybov na sklade
    a tovar máš precenený.
    Vďaka za otázku, aspoň som si to vyskúšala. Síce v MRP-win-JU, predpokladám, že cez rovnaké alebo podobné funkcie to bude aj v MRP-win-PU.
    Ak ide o MRP, bolo by vhodné tému presunúť do MRP

    Dodatok: Tento postup je možný, ak tovar ešte nie je vyskladnený.
    Naposledy upravil Marína : 27.01.07 at 11:06 Dôvod: doplnenie

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ahojte,
    môžete mi poradiť, ako účtovať tovar v prípade, že účt.jednotka používa spôsob oceňovania pevnými skladovými cenami.
    Príjemku na sklad zadám pevnými cenami, výdaj tiež pevné ceny, ale ako naúčtujem FP, kde sú ceny rozdielne.
    Presnejšie: raz nakúpim tovar po 80,-Sk, raz po 88,-Sk, atď, príjem - pevná skladová cena je 85,- Sk. Ako naúčtujem rozdiel?
    Výdaj - pevná cena vždy 100,- Sk.
    moja úvaha:
    FP naúčtujem: 131/321 - skutočná nákupná cena
    Príjemnka na sklad: pevná skladová cena 132/131 - interný doklad
    Oceňovací rozdiel: 132/131 - interný doklad

    výdajka: 504/132 - pevná cena
    ...už som sa zamotala.. prosím, skúste mi poradiť.



    Ďakujem, Laura
    Naposledy upravil Laura1 : 10.07.07 at 17:24

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Laura1 Pozri príspevok
    Ahojte,
    môžete mi poradiť, ako účtovať tovar v prípade, že účt.jednotka používa spôsob oceňovania pevnými skladovými cenami.
    Príjemku na sklad zadám pevnými cenami, výdaj tiež pevné ceny, ale ako naúčtujem FP, kde sú ceny rozdielne.
    Presnejšie: raz nakúpim tovar po 80,-Sk, raz po 88,-Sk, atď, príjem - pevná skladová cena je 85,- Sk. Ako naúčtujem rozdiel?
    Výdaj - pevná cena vždy 100,- Sk.
    moja úvaha:
    FP naúčtujem: 131/321 - skutočná nákupná cena
    Príjemnka na sklad: pevná skladová cena 132/131 - interný doklad
    Oceňovací rozdiel: 132/131 - interný doklad

    výdajka: 504/132 - pevná cena
    ...už som sa zamotala.. prosím, skúste mi poradiť.



    Ďakujem, Laura
    V zmysle Zákona o účtovníctve
    § 25, odst. (1) Z jednotlivých zložiek majetku a záväzkov sa oceňuje:
    a) obstarávacou cenou
    2. zásoby, s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou,...
    odst. (4) Na účely tohto zákona sa rozumie
    a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,...

    Podľa Postupov účtovania
    § 22, odst. (1) Úbytok zásob rovnakého druhu sa môže účtovať v ocenení cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom z obstarávacích cien alebo vlastných nákladov, alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku zásob sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku zásob. Vážený aritmetický priemer sa počíta najmenej raz za mesiac.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ďakujem za odpoveď,
    môj prípad bude §22, stanovená pevná skladová cena je vlastne artimetický priemer - určený na jeden mesiac.

    Musím to ešte preštudovať, ako presne zaúčtovať jednotlivé doklady.

    Danka2000 je offline (nepripojený) Danka2000

    Danka2000
    Dobrý deň,
    mám trošku podobný problém. Chceme znížiť cenu výrobkov na sklade (zastaralé výrobky). Učtujeme v PU - spôsob B. Neviem či mam tvoriť Opravnú položku. A neviem ako mam vyriešiť sklad - zníženie tých cien.
    Ďakujem za odpoveď.

    irma1 je offline (nepripojený) irma1

    irma1
    Danka2000 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mám trošku podobný problém. Chceme znížiť cenu výrobkov na sklade (zastaralé výrobky). Učtujeme v PU - spôsob B. Neviem či mam tvoriť Opravnú položku. A neviem ako mam vyriešiť sklad - zníženie tých cien.
    Ďakujem za odpoveď.
    Neviem, či to správne chápem, ale: cenu výrobku môžeš znížiť kedykoľvek. Na nadobúdaciu cenu výrobku to nemá žiadny vplyv. Ocenenie skladu je v nadobúdacích cenách, nie je potrebné preceňovať skladové položky.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Danka2000 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mám trošku podobný problém. Chceme znížiť cenu výrobkov na sklade (zastaralé výrobky). Učtujeme v PU - spôsob B. Neviem či mam tvoriť Opravnú položku. A neviem ako mam vyriešiť sklad - zníženie tých cien.
    Ďakujem za odpoveď.
    Opravná položka k zásobám pri spôsobe B bude tvoriť ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
    Bude sa postupovať podľa § 23 postupov účtovania, t.j. skladové ceny sa budú porovnávať s čistou realizačnou honotou. Ak sú vyššie, vytvori sa opravná položka vo výške rozdielu.
    na konci účtovného obdobia zaúčtuješ:
    613 / 123 stav výrobkov na začiatku účtovného obdobia
    123 / 613 stav výrobkov na konci obdobia v ocenení vlastnými nákladmi
    613.AU / 194 tvorba opravných položiek k výrobkom

    Danka2000 je offline (nepripojený) Danka2000

    Danka2000
    Ocenenie skladu je síce v nadobudacich cenách ale má sa hodnota skladu rovnať účtu 123 - výrobky, činie? S tými opravnými položkami to aj tak chcem spraviť, lenže vedenie chce preceniť výrobky k 1.9. Bude mi zrejme stačiť zápis o precenení. Ďakujem za odpovede.

    daryl je offline (nepripojený) daryl

    daryl
    adinka55 Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,

    sklad uctujem velmi malo a neviem si poradit s nasledovnym

    nakup tovaru 10 ks a 100Sk, celkom teda 1000 Sk
    vydaj tovaru 5 ks a 100 Sk, celkom teda 500 Sk

    Az ked som tovar vyskladnila a zauctovala, prisiel mi dobropis od dodavatela, kde mi dava zlavu na tovar (nakolko sa zle predaval) a dal mi zlavu na celych 10 ks po 25 Sk, celkom 250 Sk (tym sa mi vlastne zmenila nakupna cena)
    Potrebujem ponizit sklad o 250 Sk. Uctovne by som to ako tak zvladla, ale ako to urobit v sklade netusim, aby mi hodnota skladu sedela s uctom 132.
    čo chcete ponížiť v sklade keď tovar už na sklade nie je , znížia sa len náklady v účtovníctve 504/321

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.