Zavrieť

Porady

Výkaz súvaha

Chcela som sa spýtať, ak sa zaokrúhluje vo výkaze na tisíce, 966 Sk mám zaokrúhliť na 1 a 18 700 Sk na 19 ?
Ja sa totiž trápim už 3 hodiny s tým, že keď všetky čísla zaokrúhlim na tisíce, nesedí mi strana pasív s aktívami, lebo vychádzajú zaokrúhlovacie čísla. Dokonca mi hosp. výsledok výjde o tisícku menej, ak ho do súvahy jednoducho nedosadím z výkazu ziskov a strát, ale sa držím výpočtu, ktorý je uvedený v riadku 85. Čo robím zle? A kontrolné čísla musia vlastne sedieť? Aktíva s pasívami? Predchadzajúce obdobie nemám. Vedel by mi prosím niekto poradiť? Ja mám le jedenásť súvahových účtov a neviem ich do toho výkazu napasovať tak, aby to sedelo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    zaclony
    Chcela som sa spýtať, ak sa zaokrúhluje vo výkaze na tisíce, 966 Sk mám zaokrúhliť na 1 a 18 700 Sk na 19 ?
    Ja sa totiž trápim už 3 hodiny s tým, že keď všetky čísla zaokrúhlim na tisíce, nesedí mi strana pasív s aktívami, lebo vychádzajú zaokrúhlovacie čísla. Dokonca mi hosp. výsledok výjde o tisícku menej, ak ho do súvahy jednoducho nedosadím z výkazu ziskov a strát, ale sa držím výpočtu, ktorý je uvedený v riadku 85. Čo robím zle? A kontrolné čísla musia vlastne sedieť? Aktíva s pasívami? Predchadzajúce obdobie nemám. Vedel by mi prosím niekto poradiť? Ja mám le jedenásť súvahových účtov a neviem ich do toho výkazu napasovať tak, aby to sedelo.
    Zaokrúhľovanie súvahy a výsledovky na tisíce je robota niekedy aj dlhšie ako na 3 hodiny. Nájdi nejakú položku, kde podľa matematických pravidiel už máš zaokrúhliť hore, ale ty to zaokrúhli dole (napr. 1570 na 1 nie na 2) Musíš sa s tým pohrať.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zaclony
    Chcela som sa spýtať, ak sa zaokrúhluje vo výkaze na tisíce, 966 Sk mám zaokrúhliť na 1 a 18 700 Sk na 19 ?
    Ja sa totiž trápim už 3 hodiny s tým, že keď všetky čísla zaokrúhlim na tisíce, nesedí mi strana pasív s aktívami, lebo vychádzajú zaokrúhlovacie čísla. Dokonca mi hosp. výsledok výjde o tisícku menej, ak ho do súvahy jednoducho nedosadím z výkazu ziskov a strát, ale sa držím výpočtu, ktorý je uvedený v riadku 85. Čo robím zle? A kontrolné čísla musia vlastne sedieť? Aktíva s pasívami? Predchadzajúce obdobie nemám. Vedel by mi prosím niekto poradiť? Ja mám le jedenásť súvahových účtov a neviem ich do toho výkazu napasovať tak, aby to sedelo.
    Správne by tak zaokrúhľovanie bolo, ale pravdupovediac to nikdy nesadne presne. V niektorých prípadoch, ktoré sú najmenej bolestivé musíš zaokrúhliť aj nie celkom matematicky správne, t.j. ak bude potrebné, tak to číslo 18 700 zaokrúhli na 18, atď. Teda iróniou je, ale zle robíš práve to, že "trváš na 100% matematickom" zaokrúhlení, skoro nikdy to tak nevyjde.
    Kontrolné čísla Ti musia sedieť presne na súčet všetkých riadkov, ktoré zahŕňajú, ako aj všetky súčtové riadky...ináč to máš zo štatistiky okamžite naspäť
    Samozrejme pasíva a aktíva sa Ti musia rovnať.
    Zisk z VZaS sa musí rovnať zisku v súvahe, prispôsob iné riadky....

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Veru, niekedy sa musí ubrať aj 2 tis. z niektorej položky, aby to sadlo...s prepáčením "magorina", lebo aj väčšina SW zaokrúhli najprv sumy na jednotlivých účtoch a potom zaokrúhli sumáre účtov a stane sa, že rozdiel HV v súvahe a vo výkaze ziskov je niekoľko tisíc. Matematické zaokrúhľovanie je potom nič platné.

    zaclony je offline (nepripojený) zaclony

    zaclony
    No. Mojim zamestnaním nie je účtovníctvo, ale navrhujem záclony a závesy. Mám VŠekonomickú a dvakrát som sa zamestnala ako ekonóm ore všetko. To ma priviedlo k myšlienke, že na začiatku podnikania , keď je málo peňazí, že si budem robiť sama účto.A rozhodla som sa pre podvojné, lebo je zrozumiteľné. Vďaka knihám a veľkej pomoci v porade som sa dopracovala k dátovej uzávierke a poviem vám, že po úmornej štvorhodinovej piplačke s výkazom SÚVAHA a hlavne vašimi príspevkami o absolútnej nelogike zaokrúhľovania som dospela k záveru, že som rada, že sa neživím účtovníctvom. A vôbec vám nezávidím. Ani vo sne ma nenapadlo, že sa musím triafať do niečoho, len aby to vyšlo. Všetkým ďakujem!!!!Chcela som vám poslať body, ale tuto mi to nedáva možnosť.Alebo som slepá?
    Ešte mám jeden problém. Účtovný soft mi uložil vo výkaze učet 311 do dlhod.pohl. a nie krátkod. a pohl. 314 mi šupol do pohl.na zásoby, čo si myslím, že je asi hlúposť a má to ísť spolu s 311 na riadok 49. Ja si to v tlačive opravím, ale v účte som už spravila udaj.uzav./čtovníctvo toto neovplyvní, ale musím to vrátiť do roku 2006 a opraviť to v učt.osnove, kde sa definujú riadky súvahy? Ja som totiž plne dôverovala softu, že to správne zadefinoval, keď som si ho inštalovala. Alebo mám nechať to, čo mi vytlačil môj počítač.
    Naposledy upravil zaclony : 20.01.07 at 06:23

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    zaclony
    No. Mojim zamestnaním nie je účtovníctvo, ale navrhujem záclony a závesy. Mám VŠekonomickú a dvakrát som sa zamestnala ako ekonóm ore všetko. To ma priviedlo k myšlienke, že na začiatku podnikania , keď je málo peňazí, že si budem robiť sama účto.A rozhodla som sa pre podvojné, lebo je zrozumiteľné. Vďaka knihám a veľkej pomoci v porade som sa dopracovala k dátovej uzávierke a poviem vám, že po úmornej štvorhodinovej piplačke s výkazom SÚVAHA a hlavne vašimi príspevkami o absolútnej nelogike zaokrúhľovania som dospela k záveru, že som rada, že sa neživím účtovníctvom. A vôbec vám nezávidím. Ani vo sne ma nenapadlo, že sa musím triafať do niečoho, len aby to vyšlo. Všetkým ďakujem!!!!Chcela som vám poslať body, ale tuto mi to nedáva možnosť.Alebo som slepá?
    Ešte mám jeden problém. Účtovný soft mi uložil vo výkaze učet 311 do dlhod.pohl. a nie krátkod. a pohl. 314 mi šupol do pohl.na zásoby, čo si myslím, že je asi hlúposť a má to ísť spolu s 311 na riadok 49. Ja si to v tlačive opravím, ale v účte som už spravila udaj.uzav./čtovníctvo toto neovplyvní, ale musím to vrátiť do roku 2006 a opraviť to v učt.osnove, kde sa definujú riadky súvahy? Ja som totiž plne dôverovala softu, že to správne zadefinoval, keď som si ho inštalovala. Alebo mám nechať to, čo mi vytlačil môj počítač.
    V programe môžeš mať len 1x SU 311 ale analyt. účtov k nemu môžeš mať viac. Keďže pohľ. môžu byť kr-dobé aj dl-dobé, užívateľ musí nastaviť na príslušnom AÚ o ktorý druh ide - lebo program nevie rozmýšľať - a zapísať správny riadok súvahy; to znamená, že SU 311 môžeš mať aj v kr-dobých aj v dl-dobých. Platí to pre všetky účty pohľ. a záväzkov.
    Ja by som ešte starý rok opravila tie riadky účtu 311 do súvahy preto, že v roku 2007 v stlpci "minulé obdobie" to nebudeš mať dobre zapísané.

    Odporúčam zapísať si do nick program Pohoda ktorý používaš. Chcela som ti pomôcť s tým, kde-ako si nastavíš zmeny , a nevedela som zistiť v ktorom programe pracuješ; zistila som to z textu starších príspevkov. Pohodu neovládam, tak poradí niekto iný.:p

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zaclony
    ... o absolútnej nelogike zaokrúhľovania som dospela k záveru, že som rada, že sa neživím účtovníctvom. A vôbec vám nezávidím. Ani vo sne ma nenapadlo, že sa musím triafať do niečoho, len aby to vyšlo. Všetkým ďakujem!!!!.
    Za to môže matematika nie účtovníctvo , že raz zaokrúhluješ dole a raz hore pričom v absolútnej hodnote ide o min. rozdiel, takže potom musí byť zákonite s tým súčtom problém...

    P.S. Súhlasím s Tebou, že keby si každý podnikateľ raz skúsil robiť účtovníctvo aj so závierkou, ináč by sa určite pozerali na našu prácu....

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Milan Oravec Pozri príspevok
    Vie niekto laicky poradiť ako vypísať súvahu? Účtovníctvo je urobené.
    Vo formulári Súvaha v každom riadku, pokiaľ nie je súčtový, je uvedené číslo účtu ktorý do toho riadku patrí. Ak nemáš program účt. , tak musíš pekne ručne zaradiť do jednotlivých riadkov. Začni započítavať a ak budeš mať konkrétny problém, opýtaj sa tu.
    Mám teda konkrétnu otázku-daňový základ vyšiel 41,-Sk a z toho vyplývajúca daň z príjmu je 8,-Sk. Platí sa vôbec taká daň? Ak nie ako potom zaúčtovať?
    Teraz to známy dokončil a ja neviem poradiť. Tak opäť poprosím o radu. V Súvahe riadok aktív 001 sa rovná riadku pasív 065 a riadok pasív 085 sa rovná riadku 64 z Výkazu ziskov a strát ?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Milan Oravec Pozri príspevok
    Teraz to známy dokončil a ja neviem poradiť. Tak opäť poprosím o radu. V Súvahe riadok aktív 001 sa rovná riadku pasív 065 a riadok pasív 085 sa rovná riadku 64 z Výkazu ziskov a strát ?

    áno ............je dobré, ak sa to rovná

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    zaclony Pozri príspevok
    Ja sa totiž trápim už 3 hodiny s tým, že keď všetky čísla zaokrúhlim na tisíce, nesedí mi strana pasív s aktívami, lebo vychádzajú zaokrúhlovacie čísla. Dokonca mi hosp. výsledok výjde o tisícku menej, ak ho do súvahy jednoducho nedosadím z výkazu ziskov a strát, ale sa držím výpočtu, ktorý je uvedený v riadku 85.
    .
    :-) citam si o problemoch, mozno by som mala pomoc ... ja to robim tak, ze mam jedno ucto navyse: ciste prazdne ... a tam si napr. do januara nahodim do jedneho dokladu zostatky uctov, ale ! uz zaokruhlene na tisickoruny... uz pri nahodeni zostatkov vidim, ci sa mi rovnaju strany MD a D .... spustim si vykazy a skontrolujem cisla, ktore potrebujem dodrzat: zisk, celkovu sumu aktiv a pasiv ...
    ak nieco nesedi, tak to v tom doklade podla potreby upravim ... vytlacim a sproste jednoducho vykazy opisem :-) za 20 min som s tym hotova :-)

    .
    niekedy trosku robia problem "parovacie" ucty ... ale namiesto 311 pouzijem napr. ucet 314 - ide do toho isteho riadku ... alebo si vymyslim jedneho dodavatela ... mna moj program nuti vystavit jeden pokladnicny doklad a pri ucte 343 musim zadat "kod" uhrady ...
    .
    ak mate multiverziu, tak asi by som si zalozila "novu firmu", ktoru by som asi nazvala "vykazy" - musi byt "prazdna" ... ... ak nemate multiverziu, tak skuste napr. demoverziu ... ak sa v nej daju zostavovat vykazy, tak mate vyhrate ... vyhoda je, ze ten program poznate a viete sa tam rychlo orientovat, co pri takomto zostavovani uzavierky bude treba :-)

    za kazdu usetrenu hodinu prace mam u vas jednu zuvacku, ok? :-)

    riki je offline (nepripojený) riki

    riki
    Prosím poradit, kde začať s kontrolou....
    Prišla k nám výzva na opravenie údajov z DU. Nesedí nám riadok pasív 085 v SUVAHE s riadkom 64 vo VYKAZE (stĺpec 1 bežné účtovné obdobie). Pri odovzdávaní sme si to nevšimli :-(. Veľký rozdiel to nieje ale číslo nesedí o to je problém. Kde sa mohla stať chyba? Čo začať najskôr kontrolovať?
    ďakujem.

    Janka P je offline (nepripojený) Janka P

    žena - čo viac si želať ? Janka P
    Záleží od výšky rozdielu - čo znamená nie je veľký - mohol vzniknúť zaokrúhľovaním? Najlepšie sa zaokrúhľuje z hlavnej knihy, ak je výsledovka v poriadku treba sa pozrieť na pasíva.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.