Zavrieť

Porady

Opravné položky §20 odst.14

Budete tvoriť opravné položky podľa § 20 odst.14 zákona o daniach z príjmov, ak napríklad Vám odberateľ nauhradí faktúru a už bude po splatnosti povedzme 6 mesiacov, ale viete že odberateľ má snahu Vám zaplatiť takže v podstate by tu nemalo vznikať riziko z nezaplatenia?
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ja som tvorila, prečo nie keď potrebujem každú sumu od nákladov ?
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Mňa by však zaujímala, či by to bolo trebars porušenie zákona o účtovníctve ak by som ju nevytvorila, lebo viem že odberateľ má snahu zaplatiť, t.j. neexistuje riziko nezaplatenia. Alebo lepšie povedaná čo je vlastne to riziko z nezaplatenie v praxi?
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Katarínka, myslím že neuhradená faktúra 6 mesiacov po splatnosti by nemala ísť do opravných položiek. Do daňových nákladov už vôbec nie.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Rosemary, na základe čoho si to myslíš?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

rosemary
Katarínka, myslím že neuhradená faktúra 6 mesiacov po splatnosti by nemala ísť do opravných položiek. Do daňových nákladov už vôbec nie.
Ale ja som netvorila po 6 mesiacoch.

Ja mám faktúru po splatnosti už 10 mesiacov. A podľa nového zákona sa môžu vytvárať opravné položky na faktúry, ktorých splatnosť nastala po 1.1.2004.

podľa splatnosti :

viac ako 3 mesiace 25% do nákladov bez príslušenstva
viac ako 6 mesiacov 50% - " -
viac ako 9 mesiacov 75% - " -
viac ako 12 mesiacov 100% ale to sa nedá v tomto roku použiť.

Neviem prečo by som to nemohla mať v daňových nákladoch ?

Sú to daňovo uznané opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam.
Je to v zákone o dani z príjmov § 20 odstavec 14, konkrétne u mňa písmeno c.
Naposledy upravil Katarína STR : 05.01.05 at 10:03
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ale Ester píše, že odberateľ má snahu zaplatiť, preto by som opravnú položku netvorila. Je to veľmi pekné v zákone, ale určite budú chcieť tetušky daňováčky preukazovať to riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne neuhradí.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ja mam fakturu na ktoru uz nie je sanca ze by nam ju zpalatil odberatel, je to 20 000.- a 900 dni po splatnosti /je to len posledna cast faktury ktoru nam splacal asi 4 splatkami, v r. 2005 uz je jasne ze nezaplati./ mozem to odpisat do nakladov?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Majka
ja mam fakturu na ktoru uz nie je sanca ze by nam ju zpalatil odberatel, je to 20 000.- a 900 dni po splatnosti /je to len posledna cast faktury ktoru nam splacal asi 4 splatkami, v r. 2005 uz je jasne ze nezaplati./ mozem to odpisat do nakladov?
Podľa toho zákona čo som písala ja, nie !

Ten sa týka len pohľadávok, ktoré vznikli po 1.1.2004.

Staršie faktúry bohužiaľ, musia byť vymáhané súdom, exekúcia a pod.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

rosemary
Ale Ester píše, že odberateľ má snahu zaplatiť, preto by som opravnú položku netvorila. Je to veľmi pekné v zákone, ale určite budú chcieť tetušky daňováčky preukazovať to riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne neuhradí.

Ale daňováčok do toho nič. Je to rezerva vytváraná podľa zákona a jednoducho keď nezaplatili pol roka, tak šanca na zaplatenie podľa nášho úsudku bola veľmi malá. Nato tie rezervy predsa sú. Ale veď to nieje úplné odpísanie pohľadávky. Veď keď zaplatia, tak sa opravná položka zruší do výnosov. Tak prečo tá obava z tvorenia rezervy ?
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Obava z netvorenia podľa zákona o účtovníctve.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Podľa mňa by sa tá opravná položka mala tvoriť, lebo podľa zákona o účtovníctve by malo tvoje účtovníctvo verne zobrazovať skutočnosti....
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Mňa zaujíma to, že ako by to bolo, keby odberateľ mal snahu zaplatiť a OP by sa nevytvorila napr. ak by bola 6 mes. po splatnosti. A v nasledujúcom účtovnom období by to už bolo 12 mes. a v tomto období by sa táto OP vytvorila, potom v plnej výške? Tvorba OP by potom časovo nezodpovedala zákonu o daniach z príjmov. Z toho mi vyplývam, že najlepšie ako sa vyhnúť problémom je každopádne OP tvoriť.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Katarína STR
Neviem prečo by som to nemohla mať v daňových nákladoch ?

Sú to daňovo uznané opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam.
Je to v zákone o dani z príjmov § 20 odstavec 14, konkrétne u mňa písmeno c.
Úplne s Vami súhlasím, zdá sa mi, že v predchádzajúcich rokoch táto možnosť nebola možná, mohli sme tvoriť opravné položky, ale väčšinou sme ich nemohli dať do nákladov tak jednoducho ako od 1.1.2004.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Majka
ja mam fakturu na ktoru uz nie je sanca ze by nam ju zpalatil odberatel, je to 20 000.- a 900 dni po splatnosti /je to len posledna cast faktury ktoru nam splacal asi 4 splatkami, v r. 2005 uz je jasne ze nezaplati./ mozem to odpisat do nakladov?

A čo sa týka starých pohľadávok :

Tvorba opravnej položky k pohľadávkam uvedeným v § 25 odst. 1 písm. v/ bod 3 zákona č. 366/1999 Z.z., t.j. k pohľadávkam pri ktorých je riziko, že ich dlžník čiastočne alebo úplne nezaplatí, ak boli zahrnuté do príjmov po 31.12.2001 je možná následovným spôsobom :

a/ do výšky 50% hodnoty pohľadávky bez príslušenstva, ak od jej splatnosti uplynulo viac ako 24 mesiacov

b/ do výšky 75% hodnoty pohľadávky bez prílsušenstva, ak od je splatnosti uplynulo viac ako 36 mesiacov

Takže to sa týka starých pohľadávok vzniknutých v roku 2002
0 0
Miloš Miloš

Miloš je offline (nepripojený) Miloš

Katarína STR
Podľa toho zákona čo som písala ja, nie !

Ten sa týka len pohľadávok, ktoré vznikli po 1.1.2004.

Staršie faktúry bohužiaľ, musia byť vymáhané súdom, exekúcia a pod.
Ak pohľadávka spĺňa podmienky podla § 52, ods. 19 Z. 595/2003, tak jej odpis
je daňovo uznaný náklad.
0 0
Darin Darin

Darin je offline (nepripojený) Darin

Prosím ťa ako je to keď mi časť z POH zaplatili a časť mi nezaplatili. čoho sa týka tých 50% . 50% mám počítať zo zostatkovej nezaplatenej časti pohľadávky, alebo z celej sumu pohľadývky na ktorú bola vystavená.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Darin
Prosím ťa ako je to keď mi časť z POH zaplatili a časť mi nezaplatili. čoho sa týka tých 50% . 50% mám počítať zo zostatkovej nezaplatenej časti pohľadávky, alebo z celej sumu pohľadývky na ktorú bola vystavená.
Tvorba opravnej položky k pohľadávkam uvedeným v § 25 odst. 1 písm. v/ bod 3 zákona č. 366/1999 Z.z., t.j. k pohľadávkam pri ktorých je riziko, že ich dlžník čiastočne alebo úplne nezaplatí, ak boli zahrnuté do príjmov po 31.12.2001 je možná následovným spôsobom :

a/ do výšky 50% hodnoty pohľadávky bez príslušenstva, ak od jej splatnosti uplynulo viac ako 24 mesiacov

b/ do výšky 75% hodnoty pohľadávky bez prílsušenstva, ak od je splatnosti uplynulo viac ako 36 mesiacov


Ja osobne by som vytvorenú opravnú položku k 31.12.2003 zrušila interným dokladom v januári 2004. Výnosový účet bude odpočitateľná položka.

31.12.2004 by som vytvorila opravnú položku - daňovú - tých 50% z neuhradenej sumy pohľadávky.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Interný doklad 40.000,- SK 391/659 k 31.01.2004 - účtovná / zrušenie/
Interný doklad 20.000,- Sk 558/391 k 31.12.2004 - daňová
0 0
Darin Darin

Darin je offline (nepripojený) Darin

Tých 20 000,- čo by mi zostalo zruším 546/311 ako pripočítateňá. Je to správne?Ďakujem , že som si to s tebou mohla ujasniť, lebo som sa pýtala jednej známej a tá ma tak poplietla, že vraj tých 50% sa berie z celej sumy pohľadávky a pretože už mám 50% uhradených tak si nemôžem dať do nákladov nič. Preto som si to musela ujasniť . Ešte raz ďakujem. Ahoj
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Osobne ja by som nepoužila účet 546 - odpis pohľadávky.

Na tomto účte som účtovala, keď som predávala pohľadávku a týmto účtom som ju dostala v plnej sumy do nákladov.

Ty vytváraš len opravnú položku. Ty tú pohľadávku neodpisuješ celkom.

Ako si účtovala v roku 2003 opravnú položku ?


Ono máš jasne napísané v zákone, že :

do výšky 50% hodnoty pohľadávky /nie do výšky nominálnej hodnoty pohľadávky /a tvoja pohľadávka voči ním je už len vo výške 40.000,- Sk. To je môj názor.
Naposledy upravil Katarína STR : 08.02.05 at 11:41
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať