Zavrieť

Porady

Som SZČO a zamestnanec požiadal o invalidný dôchodok...

Som SZČO a môj zamestnanec pred rokom vážne ochorel, bol celý rok PN a dnes požiadal o invalidný dôchodok, ktorý mu s vysokou pravdepodobnosťou bude priznaný. Pokiaľ viem mal by byť priznaný odo dňa požiadania, čiže od dnes. PN mu týmto po roku skončila, ale samozrejme pracovať nemôže. Schválenie dôchodku nejaký ten týždeň potrvá. Čo z toho vyplýva pre mňa? Patrí mu normálny plat, keďže maródku už neberie ale ani nemôže pracovať?
Ďakujem
Naposledy upravil marekm : 19.01.07 at 16:34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    marekm
    Som SZČO a môj zamestnanec pred rokom vážne ochorel, bol celý rok PN a dnes požiadal o invalidný dôchodok, ktorý mu s vysokou pravdepodobnosťou bude priznaný. Pokiaľ viem mal by byť priznaný odo dňa požidania, čiže od dnes. PN mu týmto po roku skončila, ale samozrejme pracovať nemôže. Schválenie dôchodku nejaký ten týždeň potrvá. Čo z toho vyplýva pre mňa? Patrí mu normálny plat, keďže maródku už neberie ale ani nemôže pracovať?
    Ďakujem
    Ak zamestnanec nemôže ďalej pracovať zo zdravotných dôvodov, samozrejme mu nemusíš platiť mzdu ani náhradu mzdy. Na základe potvrdenia od lekára, kde by malo byť špecifikované, aké práce nesmie vykonávať, by si mu mal ponúknuť prípadné iné pracovné miesto, ktoré by mu vyhovovalo. Ak také miesto nemáš, zamestnanec si môže dať okamžité skončenie pracovného pomeru podľa Zákonníka práce:
    § 69

    (1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

    a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

    b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
    c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

    (2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

    (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

    (4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

    Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

    Ofélia
    Ja píšem z pozície zamestnanca. Mala som taký problém tiež. Zamestnávateľ nemal pre mňa vhodnú prácu tak sme ukončili PP dohodou. Potom som išla na úrad práce.
    Nikde nieje napísané či mu SP prizná dôchodok a akí a či aj so spätnou platnosťou. Ja som sa so SP ťahala ďaľší rok. Ak chce dôchodok je mu lepšie dať výpoveď, lebo ak zostane pracovať posudkový lekár aj keď to je na invalidu to bude brať, že je stabilizovaní a PS. "Skúsenosť"

    Džek je offline (nepripojený) Džek

    Džek
    neplatia sa odvody do sociálnej poisťovne, na zdravotné sa platia
    Naposledy upravil Džek : 19.01.07 at 17:48

    marekm je offline (nepripojený) marekm

    marekm
    Džek
    neplatia sa odvody žiadne
    Tiež dobré riešenie, ale odvody by si musel platiť teda sám?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    marekm
    Tiež dobré riešenie, ale odvody by si musel platiť teda sám?
    Ak dáš zamestnancovi neplatené voľno, musíš za neho odvádzať odvody na zdravotné poistenie v plnej výške z minimálnej mzdy. Môžeš sa s ním ale dohodnúť, že ti ich vráti.
    Naposledy upravil Zita4 : 19.01.07 at 17:32 Dôvod: preklep

    Džek je offline (nepripojený) Džek

    Džek
    Môže ísť na ďalšiu neplatenú PN. Vtedy sa odvodom vyhne.
    Naposledy upravil Džek : 23.01.07 at 16:45

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.