Zavrieť

Porady

Leasing - odpis

Dobrý deň,

máme vozidlo na leasing, prevzaté dňa 22.12.06. S vozidlom sa už jazdilo, takže náklady na vozidlo sú už PHM za mesiac 12/2006.
Mám otázku ohľadom odpisov.
Ročný odpis sa určí s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom bol majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme.

Otázka:
Mám rátať účtovný odpis alikvotne k dňom v mesiaci december?
- OC=560.000,- Sk /36 mesiacov = 15.555,55 Sk po zaokrúhlení = 15.556,- Sk . Za 1 mesiac 15.556/31 dní v mesiaci december = 501,81 Sk.
Takže účtovný mesačný odpis za mesiac december je 501,81 Sk?

A ročný odpis klasicky napríklad: OC=560.000,- Sk /36 mesiacov = 15.555,55 Sk po zaokrúhlení = 15.556,- Sk . Za rok 2006 1 x 15.556,- Sk.

Šéf mi tvrdil, že účtovný odpis sa účtuje až v nasledujúcom mesiaci od prevzatia majetku do užívania. Je to pravda? Ak áno tak prosím Vás napíšte mi kde toto nájdem v paragrafe.

Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lub je offline (nepripojený) Lub

    Lub
    Učtovný odpis si určiš sama napr. budeš odpisovať 60 mesiacov učtuješ odpis za 1 mesiac v roku 2006
    daňový odpis je NC/36 za jeden mesiac v roku 2006, rozdiel uvedieš v DP (ak vedieš PU)
    Pozri stránku www.ceniga.sk, tam to máš vysvetlené na nakladnom aute

    mimi je offline (nepripojený) mimi

    mimi
    Viem že si účtovný odpis určujem sama. A aj som dala do účtovníctva podvojného účtovný odpis , len šéf mi tvrdí stále že podľa zákona by som mala dať účtovný odpis až v nasledujúcom mesiaci.Co mne sa nezdá.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    pozri si § 26 ods.8 zákon o dani z príjmu,kde je uvedené:

    ...výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšnenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu fin.prenájmu ....

    PS: Nič sa nehovorí o alikvot.výpočtu na dni v mesiaci. Uplatní sa mesačný odpis do doby zaradenia tohto majetku do užívania.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    mimi
    ... len šéf mi tvrdí stále že podľa zákona by som mala dať účtovný odpis až v nasledujúcom mesiaci.Co mne sa nezdá.
    Podľa mňa to má šéf popletené s daňou z motorových vozidiel, skús sa ho na to spýtať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.