Zavrieť

Porady

Stravné lístky počas dovolenky

Všetkých pozdravujem v roku 2005!
Hneď začnem ozňtázkou:
Ak sa s.r.o. rozhodne, že bude zamestnancom poskytovať stravné lístky aj počas dovolenky (§152 odst.5a), budú tieto náklady pre s.r.o. daňovo uznané?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Tento problém bol hojne debatovaný - názor bol, že nie. Zaujímavé však je, že v r.1999 som čítala v zákone, že sa môžu lístky za dni dovolenky dať zamestnancom a platí to od r.1997.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    Po dohode s mojim auditorom a prehodnoteni zakonov nasa zemstnanecka rada schvalila stravne listky aj pocas dovoleniek + brigadnikom, uctujem to bez rozdielu ci je to str.listok pocas dovolenky alebo nie, vsetko spolu.
    Zákonník práce ustanovuje povinnosti zamestnávateľa v oblasti stravovania zamestnancov a súčasne dáva aj niektoré dispozitívne možnosti rozšírenia nárokov zamestnancov v tejto oblasti. Jednou z možností je aj dojednať poskytovanie stravy počas dní, kedy zamestnanec z určitých dôvodov nepracuje.

    Konkrétne Zákonník práce v § 152 ods. 5 písm. a) ustanovuje, že zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie aj počas prekážok v práci. Je pravdou, že Zákonník práce v tomto prípade priamo neuvádza možnosť poskytnúť stravu počas dovolenky zamestnanca.

    V zmysle doterajšieho výkladu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR však zamestnávateľ podľa nášho názoru môže umožniť stravovanie (t.j. poskytovať stravné lístky) aj počas dní, kedy zamestnanec nepracuje z dôvodu čerpania dovolenky. Výklad vychádza z aplikácie § 144 Zákonníka práce o spoločných ustanoveniach o prekážkach v práci.

    Keďže v zmysle ods. 3 písm. b) tohto ustanovenia sa ako výkon práce posudzuje aj čas čerpania dovolenky, možno v širšom ponímaní deň dovolenky považovať za určitý druh prekážky v práci, pre ktorú zamestnanec nemohol pracovať. V prípade, že sa tak zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov, zamestnávateľ môže rozšíriť možnosť zabezpečiť stravovanie aj pre zamestnancov, ktorí nepracujú z dôvodu čerpania dovolenky.

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    u nas v a.s. sa aj tieto str.listky davaju do danovych a vzdy sa aj davali, ale zase je pravda, ze u nas nefunguje vsetko 100% spravne, ale tak to vo velkych firmach je.

    momentalne by som to do danovych davala.

    gabri je offline (nepripojený) gabri

    gabri
    Aj ja ich do daňovych N dávam, počas dovoleniek môžu zamestnanci dostavať stravné lístky.

    Stravné lístky počas dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.