Zavrieť

Porady

Nová povinnosť pre zamestnávateľov???

Ahojte poradaci, dopocul som sa ze ete minuly rok v juli vstupila do platnosti novela v zákone o zdravotníctve: kazdy jeden zamestnávateľ musí mat dohodu so špec. lekárom alebo nejakymi agenturami špec. v odbore pracovné lekárstvo čize dana agentura vysle tím na obhliadku do danej firmy a potom sa posielaju zamestnanci na rozne vyšetrenia. Ze vraj kto nema takuto zmluvu uzavretu hrozi mu pokuta. Neviete o tom nieco ako to asi funfuje???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    zákon č. 126/2006- asi to hľadáš, ale aj mňa by to samú zaujímalo, nakoľko to akurát riešime s riaditeľom ZŠ. Bol na porade, dali mu zoznam špecializovaných lekárov, zoznam firiem, ktoré to urobia tak "ako to má byť" /za pekné peniaze/.V pondelok sa na to chceme pozrieť ?
    Akosi sa mi to nepozdáva. Mohol by do toho vniesť niekto viac "svetla"?

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    judita1971
    zákon č. 126/2006- asi to hľadáš, ale aj mňa by to samú zaujímalo, nakoľko to akurát riešime s riaditeľom ZŠ. Bol na porade, dali mu zoznam špecializovaných lekárov, zoznam firiem, ktoré to urobia tak "ako to má byť" /za pekné peniaze/.V pondelok sa na to chceme pozrieť ?
    Akosi sa mi to nepozdáva. Mohol by do toho vniesť niekto viac "svetla"?
    Podľa mňa sa to vzťahuje len na štátne spoločnosti, nie súkromné a zvlášť nie pre malé a stredné podniky - tam je mnohokrát problém s vyplatením miezd načas, nie ešte ďalšie financovanie takýchto služieb, o ktoré sa má naozaj postarať v prvom rade štát - platíme mu nemalé peniaze.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Orsz
    Podľa mňa sa to vzťahuje len na štátne spoločnosti, nie súkromné a zvlášť nie pre malé a stredné podniky - tam je mnohokrát problém s vyplatením miezd načas, nie ešte ďalšie financovanie takýchto služieb, o ktoré sa má naozaj postarať v prvom rade štát - platíme mu nemalé peniaze.
    Určite sa to vzťahuje aj na súkromné spoločnosti,nielen štátne. Kto musí posielať pracovníkov na lekárske prehliadky závisí od rizikovosti práce a nie forme vlastníctva.

    plp je offline (nepripojený) plp

    plp
    "Ako dobre", že podnikatelia, ktorí sa starajú o seba a zamestnancov majú stále viac a viac dôležitých "povinností" vyplývajúich zo zákona a tým pádom má štát
    ako "odmenu " pre podnikateľov viac a viac možností pokutovať ich.Tak nechajme podnikanie a poďme písať registratúrne poriadky, bezpečnostné projekty,zháňajme a plaťme lekárov-veď odvody u nás sú "zanedbateľné",robme štatistiky a vyplňujme "dôležité formuláre" na všetky strany,píšme si smernice o programe boja proti legalizácií príjmov z trestnej činnosti a pod. Načo podnikať, sú predsa aj dôležitejšie veci ! A tie pokuty OD 500 000,- alebo OD 1mil. sú určite "opodstatnené" za "porušenie" tak dôležitých zákonov. Veď koľko to muselo dať práce, vymyslieť nejakú novú povinnosť,ktorú ešte nemáme.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zákon 126/2006
    § 19 Zdravie pri práci
    (1) Zamestnávateľ je povinný
    a) vykonávať kontrolu zdravotných rizík na pracovisku a zabezpečiť ich znižovanie,

    b) zabezpečiť opatrenia, ktoré znížia expozíciu zamestnancov a obyvateľov fyzikálnym, chemickým, biologickým a iným faktorom práce a pracovného prostredia na úroveň limitov,

    c) zabezpečiť pre svojich zamestnancov lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci,..................
    ..................
    (3) Lekárska preventívna prehliadka vo vzťahu k práci sa vykonáva
    a) pri pracovnej činnosti druhej kategórie jedenkrát za tri roky,

    b) pri pracovnej činnosti tretej a štvrtej kategórie jedenkrát ročne,

    c) pri prácach, pri ktorých sa vyžaduje osobitná zdravotná spôsobilosť, v intervaloch podľa osobitného predpisu.
    ..............................
    (7) Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s výkonom lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci, uhrádza zamestnávateľ.

    _______________

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Orsz
    Podľa mňa sa to vzťahuje len na štátne spoločnosti, nie súkromné a zvlášť nie pre malé a stredné podniky - tam je mnohokrát problém s vyplatením miezd načas, nie ešte ďalšie financovanie takýchto služieb, o ktoré sa má naozaj postarať v prvom rade štát - platíme mu nemalé peniaze.
    Bohužiaľ vzťahuje sa to tak na malé firmy ako aj na veľké. Niekedy sa tomu hovorilo závodný lekár ktorý sa staral o zamestnancov. Dnes keď každý má zvoleného svojho lekára sa pristupuje k variantu aby pracovisko malo svoju zdravotnú službu. Z vlastnej skúsenosti Vám poviem že nie je to len na obtiaž. Lekár má v prvom rade Vám pomáhať a nie škodiť.

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    Kejka, prosim a podla coho zaradit pracovne cinnosti do tych kategorii?
    Napr. firma zaoberajuca sa vedenim uctovnictva. Aka kategoria?
    Ci toto ma zatriedit tiez nejaka firma, ktora si da zaplatit?

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Marta L
    Kejka, prosim a podla coho zaradit pracovne cinnosti do tych kategorii?
    Napr. firma zaoberajuca sa vedenim uctovnictva. Aka kategoria?
    Ci toto ma zatriedit tiez nejaka firma, ktora si da zaplatit?
    Zatrieďuje sa podľa rizika v práci a konkrétne zákona 357/2006.

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    Však čo už ako zamestnávatelia budeme platiť všetko. Ale ako sa dostanem k zoznamu tých špecializovaných zariadení resp lekárov. Kde taký zoznam existuje? Neviem si to fungovanie predstaviť v praxi.

    smatralaka je offline (nepripojený) smatralaka

    smatralaka
    Nevie prosim Vás niekto odporučiť, ktorá agentúra v Košiciach poskytuje tieto služby?

    Ivča je offline (nepripojený) Ivča

    Ivča
    Prečítala som si príspevky zamerané na preventívne prehliadky. Zaujímalo ma to z dôvodu, že naše učiteľky boli na preventívnych prehliadkach a tam im lekárka povedala, že poplatok 500 Sk im zamestnávateľ preplatí. Podľa toho čo som čítala, učitelia sú zaradení do 1 rizikovej kategórie a tam nie je povinnosť preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci (aspoň neviem o takom zákone, ktorý by to prikazoval). Podľa mňa, nie je zamestnávateľ povinný tieto prehliadky preplácať. Mám pravdu, alebo sa mýlim?

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Ivča Pozri príspevok
    Prečítala som si príspevky zamerané na preventívne prehliadky. Zaujímalo ma to z dôvodu, že naše učiteľky boli na preventívnych prehliadkach a tam im lekárka povedala, že poplatok 500 Sk im zamestnávateľ preplatí. Podľa toho čo som čítala, učitelia sú zaradení do 1 rizikovej kategórie a tam nie je povinnosť preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci (aspoň neviem o takom zákone, ktorý by to prikazoval). Podľa mňa, nie je zamestnávateľ povinný tieto prehliadky preplácať. Mám pravdu, alebo sa mýlim?
    Mýliš sa preventívne prehliadky platí zamestnávateľ - je úplne jedno v akej skupine sú zaradený zamestnanci. Skupiny sa líšia frekvenciou prehliadok!

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    elenka Pozri príspevok
    Nie sú preventívne lekárske prehliadky zadarmo ?
    Sú zadarmo, ak ideš vtedy, keď máš na to právo zo zákona. Ale predstav si, že ideš v januári na preventívnu a v marci nastúpiš do zamestnania, kde budeš musieť ísť kvôli tomu zas. To už bude druhá a nebude zadarmo.

    Ale v diskusiách išlo skôr o to, že sa platí za pečiatku, ktorú ti dá doktor pre zamestnávateľa. Za to si doktor vypýta peniaze.

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Janka6685 Pozri príspevok
    Sú zadarmo, ak ideš vtedy, keď máš na to právo zo zákona. Ale predstav si, že ideš v januári na preventívnu a v marci nastúpiš do zamestnania, /to nie je preventívna prehliadka ale vstupná lekárska prehliadka pre zamestnávateľa/kde budeš musieť ísť kvôli tomu zas. To už bude druhá a nebude zadarmo.
    Túto platí zamestnávateľ!

    Ale v diskusiách išlo skôr o to, že sa platí za pečiatku, ktorú ti dá doktor pre zamestnávateľa. Za to si doktor vypýta peniaze.
    Pekne ste to nazvali. Bohužiaľ mnohí platia za pečiatky! Ale vstupná lekárska prehliadka má obsahovať vyšetrenia ktoré majú zamestnávateľovi napovedať či je zamestnanec tú či onú právu schopný vykonávať. Preto vzniklo povinné pracovné lekárstvo a team bezpečnostno technickej služby pre niektoré odbory.Doktori to už flákali a vystavovali zamestnávateľov riziku platieb za choroby z povolania./myslím tím tých už prinesených do nového zamestnania/a mnohým sporom.
    A podľa toho čo je napísané vyššie ste si poplietli Vaše preventívne prehliadky hradené zo zdravotného poistenia na ktoré máte nárok bezplatne v zákonom stanovených lehotách

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.